Ahmet Acaroğlu
ŞİDDETİN  ANATOMİSİ 
Yayın Tarihi: 05 Ekim 2022, Çarşamba
Diğer Yazıları

Şiddet; temelinde güç veya baskı uygulamak suretiyle diğer bir insana bedensel veya ruhsal boyutta zarar vermeye neden olan davranışların tümü olarak belirlenmektedir. Şiddet; fiziksel veya ruhsal olarak başkalarına veya topluma zarar veren durumlar olarak da tanımlanabilir. 

Şiddetin tezahürünün birçok nedeni olabilir. İnsanın aklına elbette ilk  planda eğitimsizlik geliyor. Ne ki, gelişmiş toplumlarda da şaşırtıcı oranda artan bir şiddet eğilimi ile karşılaşmaktayız. Aile içi şiddetten tutun, fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik, siber ve siyasal şiddete kadar birçok şiddet türünden bahsedebiliriz. Bilim adamları şiddetin nedenlerini de şöyle sıralıyorlar: 

 Beyinde 5-hidroksiindolasetikasit azalması 

Beyinde Norepinefrin ve L-dopa artması, Limbik sistem sorunları, Hormonal bozukluklar, Alkol kullanımı, Keyif verici madde kullanımı, Çocukluğunda şiddete maruz kalma ve / veya tanık olma, Kalabalık yaşam şartları, Birey psikolojisini etkileyen diğer sosyal sorunlar, Yoksulluk, Aile içi huzursuzluk, Manik bipolar bozukluk, Şizofreni, Paranoid bozukluklar, Travma sonrası stres bozukluğu, Antisosyal kişilik bozukluğu, Merkezi sinir sistemini etkileyen sorunlar ve ilaçlar. 

Görüldüğü gibi olayın hem tıbbi boyutu var, hem de eğitim kurumlarını ilgilendiren bir tarafı. Şüphesiz bu nedenlerin hiçbiri şiddeti haklı göstermez. Ama şiddeti ortadan kaldırmak için çareler düşünmeliyiz. Bireysel olarak yapabileceğimiz şeylerden biri gerekli bir uzman doktora başvurmak, devlete düşen görev de ekonomik ve sosyal alanda toplumun sorunlarına çözüm üretmektir. 

Şiddeti tamamen sıfırlamak elbette mümkün değil ama en azından azaltmaya çalışmak devletin en önemli görevleri arasında olmalıdır. Çünkü türü ne olursa olsun, şiddetin temelinde sevgi ve hoşgörü eksikliği veya egonun hakimiyet zorbalığı vardır. 

Çocukluk yıllarımızda neredeyse her düğünde mutlaka bir kavga yaşanırdı. Ya bir gurubun istediği şarkının kesilmesi, ya da alkolün etkisiyle gençlerin kendini gösterme yarışı vesilesiyle. Özellikle de başka mahalleden gençlerin düğüne katılmalarına ve o mahallenin kızlarına göz koymasına izin verilmezdi. Ya yarısı kırılmış alkol şişeleriyle birbirlerine girerler, ya  naralar atarak, küfürler savurarak bıçakla birbirlerine saldırırlardı. Bazen de silah sesleriyle düğün dernek darmadağın olur, özellikle kadınlar ve çocuklar korkuyla çığlıklar atarak kaçışırlardı. 

Çok şükür o vandallıkları aştık ama yıllar sonra ideolojik barbarlık ve eşkıyalıklarla yine toplumsal travmalar yaşadık. İktidarların güç zehirlenmesi yaşadığı dönemlerde de hem birey olarak, hem de toplum olarak başka baskılar ve acılarla tanıştık ki, onlar da şiddetin başka bir türüydü. Tehlikeli olan şu ki; şiddet şiddeti doğuruyor ve bireyler arasında sevgi bağları yok oluyor. Sevgiden uzaklaşan toplumlarda birlik ve beraberlikten bahsedilebilir mi? Şiddet adeta bir yaşam tarzı haline geliyor ve normalleşiyor. Baksanıza bir barda bir şarkı isteği karşılanmadı diye, o şarkıyı bilmiyorum dedi diye bir sanatçı katlediliyor. Bir eş ve iki masum yavru babasız bırakılıyor. Buna kimin hakkı var yahu?! 

Aile içi şiddet, kadınlara şiddet, sporda şiddet, doğaya şiddet, hayvanlara şiddet, siyasette şiddet, sağlık çalışanlarına şiddet, sanata sanatçıya şiddet…Şiddet toplumu haline geldik. Ahmet Yesevi’leri, Mevlana Celaleddin Rumi’leri, Hacı Bektaş Veli’leri, Yunus Emre’leri ve daha nice ruh ve gönül adamlarını yetiştirmiş güzelim kültürümüzden kim bizleri mahrum etti dostlar? Aşk medeniyetinin çocuklarını, bu kin ve nefret duygularına kim esir etti?  

O nedenle bağıra bağıra konuşup insanları ve toplumu ajite eden din adamlarını da, akademisyenleri de, siyaset önderlerini ve politikacıları da sevmiyorum.” Ben kavga için gelmedim. Ben sevgi için varım.”, “Yaratılmışı severiz Yaratan’dan ötürü.” Diyen Yunus gönüllere selam olsun. 

 

 

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
İNSANLIĞIN RUHSAL KIŞI
Ahmet Acaroğlu
KİM  ÖĞRETTİ  ALFABEYİ ? 
Recep ÇINAR
Devlet Adamlarına Öğütler!
Zafer Dereli
FİİLEN ÜST KADROLARIN GÖREVİNİN YAPILMASI O KADROYA SINAVSIZ ATANMA HAKKI VERİR Mİ?
Selçuk Duranlar
KRUVAZİYER TURİZM VE FERİBOT İŞLETMECİLİĞİ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
EMZİRME DÖNEMİNDE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?
NURAN İKİZ
CEP TELEFONLARINA ARAÇ MODU KONMALI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  DAVA ADAMI OLMAK-ROMAN DAVASI
Şükrü Akıllı
DOĞAYA SAHİP ÇIKMAK-KORUMAK BU MUDUR?
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Oz Büyücüsü Filminin Anlattıkları
Numan Özgür METİN
SAKLI GÖL AĞVA ŞİLE GEZİ NOTLARIM
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Deniz BAYAV Atölyesi Resim Sergisi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Hüsnü Sarıgül
Suriyeliler denizde, Mehmetçik Suriye’de
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
ABDULLAH GÜRGÜN
İLHAN KOMAN SAGUSU
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Prof. Dr. Özer ERGÜN
Kurbanda Hijyen ve Gıda Güvenliği Niye Önemli?
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK