TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
2023 SİYASETTE 9/8 ROMAN HAVASI
Yayın Tarihi: 07 Şubat 2023, Salı
Diğer Yazıları

Türkiye’nin Roman yurttaşları yine siyasetçilerin çekim alanına girmiş durumda. Her seçim döneminde bizleri hem severler, hem de öperler, seçimden sonra Allah’a emanet ederler. Seçim vaatleri hiç bitmez, sonuç ise hiç değişmez. Aynı hamam aynı tas. Ocak ayının 20’sinde Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde akrabalarımızı toplayıp Konuşmasını gerçekleştirdi. “Oturdum dibek başına, sürmeler çektim kaşıma, a be bizi çekemeyenler kıskananlar  çatlasın patlasın inşallah” diyerek hoş bir ecali söyledi. Müjde olarak Roman konutlarından söz etti. ‘Hayırlı olsun, benim Roman kardeşlerim otursun’ dedi. İyi de ülkemizde sadece Romanların konuta ihtiyacı yok ki, diğer akraba gruplarımızdan Domlar, Lomlar bu konutları kıskanmaz mı, çatlamaz mı?

Bir de bu konutları alabilecek kaç Roman olacağı ayrı bir tartışma konusudur. Maalesef Roman yurttaşlarımızın sosyal ve ekonomik düzeylerinde hiçbir gelişim olmamıştır.

Edirne milletvekilimiz Fatma Aksal da müjdeyi verdi. Keşan’a yeni Roman TOKİ konutlarından söz etti. İlimizde var olan TOKİ konutlarına sayıca baktığımızda;

Keşan-736,Uzunköprü- 240,  İpsala- 192, Enez – 120, Meriç- 94, Lalapaşa -172, Havsa-172

 Merkez-176, Süloğlu YOK.  Peki, Süloğlu ilçesinde Roman mı yok veya talep mi yok. İhtiyaç elbette var.  Şimdi Süloğlu ilçesindeki Romanlar kıskanmasın, çatlamasın mı?

 

Sayın Cumhurbaşkanımız her Roman aileye bir ev sözü verdi, ‘uygun taksitlerle’ dedi. Konutların tanıtımında evler sosyal konuttan daha çok villa ya benziyor, diğer gacolar/gaciler nasıl kıskanmasın, çatlamasın.

HAYALLERİMİZ PARİS, YAŞANTIMIZ SOMALİ, KARNIMIZ BUKALİ  (AÇ)

Ülkemizde maalesef siyasetçiler dâhil herkes kendi koltuğunu korumakla meşgul. Fatma Hanım, Keşan’a yeni TOKİ konutları yapılacağından söz ediyor, ama Süloğlu’nu yok sayıyor. ‘İlle de Keşan olsun diyor, Romanların oyları benim olsun’ diyor, siyaset böyle çıkmazlarla doludur.

Günümüzde siyasal iklimin gücünü kendi görünürlüğüne çevirmek isteyen Roman şarkıcılar olabilmektedir. Bunlardan biride bana göre Romanların temsilcisi görünümlü cahil, kültürsüz bir kişilik olan Kobra Murat denen bir şahsı görmekteyiz. Geçen yıl vermiş olduğu bir televizyon programında 18 kg altın, 18 ev, 4 tane de yazlığı olduğunu açıklamıştı. Bu servetini açıkladıktan sonra ‘feryat, aman’ dileyen zavallı. Yine farklı bir söyleşide, “Sayın Cumhurbaşkanım bana Kobraaam” diye hitap ediyor” şeklinde bir ifadesi göze çarpmaktadır. Nedeni siyasi iklimden faydalanmak veya yaranmak. Bu kişi Roman yurttaşları toplumun genel geçer algısında basitleştirmektedir. Aklıma gelmişken hemen yazayım; Balık Ayhan diye bir darbukacımız var, Cumhurbaşkanımıza olan sevgisini dile getirerek, bir anlamda yaranma amaçlı; “Sen Kasımpaşalısın, adamın kralısın,” diye şarkı bestelemişti. Şimdilerde yörüngesi başka siyasi partiye kaydı, onun krallık şarkısı da sönmüş oldu.

