Selçuk Duranlar
YEŞİL MUTABAKAT-2
Yayın Tarihi: 06 Ekim 2022, Perşembe
Diğer Yazıları

Tek Avrupa Hava Sahası (Single European Sky), Avrupa hava sahasının kapasite, güvenlik, verimlilik ve güvenlik açısından ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla dört farklı seviyede gerçekleştirilen bir dizi eylem yoluyla Avrupa hava trafik yönetim sisteminde reform yapmayı amaçlayan bir Avrupa Komisyonu girişimidir. Bu girişim sayesinde havayolu taşımacılığındaki planlamanın ve çizelgelemenin bütünleşik olarak yapılması ile emisyon oranlarında yüzde 10 azalma hedeflenmektedir.

Avrupa Yeşil Mutabakatı Türkiye için bir fırsat olarak da görülebilir. Özellikle sınırda karbon düzenleme mekanizmasının coğrafi konumla doğrudan ilişkili olması ve AB’ye ihracat yapan ülkeler içinde Türkiye’nin diğer ülkelere göre daha yakın bir konumda bulunması taşımacılık kaynaklı karbon salımlarının düşük olmasından dolayı avantaj sağlayabilir. Türkiye’nin kısa ve orta vadedeki gündeminde ağırlıklı olarak karayolu ile taşınan yükün çevre dostu taşıma türlerine (deniz/ intermodal) kaydırılması, taşıma türleri arasındaki yük aktarımlarının kolaylaştırıldığı lojistik merkezlerin doğru kurgulanması, global taşıma koridorlarına entegrasyonun sağlanması, limanlardaki yoğunluğun kuru limanlar (dry port) vasıtasıyla hafifletilmesi ve sürdürülebilirlik prensibi esasında getirilecek mevzuat ve uygulama değişikliklerinin olması son derece önemlidir.

Taşıma modları arasında karayolunun birim emisyon salımı diğer modlara göre daha fazla olmasından dolayı Taşımacılık seçeneklerinin artırılması ve dolayısıyla lojistik terminal ya da lojistik köylerin daha işlevsel bir gerekmektedir. Avrasya bölgesinde Doğu ve Batı’yı birbirine bağlayan üç tane koridor bulunmaktadır. Bunlar K. Güney koridorlarıdır.

Türkiye, Batı Çin bölgesinden başlayarak demiryolu ile sırasıyla Kazakistan’dan Hazar Dile geçerek Avrupa’ya bağlanan Orta Koridor üzerinde yer almaktadır. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı söz koridorun aşamalarından biridir. Böylece Çin ile Avrupa arasında kesintisiz demiryolu hattı sağlanmıştır. Avrupa Mutabakatı kapsamında bu hat üzerinde intermodal taşıma alternatifleri değerlendirilmelidir.

Blok zincir gibi sistemlerin lojistik sistemlerinde daha çok kullanılması, tüm tedarik hem ekonomik yönden hem de insan hakları ve çevre noktasında takibine olanak sağlayabilir.

 Karayolunun payının azaltılması demir ve deniz yollarının öneminin artması durumu gerçekleşebilir. Türkiye’de filoları dizel kamyon ağırlıklı olduğu için sektörün yeşil dönüşümü için ciddi bir finansman gerekebilir. Kamyonlarda hidrojen kullanımı yaygınlaşabilir.

 AB gelişmekte olan ülkelerin altyapı yatırımlarına 2027 yılına kadar 300 milyar avroluk kaynak sağlayacak. Bu dönüşüm, telekomünikasyon, ulaşım, enerji ve sağlık gibi alanlara yöneltilecek. AB, söz konusu alanlardaki koşullu finansman verecek. Çin'in Kuşak ve Yol projesi, katılımcı ülkeler arasında ulaşım altyapısını geliştirme arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor. Proje kapsamında demir, kara ve dijital petrol ve doğal gaz boru hatları, lojistik üsler, enerji santralleri, hava alanları ve limanlar gibi büyük tesislere yapılacağı öngörülmektedir.

Tek Avrupa Hava Sahası (Single European Sky), Avrupa hava sahasının kapasite, güvenlik, verimlilik ve güven ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla dört farklı seviyede gerçekleştirilen bir dizi eylem yoluyla Avrupa hava trafik sisteminde reform yapmayı amaçlayan bir Avrupa Komisyonu girişimidir. Bu girişim sayesinde havayolu taşıma planlamanın ve çizelgelemenin bütünleşik olarak yapılması ile emisyon oranlarında yüzde 10 azalma hedefleri,  bahsedilen tüm değişiklikler veya etkiler düşünüldüğünde Avrupa Yeşil Mutabakatı Türkiye için bir fırsat görülebilir. Özellikle sınırda karbon düzenleme mekanizmasının coğrafi konumla doğrudan ilişkili olması ve AB’ye ülkeler içinde Türkiye’nin diğer ülkelere göre daha yakın bir konumda bulunması taşımacılık kaynaklı karbon salım olmasından dolayı avantaj sağlayabilir. Türkiye’nin kısa ve orta vadedeki gündeminde ağırlıklı olarak karayolu ile çevre dostu taşıma türlerine (deniz/intermodal) kaydırılması, taşıma türleri arasındaki yük aktarımlarının kolaylaştırıcı merkezlerin doğru kurgulanması, global taşıma koridorlarına entegrasyonun sağlanması, limanlardaki yoğunluğun  vasıtasıyla hafifletilmesi ve sürdürülebilirlik prensibi esasında getirilecek.

 

Kaynakça:  ÖZCEYLAN E., (2022) “Yeşil Mutabakat”, Uluslararası Lojistik Dergisi, Uta, Yıl 28 sayı: 9 s:46-48

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
İNSANLIĞIN RUHSAL KIŞI
Ahmet Acaroğlu
KİM  ÖĞRETTİ  ALFABEYİ ? 
Recep ÇINAR
Devlet Adamlarına Öğütler!
Zafer Dereli
FİİLEN ÜST KADROLARIN GÖREVİNİN YAPILMASI O KADROYA SINAVSIZ ATANMA HAKKI VERİR Mİ?
Selçuk Duranlar
KRUVAZİYER TURİZM VE FERİBOT İŞLETMECİLİĞİ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
EMZİRME DÖNEMİNDE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?
NURAN İKİZ
CEP TELEFONLARINA ARAÇ MODU KONMALI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  DAVA ADAMI OLMAK-ROMAN DAVASI
Şükrü Akıllı
DOĞAYA SAHİP ÇIKMAK-KORUMAK BU MUDUR?
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Oz Büyücüsü Filminin Anlattıkları
Numan Özgür METİN
SAKLI GÖL AĞVA ŞİLE GEZİ NOTLARIM
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Deniz BAYAV Atölyesi Resim Sergisi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Hüsnü Sarıgül
Suriyeliler denizde, Mehmetçik Suriye’de
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
ABDULLAH GÜRGÜN
İLHAN KOMAN SAGUSU
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Prof. Dr. Özer ERGÜN
Kurbanda Hijyen ve Gıda Güvenliği Niye Önemli?
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK