Ahmet Acaroğlu
SİYASET YALAMA OLDU
Yayın Tarihi: 24 Mayıs 2023, Çarşamba
Diğer Yazıları

Rahmetli Süleyman Demirel 24 saati siyaset için çok uzun bir zaman olarak değerlendirirdi. Kritik zamanlarda sorulan bazı sorulara bu nedenle kesin cevaplar vermezdi. Çünkü iyice düşünülmeden, aceleyle veya öfkeyle söylenen bazı sözler, yarın kişiyi zorda bırakıp, mahçup duruma düşürebilir. Sözü nereye getireceğimi tahmin ettiğinizi düşünüyorum. Umutla bağlanıp arkasından koştuğumuz pek çok siyaset adamının çelişkili beyanlarına, kendisine inanan insanları nasıl yüzüstü bırakıp saf değiştirdiklerine pek çok kere şahit olmuşsunuzdur. Bunun en son örneği Sinan Oğan’dır.

Sayın Oğan, bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı adayı idi.1.tura katılan üç adaydan hiçbiri yeterli oyu alamayınca seçim 2.tura kalmış, en az oy alan Sinan Oğan elenmişti. Fakat ATA İttifakı’nın aldığı %5’lik oy ikinci turun kilidi olmuş, Sinan Oğan’ın ikinci turda tercihini kimden yana kullanacağı, kimi destekleyeceği önem kazanmıştı. Ama beklenti Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemesi yönündeydi. Çünkü Oğan ülkücü kökenden geliyor, Türk milliyetçiliğini savunuyordu.

Bugüne kadar verdiği beyanatlar ortadaydı. O,“Tüm milliyetçilikleri ayağımın altına aldım.” diyen  R.T.Erdoğan’a destek olduğu için MHP’yi bile eleştiriyordu. Üstelik ne Erdoğan , ne de Bahçeli’nin istemediği bir siyasetçiydi. Hatta Erdoğan adaylarla ilgili bir konuşmasında ; “ Onun adını bile söylemeye gerek yok!”  diyerek küçümsemişti. Devlet Bahçeli, “At pazarlığı peşinde olanlarla işimiz olmaz. Hadi başka kapıya!” diyerek kendisine hakaret etmiş, MHP’liler, Sinan Ateş’i sahiplenmesinden dolayı “mezar soyguncusu” sıfatıyla aşağılamışlardı. Ama o bunları afiyetle yalayıp yuttu, görmezden, duymazdan geldi. Tercihini Cumhur İttifakından yana yapacağını ve Erdoğan’a destek vereceğini açıkladı. Yola beraber çıktığı arkadaşlarını satıp, yolda bulduklarına sarılmayı dava adamlığı zannetti. ATA’sına ihanet etti.

Değerli dostlar, elbette herkes düşüncesinde hürdür ve tercihlerinde özgürdür. Şüphesiz Sinan Oğan da. Ama siz bir toplum önderliğine soyunmuşsanız, siyasette çok kalın kırmızı çizgileriniz varsa, ŞAHSİYET sahibi ve TUTARLI olmalısınız. Hayatınızda elif gibi dosdoğru olmalısınız. Yola çıktığınızda arkanızda kimse kalmasa bile “ Ben varım!” deyip kararlı adımlarla yürüyebiliyor, bir ülkünün peşinden yılmadan, yorulmadan koşabiliyor, bir davanın baş eğmez kahramanı olarak dünyaya kafa tutabiliyorsan adamsın sen. Ne diyordu Muhsin Başkan; “Bir saniye sonrasına bile hükmedemediğimiz bir dünyada fırıldak olmaya gerek yok!”  Hele TÜRK TÖRESİ’nde böyle bir dönekliğe asla yer yoktur. Oysa ne de çok fırıldak varmış etrafımızda da haberimiz yokmuş!

Tekrar söylüyorum ; mesele Erdoğan veya Kılıçdaroğlu’nu tercih meselesi değildir. Beni rahatsız eden,insanların söyledikleriyle yaptıklarının bu kadar birbirine zıt olmasıdır. Devlet Bahçeli ile R.T.Erdoğan’ın birbirlerine sarfettikleri galiz sözleri unutmuş değil bu millet. Ne oldu sonra? Ne bir pişmanlık beyanı, ne bir özür, ikisi de can ciğer kuzu sarması. Doğu Perinçek’in çizdiği zigzaklara ne demeli? Altı yedi kere parti değiştiren bir milletvekili vardı. Adı Fırıldak Kubi’ye mi çıkmıştı ne. Bu davranışlar ilkeli siyaseti gündemimizden kovdu. Çıkar odaklı bir Makyavelizm, kazanmak için her türlü müptezelliği mübah görmeye, saf ve temiz inançları büyük bir iştahla sömürerek helal düşüncelerimizi kirletmeye devam etmektedir.

