Selçuk Duranlar
YEŞİL KORİDORLAR
Yayın Tarihi: 21 Ekim 2022, Cuma
Diğer Yazıları

Denizcilik sektörü, toplam CO2 emisyonunun yaklaşık %3'ünü oluşturuyor ki bu miktar Almanya’dan daha fazla CO2 salınıma neden oluyor demektir.

Kontrol edilmezse 2050 yılına kadar iki katı artabilecek olması “deniz yolu ile yapılacak taşımacılığın karbondan arındırılması”nı hem devletler hem de endüstri için hızla gündemin üst sıralarına yerleştirmektedir. Bu nedenle Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), 2050 yılına kadar tüm gemiler için yüzde 50'lik emisyon azaltımını zorunlu kıldı. Japonya, Birleşik Krallık ve ABD olmak üzere bir dizi ülke aynı zaman diliminde taşımacılıkta net sıfır emisyon hedefini ilan etti.

Glasgow şehri 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı Cop26'ya ev sahipliği yaptı. Toplantı, yaklaşık 200 ülkenin Paris Anlaşması sıcaklık hedeflerini teyit eden ve gelecek yıllarda emisyonları azaltma ve kömür kullanımını aşamalı olarak azaltma taahhütlerini içeren ‘Glasgow İklim Paktı’ başlığını kabul etmesiyle sonuçlandı. Bu çerçevede, bir dizi deniz yolu taşımacılığı ile ilgili hedefler de kabul edildi. 2025 yılına kadar iki veya daha fazla liman arasında, sıfır emisyonlu olacak en az altı yeşil nakliye koridoru oluşturmayı amaçlayan Clydebank Deklarasyonu 19 ülkeden oluşan bir koalisyon tarafından imzalandı. Taraflar bu girişimi 2030 yılına kadar daha fazla rota ile ölçeklendirmeyi hedefliyorlar. Bunu takiben Antwerp Limanı ve Montreal Limanı, Kuzey Atlantik'te ilk yeşil nakliye koridorunun oluşturulmasını desteklemek için bir iş birliği anlaşması imzaladılar.

Denizcilik sektörünün çeşitli ve karmaşık doğası göz önüne alındığında, endüstriyel çözümler bulmak zordur. Bu kapsamda, dekarbonizasyonu hızlandırmanın bir yolu olarak; sıfır emisyonlu çözümlerin desteklendiği, büyük liman merkezleri arasında özel ticaret yolu olan yeşil koridorlar belirlemektir. Gerekli teknolojiler mevcut olmasına rağmen, bunların yalnızca daha büyük ölçekte ve hızda değil, aynı zamanda daha düşük maliyetle dağıtılması gerekecektir. Sıfır emisyonlu yakıtlar, geleneksel yakıtlardan önemli ölçüde daha pahalıya mal oluyor ve rotaya bağlı olarak toplam operasyon maliyetini yüzde 40 ila 60 arasında arttırıyor. Gemilerin ortalama 20 ila 25 yıllık bir çalışma ömrü olduğu göz önüne alındığında, sektörün önümüzdeki on yılda hedeflere ulaşmak için kapsamlı sıfır emisyon programları uygulaması gerekecektir.

Yeşil koridorlar; devletlerin hedeflenen düzenleyici önlemler, finansal teşvikler ve güvenlik düzenlemeleri ile kolaylaştırıcı bir ekosistem yaratmalarına izin verdiği için dekarbonizasyon için elverişli koşullar oluşturacaktır. Devletler yeşil yakıt üretiminin maliyetini düşürmek için düzenlemeleri ve teşvikleri de göz önünde bulundurabilir ki bu da yeşil taşımacılık talebini harekete geçirmeye yardımcı olabilir. Bu koridorlar ideal olarak yakıt üreticileri, yük sahipleri ve düzenleyici makamlar gibi ilgili tüm değer zinciri aktörlerini içerecek kadar geniş olacak aynı zamanda yakıt üreticilerine, gemi operatörlerine, tersanelere ve motor üreticilerine sıfır emisyonlu taşımacılık yatırımlarını artırmaları için güçlü sinyaller göndererek riskleri ilgili herkes için daha kabul edilebilir hale getirecektir. Son olarak, yeşil koridorlar, diğer rotalardaki nakliye emisyonlarını azaltan ikincil etkiler yaratabilir. Örneğin, bir yeşil koridor için sıfır emisyonlu yakıt sağlayacak altyapı oluşturulduğunda, komşu diğer güzergahlar da taşımacılık için aynı altyapıyı kullanılabilir. Sıfır emisyonlu yakıtlar, rotadaki gemilerin toplam “sahip olma maliyeti” üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Sahip olma maliyeti, geminin ömrü boyunca yapılan tüm sermaye harcamalarını ve işletme giderlerini içerir. Öğeler arasında; yakıt maliyeti, geminin amortismanı, sermaye maliyeti, günlük işletme maliyeti, yolculuk maliyeti ve sıfır emisyonlu yakıtlar için daha büyük yakıt tankları gerekiyorsa kayıp kargo alanı için zarar maliyeti bulunur.

Bu maliyetler, yeşil taşıma koridorları için hangi rotaların ve hangi yakıtların uygun olduğunu belirlemenin ayrılmaz bir parçasıdır. Yeşil koridor boyunca yükü ve riski paylaşmak, sıfır emisyonlu yakıtların getirilmesi kaynaklı maliyetleri karşılamak için hayati önem taşıyacaktır.

Kaynak: T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü “Dünya Denizciliğindeki Son Gelişmeler Bülteni” YAYIM TARİHİ: 03.10.2022 SAYI: 2022-9

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK