M. ENİS ŞENSEVER
   NATO’dan çıkmak -1
Yayın Tarihi: 04 Şubat 2023, Cumartesi
Diğer Yazıları

    ‘’NATO dan çıkalım’’ Türkiye’nin sıcak konusu haline geldi. İsveç, Norveç ve Finlandiya’nın Rusya’nın Ukrayna ya müdahalesi arkasından gelişen süreç de gündeme gelen NATO üyeliği başvurusu. Türkiye’nin de onay verecek olması ile tırmanan gerginlik. Açık konuşalım. Bu ülkelerin bizime ortak bir sınırı var mı, yok. Jeopolitik bir konumumuz var mı, yok. Ama yıllardır PKK, Marjinal sol ve FETÖ nün sığınmacı olduğu bir ülke. Üstelik suç işlemiş olup Türkiye’nin iadesini istediği kişileri hala koruyup kollayarak uluslararası temayüllere tamamen aykırı bir tutum içinde. Türkiye Cumhuriyeti İsveç sokaklarında adeta polis korumasında Türkiye aleyhtarı yürüyüşlere karşı önlem alınması istemine karşı Sayın Erdoğan’ın tasviri maketinin ve Türk bayraklarının yakılması karşısında NATO’ya üyelikleri konusunda halkımızın tepkisini ortay koyması çok doğaldır.

( Resim 1 )

Bu tabi burada kalmadı, daha da ileri gittiler. İSVEÇ’de TC Devleti’nin Stockholm Türkiye BÜYÜKELÇİLİĞİ önünde  STRAM KURS Partisi lideri Av. Rasmus PALUDAN, Kuran-ı Kerim’i yakarak çok çirkin bir eylemde bulundu.

 ( Resim 2 )

Aynı eylemi Danimarka da da cami önünde tekrarladı. Alman Die Welt televizyonunun ‘’Talk ‘’ adlı programına konuk olan NATO Genel Sekreteri Jens STOLTENBERG, Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın bu çirkin olaydan sonra ‘’ İsveç NATO üyeliği konusunda bizden destek beklemesin’’ açıklamasına tepki gösterdi. ‘’KURAN-I KERİM’i yakmak suç değildir. Bu bir ‘’ifade özgülüğü ‘’diye tanımladı. İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği konusunda Türkiye ve Macaristan parlamentolarının onay sürecini hızlandırmaları çağrısını da yineledi. Tepki olarak Tevrat yakılmasını da engelledi. NATO ile Kuran-ı Kerim’in nasıl nefret suçu olarak simgesel anlamda kullanıldığının da tanığı olduk. 

      NATO İkinci Dünya savaşı sonrası 4 Nisan 1949 da 12 ülke tarafından kurulmuş soğuk savaş döneminin Kuzey Atlantik Antlaşmasıdır. Askeri bir ittifaktır. Merkezi Belçika/ Bürüksel dedir. Örgüt üyelerine herhangi bir dış güç tarafından gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma amaçlı kurulmuştur. Karşılarında yine bu amaçla Sovyetler Birliği tarafından kurulan Polonya merkezli Varşova Paktı bulunmaktadır. Perestroyka – SSCB’nin 1985 uygulamaya koyduğu ( 1979 da L. Brejnev in önerdiği) ekonomik ve siyasi sistemi yeniden yapılandırma, reformize etme çalışmalarının  sonucunda M. GORBAÇOV döneminde işler iyi gitmemiş ve 1991 de sonuçlanmış. Uygulanan Glasnost ile sıkıntılı bir reform sürecinin sonuna gelinmiş. 25 Aralık 1991 günü Gorbaçov SSCB liderliğinden istifa ederek Sovyetler Birliği dağılmıştır. Başta Ekonomik ve İdeolojik nedenler gelmektedir. Glastnot – Açıklık politikası. Bürokratik devlet komünizminin açmazlarına karşın ( Bunu bizde vesayetçi anlayışta, halka rağmenci bakış ile CHP’nin halktan kopuk elit/ seçkinci Kemalist yapısında görüyoruz)‘’Açıklık ‘’politikası ile özgürlüğün genişletilmesi, bu kez bir başka tuzağın içine, batı kapitalizmine giden yolu açması olmuştur. Milliyetçilik de ön plana gelmiştir. Çok uluslu Sovyet yapısı içinde Rus milliyetçiği gibi. Tek bir Ulus gibi olup diğer bağlı Sovyet unsurlarının da milli bir kimlik olarak var olma istemlerini kısıtlamasıydı. Stalin in İkinci Dünya savaşında gösterdi savunma ve kahramanlığa rağmen, Sovyet halklarına uygulanan elde tutma rejimi ile gelen ve çeşitli etnik gurupla uygulanan sürgün gibi zorla tehcir, karşı tepkileri doğurdu. Bu dağılma sürecinde ABD’nin de dolaylı olarak dahli olduğunu da unutmayalım. ABD’nin, karşısındaki bu bloğun yıkılması işine geliyordu.

      Soru şu. Varşova Paktı dağıldığına göre NATO neden var.? Son 30 senin sorusu budur. NATO‘nu genişleme politikaları neyi içermektedir. Savunma örgütü ola NATO, Sovyetlerin dağılması ile nüfus oluşturma ve emperyalist ( sömürgeci)işgalleri ile yayılmacı bir amaçla artık saldırı bir örgüt yapısına bürünmüştür. Tek kutuplu ABD’nin Süper NATO su eliyle acımasız işgal ettiği ülkelerde sözde Demokrasi adı altında kan ve gözyaşı getirdiğini görüyoruz. Somut örneğini Irak ve Suriye de yaşıyoruz. Küresel kapitalist sistemde ulus devletleri bölüp parçalamak ve mikro milletler yaratarak yönetmesi ve sömürmesi kolay devletçikler ile küresel tek hükümet eliyle egemen bir ABD devleti .

( Resim 3 )

Patronlarının da  Şirketokrasiler oldu finans devletçikleri. Teknoloji de bunun payandası tabi. GÜNEY KORE de örneğin bir Samsung Firması var. Bütçesi KORE devletinden büyük. Resmi görüşmelerde masaya oturan devletin bakanlarının arkasında ki görünmeyen güç Samsung un patronlarıdır. Çok uluslu bu şirketlerin dayanağı da  ABD’nin Müesses Nizamına uymalarıdır. NATO bunun için vardır. NATO ülkeleri içinde Bu ABD’nin Müesses Nizamına uygun çalışan GLADYO yapılanması vardır. Halk uyanıp ta tepki gösterirse önce 5. Kol ( Psikolojik savaş) yöntemleri ile olmazsa açıktan halka müdahalelerle siyasi cinayetlerle ABD kontrolünü sağlamak. Bu gün hangi ülkede sokak savaşları yaşanıyorsa, devlete karşı milli ve ulusal çıkarlar dışında çoğunlukla ABD yanlısı sahte sol ve sahte milliyetçi unsurlarla ve etnik yapılarla SOROS benzeri vakıflar eliyle fonlanmış GLADYO’nun eylemcilerini görüyoruz. Ulus devletlerde kargaşa yaratmak NATO’nun açık eylem biçimidir. NATO ülkelerinde kurulan ABD üsleri çok açık ABD’nin saldırı üsleridir. Türkiye bir NATO ülkesi olarak NATO’nun saldırısı altındadır. NATO’nun 5. Maddesi, Bir NATO üyesi ülke sınırları dışından bir başka ülkeden ya da topraklarından saldırıya uğrarsa, tüm NATO üyesi ülkeler tarafından korunur. 40 sene boyunca 50 bine yakın canımıza mal olan PKK başta terör örgütlerinin saldırısına uğramasına rağmen neden korunmadık. Bu soruyu hala sormadık. Üstelik vekalet savaşçısı olarak ( Proxy Warrior) maaşlı eleman olarak 25 bin TIR silah ve cephane vererek hangi NATO kuralına uyulmuştur. 70 senedir NATO üyesi olarak esir alındık. Hala ABD üssüleri ile tehdit altındayız.

.

( Resim 4 )

Elimiz kolumuz bağlandı. ABD’nin boyunduruğunda, ulusal çıkarlarımız gündeme geldiğinde, jeopolitik olarak Kıbrıs sorununda Türk varlığını hiçe sayan, Yunanistan a bağlamak için EOKA çetelerinin kanlı cinayetlerine karşın adaya müdahale için çıktığımızda yediğimiz ambargolar. Bize askeri teçhizat verildi. Yedek parçaları dahil her şey kontrolleri altındaydı. Nerde kullanıp kullanmayacağımız bile talimatlıydı. Yeni sistemde de teknolojik olarak yazılımları onların elindeydi. Neden bu kadar Savunma Sanayinde %25’den %75’lere çıkan üretimimize karşı olduklarını bir kez daha sorgulayalım.

    Pentagon un psikolojik harp elemanı Michael RUBİN, Soğuk savaş döneminde ki gibi, ‘’Türkiye’nin bugün NATO için bir şey ifade etmediğini‘’ söylüyor. İsveç konusunda da blöf yaptığımızın söylüyor. Konjonktürü ellerinde tutmak istiyorlar. Zaten NATO üyesi olunca ABD ye teslim oluyorsunuz. Sana teslim alınmış bir ülke gözüyle bakıyorlar, artık kullanılabilir bir ülke konumundasınız. J. BİDEN (ABD’li şahin başkanı) seçildiğinden itibaren ERDOĞAN’ı ve AKP hükümetini darbeyle değil seçim yolu ile devirmek için muhalefete desteğimizi veriyoruz derken açıktan Türkiye’nin iç işlerine karıştıklarını göstermiş oldular. Seçim sathına girdiğimiz şu günlerde açıktan saldırılar çoğaldı. Mesele ERDOĞAN değildir. Onun yerinde milli duruş gösteren kim olsaydı aynı saldırıya maruz kalacaktı. Burada saldırıya uğrayan Türkiye’dir. 9 Ocak 2023 de FOREİGN POLİCY’den tehdit geldi. Türkiye rotasını AVRASYA ya çevirdiği için zaten rahatsızlıkları hat safhadaydı. ‘’Türkiye de seçimler kan gölüne dönebilir’’. Türkiye de bombaların patladığı günlerde, Bombalar patlaya bilir mesajlarının ardından Türkiye an bombalı eylemlerin gelmesi ile adresin ABD olduğu gün gibi ortada idi. İngiliz THE ECONOMİST dergisi, 21 Ocak 2023 tarihinde ‘’Türkiye diktatörlüğün eşiğinde’’ kapağı ile çıkmıştı. ABD’li Atlantik dergisi de Erdoğan ile Putin ve Xİ Jinping’e ‘’kötü herifler’’ başlığı ile kapak yapmıştı. ABD’ye uymuyorsanız diktatörsünüz faşistsiniz aşırı milliyetçisiniz kötü adamsınız. SADDAM gibi asılmanız mukadderatınızdır Almanya’nın en etkili yayın organı STERN dergisi de ERDOĞAN’a KUNDAKÇI diyerek Türkiye ye yönelik psikolojik savaş harekatına katılmış oldu. ERDOĞAN’a yönelik ‘’Tehlikeli çatışmaları kışkırtmak’’ suçlamasını yaptılar. Eğer bu çatışmalar çıkartılırsa arkasında CIA ve BND olduğunu şimdiden söyleye biliriz. 

( Resim 5 )

    Vatan Partisi önderliğinde Türkiye’nin dört bir yanında NATO’ya karşı eylemler başladı. NATO’dan çıkalım imza kampanyası başlattılar. Ben Facebook da ‘’Bu seçim, Türkiye ile ABD arasında olacak ‘’ paylaşımını yapmıştım. 16 Ocak 2023 de Yeni Şafak gazetesi yazarı İbrahim KARAGÜL, Twitter’de 2023 seçimleri için‘’ Türkiye mi kazanacak ABD mi, işte buna karar vereceğiz’’ paylaşımını yaptı. Bu düşünceleri paylaşırken Aydınlık gazetesi 21 Ocak 2023’de D. PERİNÇEK’in tespitiyle ‘’Önümüzde ki seçim: Ya Türkiye Ya NATO !’’ manşetiyle çıktı. 

(Devamı Pazartesiye)

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Benimki de hayal işte
Recep ÇINAR
“D-8 PROJESİ”      
Ahmet Acaroğlu
EDİRNE’Yİ  HAK  ETMEK…
ERCAN KERMAN
Hamle et, ya Hamlet
Nuri Böcekbakan
‘’Mümin Camiye Vefalıdır”
Uzm. Psk. Nergis ÖZDİNÇ
AKRAN ZORBALIĞI NEDİR? NE DEĞİLDİR?
Şükrü Akıllı
ADALET KASRININ YALNIZLIĞI
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
HANGİ KESME TAHTASINI KULLANMALIYIZ?
Numan Özgür METİN
KAVALA ALEXANDROUPOLİ (DEDEAĞAÇ)GEZİ NOTLARIM
Selçuk Duranlar
ÜLKEMİZDE DEMİRYOLU VARLIĞI
Zafer Dereli
TOPLU SÖZLEŞMEDE TEAMÜLÜN DIŞINA ÇIKILMIŞ GÖRÜNÜYOR
Burhan Aytekin
Yaşadığımız Coğrafyada Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarı Saltuk ile başlar
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  TOGG MU AÇ MI?
M. ENİS ŞENSEVER
   Mezuniyet Sergisi
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Asma  Ağacının Dallarının Sarılması Gibi…
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
ŞAHVER HÖBEK