Sayın Sinan Oğan, MHP’de Ümit Özdağ ve Meral Akşener’le birlikte siz de Genel Başkanlık yarışına katılmış, teşkilatları ziyaret etmeye başlamıştınız. Uzunköprü’de Atatürk Parkı’nda sizi misafir eden ülkücülerin arasında ben de vardım. Başka bir gün de sayın Ümit Özdağ ile beraber olmuştuk. Cesaretinizi alkışlamış ama önderlik vasfınızın tartışılabileceğini söylemiştim arkadaşlarıma. Rüzgarı arkasına alacak adayın Meral Akşener olabileceğini savunmuştum. İyi Parti kurulurken Akşener ve Özdağ birlikte hareket etmişken sen o zaman bile bu dayanışmanın içinde olmamıştın.

Zannediyor musun ki aldığın oyların hepsi senin için verildi. Senin partin yok ki. Akşener’in de,Ümit Özdağ’ın da bugün partisi var ve onun mücadelesi genç bir taban desteğine sahip. Senin ise kurumsal bir teşkilatın, organize olabilecek bir gücün söz konusu değil. Yani hiç olmazsa yüksek egonu  bu noktada gözden geçirmeliydin.

 Sen Atatürkçüyüm diyerek, milliyetçilerin adayıyım diyerek, sığınmacıları atacağım diyerek, Anayasamızın değişmez maddelerine sahip çıkarak, talan edilmiş kaynakların hesabını soracağım diyerek, Andımızı yeniden okutacağız diyerek , Hüdapar’la biz yan yana olamayız, kadın haklarından vazgeçemeyiz diyerek gençlerin umudu oldun. Hani sen cehennemin kapılarının açılmasına izin vermeyecektin! Bunun için oy verdi gençler sana. Aday olabilmen bile o ülkücü milliyetçi idealistlerin helal imzalarıyla mümkün oldu. Keşke sonradan harama tevessül etmeseydin.

 Biliyor musun, Muharrem İnce adi bir tuzakla saf dışı bırakılınca, onun pırıl pırıl Atatürkçü, sosyal demokrat ,Cumhuriyet sevdalısı gençlerinin de tesellisi olmuştun sen. İddia ediyorum sana inatla ve inançla oy veren o gençlerin onda birini bile Erdoğan için ikna edemezsin. Sen maalesef kendi geleceğini de mahvettin. Keşke daha ilk turda yarıştan çekilip Erdoğan’a destek olsaydın, hem bu milleti seçimle bir kere daha yormaz, hem de bu kadar tepki almazdın.

Seçimi kimin kazanacağına,kimin Cumhurbaşkanı olacağına millet karar verecektir. Milletin kararına da herkes saygı duymalıdır. Demokrasinin gereği budur. Ama siyaset adamlarının bu kadar güvensiz, siyasetin bu kadar yalama olduğu bir düzende kurumsal demokrasi nasıl mümkün olacak, doğrusu düşünmeden edemiyor insan.

PKK’nın canına kast ettiği sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, PKK destekçisi gösteriyor sayın Erdoğan. Üstelik sahte görüntüler, montaj videolar ile CHP’nin Kandil ile işbirliğini mitinglerinde göstermekten hiç hicap duymuyor. Bu yaşıma kadar çok seçim yaşadım, ama böyle bir seviyesizlik , bu denli kin ve nefret üslubunu hiç hatırlamıyorum.

Kime oy verirseniz verin kardeşimsiniz benim. Birbirimizi sevmek, bu topraklarda sonsuza kadar bağımsız yaşamamızın yegane şartıdır. Bu duyarlılıkla mutlaka sandığa gitmeli, vatandaşlık görevini yerine getirmeliyiz.

 

 

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Sarı gelini üzdüler
Recep ÇINAR
Günümüzde pek konuşulmayan 3 proje!
Ahmet Acaroğlu
BELEDİYELER VE FESTİVALLER
ERCAN KERMAN
Zevklerin incelmesi
Nuri Böcekbakan
Rebîu'l-Evvel Ayı  Mevlid Kandili
Uzm. Psk. Nergis ÖZDİNÇ
AKRAN ZORBALIĞI NEDİR? NE DEĞİLDİR?
Şükrü Akıllı
ADALET KASRININ YALNIZLIĞI
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
GENÇLİK İKSİRİ KEFİR
Numan Özgür METİN
KAVALA ALEXANDROUPOLİ (DEDEAĞAÇ)GEZİ NOTLARIM
Selçuk Duranlar
EDİRNE GÜMRÜK KAPILARINDAKİ YOLCU SAYISI
Zafer Dereli
TOPLU SÖZLEŞMEDE TEAMÜLÜN DIŞINA ÇIKILMIŞ GÖRÜNÜYOR
Burhan Aytekin
Yaşadığımız Coğrafyada Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarı Saltuk ile başlar
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  TOGG MU AÇ MI?
M. ENİS ŞENSEVER
   Mezuniyet Sergisi
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Asma  Ağacının Dallarının Sarılması Gibi…
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
ŞAHVER HÖBEK