M. ENİS ŞENSEVER
   NATO’dan çıkmak -2
Yayın Tarihi: 06 Şubat 2023, Pazartesi
Diğer Yazıları

     2023 seçimleri artık Türkiye’nin seçimi olmaktan çıkmıştır. Başta ABD ve AB’nin kimi ülkelerinin bütün gözleri üzerimizdedir. Bu seçim çok açık olarak Türkiye ile ABD/NATO arasında geçecektir.

    Milli Savunma Bakanı sayın Hulusi AKAR. ‘’Güçlü Türkiye, güçlü NATO‘’ açıklaması ise, seçime dayalı olarak söylense de bu karşı tarafa yönelik bir zaaf olup saldırılara zemin. Atılı masa NATO yanlısıdır. DEVA Partisi Lideri Ali BABACAN, İspanyol basınına verdiği demeçte, ‘’Altı parti olarak AB üyeliğini destekliyoruz ve NATO’nun yanındayız’’ demiştir. Zaten muhalefetin tutumunun ABD’den, Atlantik ten yana olduğunu biliyoruz. Fakat aynı savrulmaları hükümetten beklemiyoruz. AKP, MKYK üyesi sayın Metin KÜLÜNK ‘’NATO ile kafa kafaya geleceğiz, bu seçimlerde ABD ile karşı karşıyayız’’ açıklaması ile tereddütlerimizi ortadan kaldıran bir zemin yaratmıştır. Şunu da belirtelim, operasyonlarla bitme noktasına gelen PKK’nın Kandil deki militan başı Duran KALKAN, altılı masanın desteklenmesi gerektiğini ve muhalefetin mutlaka seçimi kazanması gerektiğini söylemektedir. ABD’nin NATO’nun seçimler üzerindeki vesayetçi tutumu anlaşılmıyor mu? 2015’te çözüm ve açılım süreci noktalanıp PKK’nın açtığı hendek barikatlarının üzerine kararlılıkla gidilmesi üzerine ERDOĞAN istenmeyen adam ilan edildi. Amerika’nın 2016 Başkan adayı Senatör Rand PAUL ‘’Kürdistan için kendi ellerimle yeni sınırlar çizeceğim, söz veriyorum Türkiye’den toprak alınacak’’ demesi manidar değilmidir! Eski CIA başkanı ve askerlerimizin başına çuval geçiren General David PETRAEUS da, ‘’Öcalan’a hayranım’’ dememiş miydi? 15 Temmuz 2016 da CIA / Fetö darbe girişimine karşı Türk halkı bunun cevabını vermiştir. 

       NATO dan çıkmak için öncelikle zemininin de iyi hazırlanması gerekiyor. Şimdi bunun zeminin hazırlanması için hızla savunma sanayimizi % 25’lerden % 75’lere çıkardık. Önce MİLGEM ile başlandı Korvet, Fırkateyn ve hücum botları ile hem ihtiyacımızı karşılamaktayız hem de dış satım yapmaktayız. Gemi inşa projelerimizin geldiği en son noktada TCG Anadolu amfibi ve uçak gemimiz olmuştur. ATAK helikopterleri, TFX savaş uçağı MMU, Hür JET ve insansız savaş uçağımız KIZILELMA, İHA, SİHA, TİHA’lar, TB 2 TB 3’ler, ALTAY Tankımız, orta ve uzun menzilli füzeler vb. İlk olarak MPT 76 piyade tüfeği ile başladık. Yerli makinalı ve uçaksavarların yanı sıra toplarımız. Fırtına Obüsümüz. İnsansız kara ve deniz araçlarımız. TCG UFUK İstihbarat gemimiz Sinyal İstihbaratı (SIGINT) yeteneğine sahip. Yunan ve Fransız Ortak Tatbikatı olan ARGO 2022 Tatbikatını izledi. Yanılmamış olmayı dilerim. Çünkü çoğu bilgiler askeri sırdır. Tahminimi söylemiş olayım. Fransız savaş gemisi? EGE’de paralize oldu. SOS veremedi, tüm sistemleri kilitlendi, makinaları durdu, hareket edemez oldu, mevcut silahları kilitlendi. Yunanistan korku ile birçok şeyi ifşa ediyor zaten. Çok güçlü hem de mobil uçaklardan tevcih edile bilen LAZER silahlarımız konuşuluyor. Askeri sır olduğu için hiçbir detayı söylenmiyor. Türkiye bu son atakları ile ABD istihbaratının korkulu rüyası olmaya başladı. Yüzlerce silah ve teçhizatımız üretim aşamasında. ABD bunlardan hiç hoşlanmıyor. Muhalefet in Altılısı da başta CHP, biz gelirsek bütün bu projelere nokta koyacağız diyor. CHP li gurup başkan vekili Engin ALTAY, ‘’AKP güzel şeyler yapsa da alkışlamayacağız’’ diyor.  Ancak bu kadar ABD ye teslimiyet içinde olunur. Selçuk BAYRAKTAR, Kızıl elmadan sonra atmosferin dışına çıkıyoruz mesajını verdi. 

Türkiye’nin iddialı konumu için mutlaka en kısa sürede NÜKLEER silah üretmesi gerekiyor. Pakistan a Milgem projelerinden gemi veriyoruz, ancak Pakistan Nükleer silahlara sahip. Bu birinci hamlelerimiz.   

      İkinci  olarak da  EKONOMİMİZİ güçlendireceğiz. Üretim Ekonomisi çok önemli yer tutuyor.

Şimdi her kesim aynı şeyi söylüyor. TOGG bunun için çok önemli bir hamleydi, başarıyoruz. Berat ALBAYRAK, ‘’Burası çok önemli’’ adlı kitabının yazdı. Çok da hevesli Enerji Bakanlığı’na gelmedi. Görev verildi geldi. Bu gün hidro karbon çalışmalarında çok önemli yer tutan sondaj gemilerinin alımında kararlı tutum sergiledi. NTE olarak bilinen Nadir Toprak Elementi çalışmalarına hız verilmesi onun sayesinde oldu. ÇİN 800 milyon tonla birinci, Türkiye 684 milyon tonla ikinci. İlk etapta 1200 ton ve sonrasında 570 bin ton işleme kapasitesine çıkarılacağı söyleniyor. Yüzeye yakın olduğu için üretim avantajı sağlıyor. 2011 den beri üzerinde sahiden durulmaya başlandı. İlk etap da üretilen cevherin 11 bin ton toprak asidi, 72 bin ton Barit, 70 bin ton Florit, 250 bin ton Toryum olmak üzere zengin elementlerin maddi değeri çok çok yüksek Milyarlarca dolar olduğu dile getiriliyor. 684 milyon tonu varın siz hesaplayın. Eskişehir Beylikova da başta olmak üzere zengin yataklara sahibiz. İlçede yıllar öncesinde hep gelir giderler, 2 yada 3 ay çalışırlar sonra giderler diye konuşuyor yetkililer. Neden? Şimdi GABAR da 150 milyon ton çok değerli zengin petrol çıkarılmaya başlandı. Hatırlayın, 60 senedir bu coğrafyamızda verimsiz ekonomik değeri yetersiz diye onlarca kuyu kapatıldı. ABD istemedi. Biz bilmiyor muyduk? Ama sustuk. NATO’nun emri altındaki bir ülkeydik. Neden 68 gençliği ‘’Tam bağımsız Türkiye‘’ sloganı ile yürüdüler. Çünkü biz ABD / NATO’nun bağımlı ülkesi olmuştuk. Uçak yapan ülkeydik, ne oldu? Toprağa gömdürdüler.  Dediler ki sen yapma biz sana veririz. Peki bedavamı vereceksin, hayır ama biz size borç veririz dediler. Borçla almaya başladık, sonra borcu borçla ödemeye başladık. 70 sente muhtaç olduk. DEVRİM arabasını yolda bıraktılar. Aynı kafa, na kafa NATO mermer. Biz gelirsek AKP’nin bütün projelerini durduracağız. Aferin NATO kafalılar sizi. 85 senedir Atatürk’ün ölümü ile hep bunun yaptınız. 12 senelik tek parti diktasında TRUMAN ile masaya oturan İNÖNÜ, ABD ile ilk ihanet projelerine imza attı. Şaibeli 1946 seçimleri, açık oy gizli tasnifle tam bir baskıcı sistem kurdunuz, 1946’da Reşat Şemsettin SİRER Milli Eğitim Bakanı iken ABD’nin talimatı ile Köy Enstitülerinin kapatma kararını siz aldınız. FULBRİGHT eğitim anlaşmaları ile Eğitimi Amerikalılara siz teslim ettiniz. Tek parti elitist/ seçkinci Kemalist bürokrasiyle tepeden inmeci vesayetçi yapıyı siz kurdunuz. Demokrat Partiye ‘’Yeter söz milletindir’’ lafını siz söylettiniz. Şimdi özrünüz kabahatinizden de büyük. 

    Türkiye enerji bağımlısı bir ülke. Senede 45 milyar dolar dışarıya gidiyor. Son Doğal gaz hamlesi ile 710 milyar metreküp ile hem ısınma hem de elektrik üretimi ile 25 milyar dolara yakın dövizimiz içerde kalacak. Bunlar çok önemli hamleler. Seçime gidiyoruz. TOGG ile dalga geçildiği gibi, Doğal Gaz içinde, her seçim öncesi aynı hikaye diyerek bu kadar ülkesini aşağılayan bir mantık olabilir mi. Bırakın particiliği, AKP’nin yaptığı faaliyetleri daha da öteye taşıyacağız demek varken. Biz gelince Şehir Hastanelerini kapatacağız ne demek. Bu sözleri çocuklar bile söylemez. Bu muhalefetle Türkiye iflas eder. Bu yazının konusu olmadığı için ERDOĞAN gitsin diye önce 128 milyar dolar nerde diye  başlatılan ve en son KUR saldırısına kadar gelen sürece girmeyeceğim.  

