Ahmet Acaroğlu
KİM  ÖĞRETTİ  ALFABEYİ ? 
Yayın Tarihi: 23 Kasım 2022, Çarşamba
Diğer Yazıları

Yine bir 24 Kasım seremonisiyle kendilerine ayrılmış özel günlerini kutlayacak öğretmenler.

Ezberlenmiş cümleler, aşınmış dizeler, yıpranmış heceler ve eski törenlerden devşirilmiş metinlerle ne kadar değerli oldukları anlatılacak onlara  bir kez daha. Atanamayan binlerce öğretmenin umutlarına karanfil bırakılacak yine. Her şeye rağmen bu kutsal mesleğe adım atabilen bir nicesinin de bu övgüler karşısında göğsü kabaracak, gözleri ıslanacak.  

Bilmiyorum, eğitim ve öğretmenle ilgili kaçıncı yazıdır bu kaleme aldığım. Ama bildiğim bir şey var ki;  bir milletin inşa ve ihyasında, yani kuruluş ve dirilişinde, yükseliş ve bekasında öğretmenler isimsiz kahramanlardır. Ben de bu ordunun bir neferiyim. O nedenle Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti ilan ettiği o zor günlerde, yapılacak onca iş varken, en başa Milli Eğitimi yazmış, öğretmenlere hitabında da ;” Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” diyerek onlardan “ Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirmesini istemiştir. Çünkü eğitim işini halletmeden hiçbir işi doğru bir sonuca ulaştırmak mümkün değildir. 

Böyle bir günün düşünülmüş olması, elbette bu kutsal mesleğin çilekeş mensupları için anlamlı ve değerlidir.  Ama rutin törenlerin cenderesinden ve siyasal hiyerarşinin dayatmacı  aforizmalarından kurtulmadığımız, yani özgür olmadığımız müddetçe ve eğitimin sorunlarını korkusuzca  dile getiremediğimiz sürece, zoraki ve göstermelik anmaların bir değeri yoktur. 

34 yıl görev yapmış, mesleğini aşk derecesinde özümsemiş bir öğretmen olarak diyorum ki; Öğretmenler Gününde öğretmenlerimizi arayalım, onlara sevgimizi gösterelim, çiçekler verip ellerini öpelim, şiirler okuyarak alkışlayalım eyvallah. Bunlar bizim insani görevimizdir zaten. Ama 24 Kasım’lar aynı zamanda öğretmenleri dinleme ve anlama günleri olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığımızın buna cesareti var mıdır?  O büyük salonlarda, öğretmenlerimizin topluca ve bir arada bulunduğu mekanlarda, illerde İl Milli Eğitim Müdürü’nün, ilçelerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün moderatörlüğünde, sendika temsilcilerinin katıldığı forum, panel veya açık oturumlar daha anlamlı olmaz mı? Samimiysek ve demokratik bir kültürel olgunluğa sahipsek bunu yapalım. 

Garip bir memleketiz. Bu ülkede kadın haklarını bile erkekler tartışır, bir tane kadın derneği temsilcisini çağırmak akıllarına gelmez. Öğretmenlerin sorunlarını da politikacılar, gazetelerin köşe yazarları konuşur, dile getirir. Yahu bir öbek meslek sendikası varken niye onları dinlemez, önerilerine ve sorunlarına kulaklarınızı kapatırsınız. Büyük şehir kabusunu niye yaşar bu öğretmenler, hiç merak ettiniz mi? Kiralardan haberiniz var mı? Bu maaşlarla hangi kariyer basamağını nasıl tırmanacak bu öğretmenler?!  

Sahi Öğretmen Meslek Kanunu’nu Meclisten oy çoğunluğunuz ile geçirip, öğretmenleri ( Aday öğretmen-Uzman öğretmen-Başöğretmen) gibi ünvanlarla sınıflandıracak sınava zorladınız. Bütün sendikalar karşı çıkmasına rağmen bu ayıbı işlediniz. 10 yıl görev yapmış olma şartına uyan öğretmenlerin neredeyse tamamı sınava girmiş. Kariyer için mi zannediyorsunuz? 1500-2000 lira daha fazla ücret için bütün çaba. Sınavda sorulan bazı soruları görünce ilkokul çocuklarının bile gülümseyeceğinden eminim. Avrupa’da kariyer böyle mi belirleniyor Allah aşkına! 

Biliyor musunuz, hayat o kadar pahalı hale geldi ki; kazanılacak bir iki bin lira da derde deva olmayacak. O zaman tüm çalışanlara açıktan 2000 lira verseydiniz daha etik olur, öğretmenler de birbirine farklı nazarla bakmamış olurdu. Yahu her öğretmen, branşının uzmanı değil mi zaten? Değilse niye diploma verdiniz o zaman!  

Bakın iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız işe Öğretmen okullarından başlayın. O okullara girebilmek için aranan puan, kariyerin miladı olsun. YÖK kendisi açıkladı; tarihten eksi net yapan tarih, fizikten eksi net yapan, yani bir tek soruya bile doğru cevap verememiş öğrenciler fizik bölümüne yerleştirilmiş! Zaten akademik kadrosu yetersiz olan bir çok üniversiteden  bu öğrenciler diploma alıp mezun olacak, sonra da bir tuhaf sınav sorularıyla uzman olunacak öyle mi? Liyakatin unutulduğu hiçbir sistemde çıkış yolu bu olamaz. Önce iyi ve yetkin okul, sonra aklın ve bilimin rehberliğinde kaliteli ve özgün eğitim. 

Annem diye hitap ettiğim, çok sevip saydığım ilkokul öğretmenim Gülseren Terlikçi, değerli öğretmenim, sen öğrettin bana alfabeyi, seninle sevdim güzel Türkçeyi. Benim için asırlık çınarsın. Önünde saygı ile eğiliyor, ellerinden öpüyorum. Sağlık ve huzur dolu uzun yılların olsun . 

Başta tek ve değişmez Başöğretmenimiz aziz ATATÜRK olmak üzere hayatıma yön veren tüm öğretmenlerimi hayır dualarımla anıyor, ahirete göçenlere rahmetler diliyor, hayatta olanlara şükranlarımı sunuyorum. 

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
ADANA KEBABI
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Recep ÇINAR
Müzik ve Sülük!
Selçuk Duranlar
E-TİCARET
Seyide ESEN
İlle de ‘Keşan’ olsun…
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
   NATO’dan çıkmak -2
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK