TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  DAVA ADAMI OLMAK-ROMAN DAVASI
Yayın Tarihi: 26 Ekim 2022, Çarşamba
Diğer Yazıları

“Dava” var olan bir düşüncenin korunması ve sahiplenme olgusudur.  “Dava” kelimesini daha çok siyasal anlamda kullanıldığını görebilmekteyiz. Hani “dava adamı olmak” gibi. Dava bir düşüncenin korunması olarak baktığımızda davanın kimi hizmet ettiği de çok önemlidir. Siyaset bakışında siyasal düşünceye mi, toplumsal düşünceye mi? Karmaşıklık burada başlamıştır. Türkiye’de “dava” denen kavramı uygulamada yaşama geçirmek, bizzat bunun için mücadele etmek, amaç haline getirmek çok

önemlidir. Yani toplumun gerçeklerini cesaretle savunmak, dik durmak…..

 

Türkiye’de son dönemlerde “dava adamı” kavramına şahit olmaktayız. Siyasette iki tip dava adamı görülür; Birinin egemenliği altında dava adamı olmak, ikincisi toplumun temsilcisi olarak dava adamı olmak. Burada hâkim olan düşünce; birinin egemenliğini korumak, savunmak, sahiplenmedir. Bunun çıkan sonuçlarından menfaate dönüşen ortamlara bulaşmak. Günümüzde özellikle siyasette çok karşılaştığımız bir davranış şekline dönüşür dava adamı olmak. Siyasette dava adamı toplumun çıkarlarını gözeten, devlet mekanizmasının hukuki temelleri üzerine oturtulmuş demokrasi, temel haklar ve özgürlükler kavramlarını savunanlar dava adamıdır. Bir de siyasette ahlak kavramı vardır.Kanunsuz iş yapmamak, toplumun çıkarlarını korumak ve kollamaktır. En önemlisi kul hakkıyememektir. Toplumun genel kanaati; siyasette dava adamı olmaz, çıkar davası, menfaat davası olur. Dava adamı kavramı meselesi beni yine bizim Çingene/Roman dernekleri arasında duyduğum kelimeyi aklıma getirdi.

                                                                    ROMAN DAVASI

Ülkemizde hızla değişen siyasal iklim koşullarında “Roman davası” seslendirilmesi ile bir hayli gezinen arkadaş/kardeşlerimi görmekteyim. Hepsi kendilerine bir rol biçme peşinde, hayırlı olsun. Arzular şelale olsun, vekilliğiniz hayırlı olsun.

Siyasal tarihimize son günlerde iki parti girdi. Birisi Romanların partisi Güzel Parti (ŞUKAR PARTİ) ikincisi Abdal-Teberlerin kurduğu Doğuş Partisi Demek ki Roman açılımından umduklarını bulamamışlar, kurdukları Roman dernek başkanlıkları işlerine yaramamış vitesi yükseltmişler. Milletvekili olma kapılarını zorluyorlar, arzular şelale olsun, milletvekilliğiniz hayırlı olsun.

 

Egemen güçlerin her zaman istedikleri böl parçala anlayışına girdikleri anlaşılmaktadır. kavrayamadıkları bir konu; yoksulluğun sarmalında bulunan toplumları etkilemek yoksulluğun aşılması

ile mümkündür. Düzensiz bir örgütlenme ağaçtan koparılmış olgunlaşmayan meyveye benzer, yenilmesi halinde mideye zarar verir. Bazı Roman dernek başkanlarının en büyük hastalığı milletvekili olmaktır. Aslında hepimiz biliyoruz, yapılan işlerin Roman toplumunun hayrına değil, kendi çıkarlarınadır. İnanmayan varsa meydanlarda güven yoklaması yapsınlar. Ancak insanlarımızı yoklaması ağır olacağı da kesindir. Dava denen kavram toplum için olmalıdır. Hukuki zeminde demokrasi temel haklar ve özgürlükler için olmalıdır. Yoksulluğun çaresizliğinde gezinen insanlar için olmalıdır. Birileri zenginlik içinde yüzerken, garibanlar yoksulluğun girdabında olmamalıdır. Roman mahalleleri yoksulluktan, çaresizlikten dökülüyor. Hepimiz biliyoruz. Dava denen mesele yoksula değmez bile. Birilerinin egemenliğini korumaktır. Merhum Necmettin Erbakan’ın bir sözü vardır. “Kadayıfın altının kızarmasını bekleyeceğiz” demişti. Siyasetçi Roman dernek başkanları kardeşlerim olgunlaşmamış meyveyi ağaçtan koparmış yemeğe çalışıyorlar. Var olan bir gerçeği kabullensinler. Olgunlaşmamış meyve mideyi rahatsız eder, sonradan üzülmesinler, canlı yayınlara sarılmasınlar.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
ADANA KEBABI
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Recep ÇINAR
Müzik ve Sülük!
Selçuk Duranlar
E-TİCARET
Seyide ESEN
İlle de ‘Keşan’ olsun…
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
   NATO’dan çıkmak -2
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK