Recep ÇINAR
Devlet Adamlarına Öğütler!
Yayın Tarihi: 28 Kasım 2022, Pazartesi
Diğer Yazıları

 “Bir kimseye doğru, uygun bir yol göstermek, özellikle kötü davranışlardan sakındırmak için, şu ya da bu şeyi yapması ya da yapmaması konusunda söylenen söz” anlamına gelen “öğüt” almak - vermek yerine göre her insanın ihtiyacı ve görevidir.

Rabbimiz, Al-i İmran Suresi 138. Ayetinde, “Bu (Kur’an), bütün insanlığa bir açıklamadır; takva sahipleri için de bir hidayet bir öğüttür buyurur.

18. Yüzyıl Osmanlı devlet adamlarından olan Defterdar (maliye işlerinin en yüksek yetkilisi veya illerde maliye işleriyle uğraşan görevli) Sarı Mehmet Paşa, Defterdarlık makamında defalarca bulunmuş ve uzun yıllar devlet işlerinin görülmekte olduğu Divan’da üyelik yapmıştır. Yöneticileri ilgilendiren yüzlerce konuyu içeren kitabı yüksek mevkilerde görevli olanlara bir rehber amacıyla yazdığı bu kitap, Hüseyin Ragıp Uğural tarafından sadeleştirilmiş ve Kültür Bakanlığı tarafından değişik tarihlerde 4 defa basılmış. “Devlet Adamlarına Öğütler” adlı kitaptan bazı alıntıları sizlerle de paylaşıyorum.

* Bu geçici dünyada devlet ve saltanattan beklenen, lezzet ve şehvetleri yerine getirmek değildir. Belki ahret azığı toplamak, hayırlı işlerle temiz adını sürdürmek ve iyi anılmayı ebedileştirmektir. Zamanı, saltanatın önemli işlerine harcamalıdır; saza, söze ve içkiye meyletmek doğru değildir.

* Makamları belli mevki sahibi kimselere vereler. Şeriatden (İslam Hukuku) ve dünyada olup bitenlerden habmerdar olmayıp başaramıyacak olanlara vermeyeler. Kayırma, rica veyahut rüşvet ile vermeyeler. Geçmiş bütün devletlerde vatana ve millete ziyanlıkların, batmanın, karışıklık ve bozuklukların, “Emanetleri ehline veriniz” sözü ile iş görmekte ihmal yüzünden meydana geldiği herkesçe kabul edilmiştir.

* Bütün kötü adetlerin ve zulümlerin başı ve başlangıcı ve türlü kötülük ve karışıklıkların kökü ve kaynağı; “felaketlerin büyüğü rüşvet”, dedikleri fesat madenidir ki İslam topluluğu için mundan ziyarde bela ve din ile devleti kökünden yıkıcı başka kötülük yoktur.  Peygamberimiz, “rüşvet verene de yiyene de Allah lanet etti” buyurdular. Rüşvetle ehliyetsize devlet hizmeti verilmesi büyük hatadır.

* Defterdarlığı ilgilendiren kamu hizmetlerinde güzel işler yapmağa dikkat ve hazine gelirlerinin artmasına ve giderlerinin azalmasına önem vermek gerekir. Müslümanların maliye hazinesi kimsenin miras kalmış mülkü olmayıp yersiz harcanmasından çok fazla kaçınıp dünya ve ahirette soru ve cevabından, azap ve eziyetinden eksiksiz derecede düşünülüp çekinmek herkese lazımdır.

* Kısaca dinini sakınır ve devleti kayırır ve hazine malını tüketmede ceza günü Allah’ın azabına uğrayacağını düşünür adamlar buldurup o mevkilere tayin olunmak gerektir.

*Adaletten, siyasetten ve askere vade ve imkan vermekten ayrılmayıp fetih ve yardımı şanı büyük Allah’dan dileye ve başarıya ulaşınca şükrünü elinden geldiğince yerine getirip hakcalığı ve doğruculuğu çok edeler.

* Alçak gönüllü olup halktan olanları aşağı görmeyeler. Zira Peygamberimiz (sav) ;

“Her kim halka alçak gönüllü davranırsa, şanı büyük Allah (cc) onun değerini yükseltir. Her kim halka kibirli davranırsa Allah onu aşağılar.”

 “Bir kimsenin içinde zerre kadar kibir olsa cennete giremez” buyurur.

Devletimiz, adalet ve dürüstlük ile liyakatla yürütüldüğü dönemde ülke topraklarımız 3. Murat zamanında   19.902.000 km2 idi. 3 kıtada, böyle büyük bir coğrafyada devlet kurmak ve 600 yıl adaletle yönetmek, her kişinin değil; yukarıda yazılı vasıflara sahip liyakatlı, dürüst, kendilerini ülkeye ve millete adamış  ER kişilerin işidir.                                                                                

Dostça kalın… 

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
ADANA KEBABI
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Recep ÇINAR
Müzik ve Sülük!
Selçuk Duranlar
E-TİCARET
Seyide ESEN
İlle de ‘Keşan’ olsun…
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
   NATO’dan çıkmak -2
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK