Selçuk Duranlar
AB ve UKRAYNA
Yayın Tarihi: 20 Ocak 2023, Cuma
Diğer Yazıları

Rusya'nın Şubat ayındaki işgalinden bu yana yaklaşık 8 milyon mülteci Ukrayna'yı terk etti; Bu rakamlar savaşın süresine ve şiddetine göre artacaktır.

Savaş sona erdiğinde ve yeniden yapılanma başladığında mültecilerin evlerine dönebilecekleri koşulların yaratılması, kapsayıcı hedeftir. Ancak mülteciler bir süre evlat edindikleri vatanlarında kalabilirler. Doğru politikalar uygulandığında, bu, özellikle işgücü kıtlığı ve yaşlanan nüfus nedeniyle, ev sahibi ülkeler için olumlu olabilir.

Almanya, Moldova ve Polonya'da yapılan anketler, gelenlerin çoğunun çocuklar ve 40 yaşın altındaki kadınlar olduğunu gösteriyor. Avrupa hızlı ve kararlı bir destekle tepki gösterdi ve Ukrayna'dan 4,8 milyon kişi  AB'de veya benzer ulusal programlarda geçici koruma için kayıtlı. AB, oturma hakları, çalışma izinleri ve sağlık hizmetlerine, okullara, barınma ve bankacılık hizmetlerine erişim sunarak mültecilerin tipik olarak karşılaştıkları birçok engeli ortadan kaldırdı.

 Moldova ve diğer bazı ülkeler de dahil olmak üzere en çok etkilenen üye devletlerde Ukrayna'dan gelen mültecileri desteklemek için finansman sağlıyor ve mevcut fonlarının bir kısmını yeniden yönlendirmeyi kolaylaştırmak için düzenlemeleri değiştirdi.

 Ekim ayında yayınlanan en son Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda, AB genelinde ilk yılda 30 milyar ila 37 milyar avroya ya da  gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık yüzde 0,2'sine karşı gelen harcamalar yapıldı . Çek Cumhuriyeti, Estonya, Moldova ve Polonya dahil olmak üzere en büyük mülteci payına sahip ülkeler, bu yıl GSYİH'nın yaklaşık yüzde 1'ine eşit mali maliyetlere maruz kalabilir. Kadın ve çocukların daha büyük payı, çocuk bakımı, eğitim ve sağlık hizmetlerine daha fazla harcama yapılmasına neden olacaktır.

Ancak orta vadede mülteciler, Avrupa'nın bazı bölgelerinde mevcut işgücü piyasasındaki sıkılığın hafifletilmesine yardımcı olurken ekonomik büyümeyi ve vergi gelirlerini artırabilir. Ukraynalı mültecilerin 2022'nin sonuna kadar Avrupa'nın işgücü boyutunu yaklaşık yüzde 0,6 oranında ve Ukraynalı mültecilerin işgücü sıkıntısını azaltacağı en fazla sayıda gelenin olduğu ülkelerde yüzde 2,7 oranında artırabileceğini tahmin ediyoruz.

İşgücündeki bu artış nedeniyle işsizlikteki herhangi bir artışın geçici olması muhtemeldir ve mültecilerin Avrupa işgücü piyasalarına entegrasyonunun erken belirtileri umut vericidir. Örneğin, Polonya ve Birleşik Krallık'taki mültecilerin nispeten hızlı bir şekilde iş bulduklarına dair kanıtlar var.

Yeni mültecilerin önümüzdeki yıllarda ekonomik büyümeyi nasıl etkileyeceği, öncelikle işgücü piyasasına entegrasyonlarının hızına ve kalitesine, özellikle de vasıflarına veya becerilerine uymayan düşük ücretli işlere girip girmediklerine bağlı olacaktır. Becerilerin düşürülebileceğine dair bu endişe, Ukraynalı mültecilerin iyi eğitimli olma eğiliminde oldukları göz önüne alındığında bir risktir. Çalışma çağındaki kadınların en az yarısı yüksek öğretimi tamamlamıştır ve bu oran bazı ülkelerde daha da yüksektir ve Almanya'da yaklaşık dörtte üçe yükselmektedir.

Avrupa, savaşın Ukrayna'daki korkunç ekonomik ve sosyal etkisini ele almanın ötesinde, mültecileri kendi toplumlarına ve ekonomilerine entegre etmeye yardımcı olmak için daha fazlasını yapabilir. Bu, ev sahibi ekonomilere yardımcı olacak ve mültecileri başarılı bir nihai geri dönüş için hazırlayacaktır. Aynı zamanda, Ukrayna'dan gelenlerle aynı becerilere sahip olmayabilecek ancak yine de büyümeye olumlu katkıda bulunabilecek dünyanın diğer köşelerinden gelen mültecilerin nasıl entegre edileceğine dair dersler de verebilir.

  • Şimdiye kadar değişen derecelerde kullanılmış olan aktif işgücü piyasası politikaları, mültecilerin becerilerini ve işgücü piyasası başarısını artırmak için daha uygun hale getirilebilir. Bunlar, örneğin niteliklerin tanınmasını, dil eğitimini ve iş arama ve eşleştirme hizmetlerini içerir.
  • Uygun fiyatlı bakım hizmetleri, Ukraynalı kadınların ev sahibi ülkenin işgücü piyasalarına tam olarak katılmasını sağlamanın anahtarıdır.
  • Merkezi hükümetlerin, tipik olarak yalnızca aktif işgücü piyasası politikalarında değil, aynı zamanda eğitim, sağlık, sosyal refah ve barınma alanlarında da programlar yürüten yerel yönetimleri yeterli şekilde finanse etmesi gerekecektir ve bunların tümü sürekli desteğe ihtiyaç duyacaktır.

Kaynakça: https://www.imf.org/

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Enflasyon!
ERCAN KERMAN
İLK YAZI
Recep ÇINAR
Hoş geldin Şehr-i Ramazan!
Ahmet Acaroğlu
DOSTLUK  VE VEFA    
Selçuk Duranlar
SATILIK KONUT PİYASASI
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Şükrü Akıllı
 'ÜLKEMİZ  VE  EDİRNE’MİZİN  SORUNLARI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
DEPREM KİMLİK SORMAZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
DİĞER OMEGA-3 KAYNAKLARI
Zafer Dereli
EYLÜL 1999 ÖNCESİ İŞÇİLİK HİZMETİ OLAN MEMURUN EYT İÇİN ASKERLİK BORÇLANMASI YAPMASINA GEREK VAR MIDIR?
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
MUSTAFA ÇETİN
NEVRÛZ
M. ENİS ŞENSEVER
Ressam Zafer KARAKUŞ 3  
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK
Burak Dipevliler
Burak Dipevliler