Türkiye’de esasen Roman sivil toplum yapılanmalarının büyük bir çoğunluğu çöplük ve siyasetçilerin arka bahçesidir. Daha önceleri siyasi güçlerle vermiş oldukları fotoğraflarla kendini avunduranlarda mevzi değişikliği göze çarpmaktadır. Siyasette ya yanlışları gördüler, ya da ‘bana buradan ekmek çıkmaz!’ anlayışından olsa gerek. İnşallah en doğru tercihleri siyasette görmüş oldukları yanlışlardan dolayı savunduğu partiyi terk etmeleri olsun.

 

Siyaset cephesine dönecek olursam; Siyasette vaatler bitmez, yerine de pek gelmez. Anımsayan var mı bilmem ama yıllar önce Tansu Çiller diye bir parti lideri vardı. Vaatlerinden biride “iki anahtar” sözüydü.“Her aileye bir araba, bir ev” idi. Arabadan vaz geçmiş, evin kapısını dahi bulamamıştık. Bu siyasetçi şimdilerde tarih oldu. Arada bir görüntüsü gelse de toplumun genel bakışı “sepet koluna, herkes yoluna,”

Seçim yaklaştığından iktidarın vaatleri arasında 25 ilde Romanların sorunları için arabuluculuk veya kolaylaştırıcı pozisyonunda kişiler belirlenmeye başlanmış durumda. Roman dernek başkanları adeta birbirleri ile yarış halinde “ben olayım” düşüncesi içinde. Romanlara faydası olacak mı? Diye düşündüğümüzde elbette olmayacak. Maaşını alacak sadece konu mankenleri olacaklar veya oy toplama işlerine yöneleceklerdir. Çünkü bu kişilerin geneli niteliksiz kişilerden oluşmaktadır. Romanların hak mücadelesinde değil, savunduğu partinin askeridir. Şimdilerde Roman sivil toplum yapıları epey bir hareketlenme halinde geneli “kopartma harekâtı” peşinde. Milletvekili olma hayali bayağı yüksek. Hepsi araziye dağılmış durumda. Sosyal medyada varlık mesajı veriyorlar, kardeşlerimizin yolları açık olsun. Adaylar Roman kimliği üzerinden işi götürme peşindeler. Temel haklar ve adalet kavramından söz eden yok. Bu arada bizim Güzel Parti’den (şukar)  eser yok. Ne Cumhur ittifakında, ne de altılı masada yer bulamadılar. Alınmasınlar, yine de yazacağım “sepet koluna, herkes yoluna,” Ne acıdır ki Roman yurttaşlarımız halen yoksulluk döngüsünü kıramamış, durumdadır. Veren el değil, alan el durumundadır. Türkiye’de Romanların sorunlarının aşılması için HAK, HUKUK, ADALET kavramlarının tam olarak yerine oturtulması ile mümkündür.

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Sarı gelini üzdüler
Recep ÇINAR
Günümüzde pek konuşulmayan 3 proje!
Ahmet Acaroğlu
BELEDİYELER VE FESTİVALLER
ERCAN KERMAN
Zevklerin incelmesi
Nuri Böcekbakan
Rebîu'l-Evvel Ayı  Mevlid Kandili
Uzm. Psk. Nergis ÖZDİNÇ
AKRAN ZORBALIĞI NEDİR? NE DEĞİLDİR?
Şükrü Akıllı
ADALET KASRININ YALNIZLIĞI
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
GENÇLİK İKSİRİ KEFİR
Numan Özgür METİN
KAVALA ALEXANDROUPOLİ (DEDEAĞAÇ)GEZİ NOTLARIM
Selçuk Duranlar
EDİRNE GÜMRÜK KAPILARINDAKİ YOLCU SAYISI
Zafer Dereli
TOPLU SÖZLEŞMEDE TEAMÜLÜN DIŞINA ÇIKILMIŞ GÖRÜNÜYOR
Burhan Aytekin
Yaşadığımız Coğrafyada Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarı Saltuk ile başlar
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  TOGG MU AÇ MI?
M. ENİS ŞENSEVER
   Mezuniyet Sergisi
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Asma  Ağacının Dallarının Sarılması Gibi…
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
ŞAHVER HÖBEK