Selçuk Duranlar
LOJİSTİK 4.0 (1)
Yayın Tarihi: 30 Eylül 2022, Cuma
Diğer Yazıları

Endüstri 4.0’ın lojistiğe uyarlanmış hali Lojistik 4.0’dır.

Akıllı Ulaşım Sistemlerinin amacı ulusal, çok modlu ulaşım sistemlerini geliştirmektir ve kamu toplu ulaşım sistemlerinin (Kara, hava, deniz, suyolu ve demiryolu) entegrasyonunu sağlamak için geliştirilmiştir. Bu süreçte, her türlü taşıt birbirleriyle, altyapı ile cihazlarla ve kurumlarla bağlanabilmeli, veri alışverişinde bulunabilmelidir. Bu kapsamda kullanılan teknolojiler ve yazılımların Endüstri 4.0 ve Lojistik 4.0 kapsamında da kullanılmaktadır.

Akıllı Ulaşım Sistemleri:

• Tam bağlı, bilgi yönünden zengin bir ortamı kullanıcılara sunarak, onların ulaşım sisteminin performansını takip edebilmelerini sağlamalı,

• Kooperatif bir sistem geliştirerek, ortamdaki ani problemler (kaza gibi) ile ilgili bilgileri ortamı kullananlara anında ulaştırabilmeli,

• Seyahat edenlerin seyahat seçenekleri ile ilgili detaylı ve doğru bilgiye ulaşmasını sağlamalı, 

 • Sistem operatörlerinin her türlü ulaşım elemanı hakkında tam bilgiye sahip olmasını sağlamalı,

• Her türlü aracın trafik sinyalleri ile haberleşerek gereksiz dur kalklara mağruz kalmaması ve daha enerji etkin yol almasını sağlamalı,

• Araçların sistem ile etkileşerek seyahat halindekilere ve sistem operatörlerine gerekli bilgileri aktarmasını sağlamalıdır.

Endüstri 4.0 üretim yapan tüm makinaların otonom (İnsan müdahalesi olmadan) olarak birbiri ile bağlanması, gerçek zamanlı olarak veri alışverişinde bulunması, tedarik zincirinde bulunan tüm paydaşlar ile bir bütün halinde çalışması olarak tanımlanabilir. Bu sayede akıllı ve kendisini uyarlayan bir sanayi surecinin ortaya çıkması beklenmektedir. Bu sürecin çalışması için dijital dönüşüm gereklidir.

Bu dijitalleşmiş süreç; daha hızlı, daha esnek, kalitesi daha yüksek ve daha verimli bir sanayi entegrasyonunu beraberinde getirmektedir. Büyük veri analizi (Big Data Analitics), 3D yazıcılar, akıllı sensörler, yapay zeka (AI), sanal gerçeklik (VR), arttırmış gerçeklik (AR), robotlar (Robotics), dronlar, otonom araçlar, bulut bilişim (Cloud computing), makine öğrenimi, nesnelerin interneti (IoT), Siber-fiziksel sistemler (CPS) ve akıllı şebekeler gibi birçok gelişmiş teknolojiyi içeren bu devrimle; makineleşme bir adım daha evrilmektedir.

Sanayide dijital dönüşümle, üretime dolaylı veya dolaysız katkıda bulunan her bir etkenin internet ekosistemi içerisinde birbiriyle iletişim kurması, üretim hızının ve üretim verimliliğinin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi ile ulusal kalkınma ve rekabet gücünün artırılması hedeflenmektedir. Yapılan araştırmalara göre; Endüstri 4.0 uygulandığında, üretim sektöründe; % 17,6 ile % 34,2 arasında maliyet düşüşü sağlanmaktadır. Perakende sektöründe ise bu değer % 7,6 dır. Kazanç artış oranı ise; üretimde; % 22,6, Lojistikte; % 25, Perakendede ;% 33,3 tür. Endüstri 4.0; bilişim teknolojisinin geleneksel endüstriyel süreçlere entegre edilerek, mevcut endüstriyel süreçlerin tamamen değiştirilmesini, yani dijitalleştirilmesini amaçlamaktadır.

 Lojistik 4.0 Endüstri 4.0’ın uygulanabilmesi için, uyumlu diğer iş süreçleri ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu noktadan hareketle destekleyici tüm sistemlerin 4.0 olan sürümleri tasarlanmıştır. Bunlardan biriside Lojistik 4.0’dır. Lojistik 4.0’ın temel bileşenleri ile Endüstri 4.0’ın bileşenleri neredeyse aynıdır, bazı örnekler; CPS (Siber Fiziki Sistemler), IOT (Nesnelerin İnterneti), yapa zeka, büyük veri ve veri madenciliği (DM), IoS (Servislerin interneti) dir. Lojistik 4.0 olmadan, Endüstri 4.0’ı uygulamak ve başarılı olmak mümkün değildir. Lojistik 4.0, hammaddelerin, yarı bitmiş veya bitmiş ürünlerin depolanma ve dağıtım noktasına ve daha sonra nihai tüketiciye taşınma şeklini değiştirmektedir. Lojistik 4.0 da işletmelerin amacı, mümkün olduğu kadar en az insan tarafından gerekli bilgi ve analizlerin sağlandığı, tüm süreçlerin otomatik yürütüldüğü entegre bir sisteme sahip olmaktır.

Kaynakça: Yeşil B., “Sanayi 4.0, Lojistik 4.0, Dijitalleşme, dijital dönüşüm” UND’nin Sesi , Haziran 2022, S:476, s:42-46

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Benimki de hayal işte
Recep ÇINAR
“D-8 PROJESİ”      
Ahmet Acaroğlu
EDİRNE’Yİ  HAK  ETMEK…
ERCAN KERMAN
Hamle et, ya Hamlet
Nuri Böcekbakan
‘’Mümin Camiye Vefalıdır”
Uzm. Psk. Nergis ÖZDİNÇ
AKRAN ZORBALIĞI NEDİR? NE DEĞİLDİR?
Şükrü Akıllı
ADALET KASRININ YALNIZLIĞI
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
HANGİ KESME TAHTASINI KULLANMALIYIZ?
Numan Özgür METİN
KAVALA ALEXANDROUPOLİ (DEDEAĞAÇ)GEZİ NOTLARIM
Selçuk Duranlar
ÜLKEMİZDE DEMİRYOLU VARLIĞI
Zafer Dereli
TOPLU SÖZLEŞMEDE TEAMÜLÜN DIŞINA ÇIKILMIŞ GÖRÜNÜYOR
Burhan Aytekin
Yaşadığımız Coğrafyada Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarı Saltuk ile başlar
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  TOGG MU AÇ MI?
M. ENİS ŞENSEVER
   Mezuniyet Sergisi
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Asma  Ağacının Dallarının Sarılması Gibi…
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
ŞAHVER HÖBEK