    Türkiye NATO’dan çıkmanın tüm koşullarını hazırlıyor zaten. Üretim devrimi hamleleri de NATO’dan çıkmanın hazırlıkları. Güçlenerek çıkacağız. NATO zaten bir hikaye olacak. Birtakım Kripto varlıklar bizi NATO’nun kucağına çekmek için uğraşa dursun. Türkiye NATO’dan çıkarsa NATO çöker. NATO’nun LGBTİ oyununa da gelinmeyecek. İstanbul sözleşmesi dediler, kadına şiddete hayırdı, LGBT devreye girdi, LGBT yürüyüşünde ‘’Kürdistan’a özgürlük‘’ diye slogan attılar. Bunları yan yana getirdiğinizde bir emperyalist bölü proje olduğunu hemen anlarsınız. Ekonomimizi adım adım güçlendirerek NATO dan çıkacağız. 

     6’lı masa mutabakat metni ile malumun ilanını yaptı. Ademi merkeziyetçi, yerinden – yerel yönetim şartına da bu mutabakata koyarak özerkliğe giden yolu döşeyen maddeler. Seçimle gelecek Cumhurbaşkanı etkisiz olacak, hakikaten tam anlamıyla eski Çankaya’nın noteri anlayışını yeniden istiyorlar. Altılı sivil konseyin/cuntanın emrine uyacak Cumhurbaşkanı olamaz. Anayasa’da karşılığı yok. KHK ile tutuklu ve mahkum PKK’lılar, Fetöcüleri serbest bırakmak. Ceza evlerinde bayram var. Eski bakan UNAKITAN, babalar gibi satarım demişti. CHP, AKP’nin ilk dönemini istiyormuş. Hani KİT’leri özelleştirdiler diye kıyameti koparıyordunuz. Babalar gibi satma sırası muhalefetin gündeminde. T. ÖZAL’ın DPT Müsteşarıyken alınan 24 Ocak kararlarına, Neo Liberal, serbest piyasa dönemine yine özlemi var? Demek 12 Eylül karşıtlığınız da yalamış. Zaten A. BABACAN ısrarla sıcak para diyor. Yeniden borçlanma ekonomisine mi döneceğiz. A. BABACAN ‘’Avrupa bize aferin diyecek’’ Valla aferin size, Avrupa’nın çocuğu olduğunuzu ispatladınız. Hala ABD-İsrail projesi olan açılım ve çözüm sürecine dönüleceği sevinciyle HDPKK’nın ağzının suyu akıyor. Bu mutabakat metni tam bir mandacı ABD emperyalizmine teslimiyetçi metin olarak, acaba 6’lı masaya adrese teslim servis mi edildi? Bu mutabakat metni ile muhalefetin aday bulmasına gerek kalmadı. Kimi getirirlerse emperyalizmin emir eri olacaktır. 31 Ocak Salı günü TBMM de gurup konuşmalarında D. BAHÇELİ, 6’lı masa için ’’Bir kısa bir uzun çubuk çekecekler oda olmazsa o piti piti karamela sepeti‘’ diyecekler şeklinde espri yaptı. Epey güldük.

     Hiç şüpheniz olmasın. Yeni çizgi milli çizgin olacak. Atlantikçilik yeni konjonktürde artık yoktur. Tirent bu yönde. Önümüzdeki yıllar milli hükümetler yılı olacaktır. Ülkeme esenlikler diliyorum. Sevgi ve saygılarımla.

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Sarı gelini üzdüler
Recep ÇINAR
Nemelazım!      
Ahmet Acaroğlu
BELEDİYELER VE FESTİVALLER
ERCAN KERMAN
İKİ KAVUNA BİR BİRA
Nuri Böcekbakan
Rebîu'l-Evvel Ayı  Mevlid Kandili
Uzm. Psk. Nergis ÖZDİNÇ
ÇOCUKLARDA SORUMLULUK BİLİNCİ OLUŞTURMAK
Şükrü Akıllı
ADALET KASRININ YALNIZLIĞI
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
GENÇLİK İKSİRİ KEFİR
Numan Özgür METİN
KAVALA ALEXANDROUPOLİ (DEDEAĞAÇ)GEZİ NOTLARIM
Selçuk Duranlar
EDİRNE GÜMRÜK KAPILARINDAKİ YOLCU SAYISI
Zafer Dereli
TOPLU SÖZLEŞMEDE TEAMÜLÜN DIŞINA ÇIKILMIŞ GÖRÜNÜYOR
Burhan Aytekin
Yaşadığımız Coğrafyada Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarı Saltuk ile başlar
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  TOGG MU AÇ MI?
M. ENİS ŞENSEVER
   Mezuniyet Sergisi
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Asma  Ağacının Dallarının Sarılması Gibi…
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
ŞAHVER HÖBEK