HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Yayın Tarihi: 08 Eylül 2022, Perşembe
Diğer Yazıları

Kefenin Cebi Yok…. İman aldatmamak. Basiret ise aldanmamak demektir.

İdare, Menfaatlere dokunmadan, kanunları tatbik etme sanatıdır. İdareci de insandır. Gözü ile görmediği şeyin gerçeğini bilmez.

Kendisine de söylenenler doğru olmayabilir. Bu sebepten dolayı her zaman haklı ile haksızı ayıramazlar. Bundan dolayı idareciler, halkla yakinen ilgilenmelidirler ki halk da onlardan ümidini kesmesin. İdareci adil olmalı, Allah korkusu olmalı, sevgi dolu olmalıdır. Bulunduğu makamda hüküm ve bu hükmü kendime verseydim aynısı mı olurdu? Diye düşünmelidir. Vicdanına sorduğu bu soruya evet cevabını aldığında uygulamaya geçmeli, aksi takdirde sonuçların çok ağır olacağını düşünmelidir.

Sevgili dostlar, birbirlerini aldatmak ve kandırmak üzere sistemlerini kurmuş olan insanlara, iyi idareci demek mümkün müdür? Teşekkürü Allah’a şükretmeyi bilmeyen açgözlü, karnı tok, gözü aç, bir kısmı insanlar, üretirken malın kalitesinden çalmayı, işçinin emeğinden çalmayı, pazarda iken vergi noktasından devletten çalmayı, imal ettikleri kalitesiz malla insanları aldatmayı marifet zanneden ve dalkavukları tarafından övüldükçe gururlananlar haksız edindikleri serveti kefenin neresine koyup götürecekler. Kefenin cebi mi var? Bir muhtaca, bir fakire, bir ihtiyaçlıya bir lira vermemek için kırk takla atanlar, aslında kendilerini aldattıklarını unutmamalıdırlar. Kendi aralarında sosyal etkinliklerde hava olsun diye avuç avuç para saçanlar, bunun hesabını Allah’a nasıl vereceklerini düşünmelidirler. Sırf gösteriş olsun diye ev, araba, yazlık, kışlık, yat, kat alanlar, çöpten bulduğu bir dilim ekmekle karnını doyurmaya çalışanları düşünmelidirler. Maneviyat yoksunluğunun ne kadar kötü bir fakirlik olduğunun bilincine varmalı, her yaptığı haksızlığın bir gün hesabı olacağını, kefenin cebi olmadığını hiç unutmamalıdır.

9. GEZEGEN DİCLENİN DOĞDUĞU YER BAHÇESARAY

Bahçesaray’da masmavi bir gök gürül gürül akan sular… Güneş parlıyor pırıl pırıl saat öğlen yer Bahçesaray… Mart 21 Nevruz yer Van Bahçesaray Nüfus 3200 insanlar çok mutlu… Seyitler diyarı Bahçesaray gidip görmeli gezip anlatmalı… Van Osmanlı ya Bahçesaray da bağlı iken bugün Bahçesaray Van’a bağlı bir ilçemizdir… Nerden nereye akar Dicle nerden nereye gider Bahçesaray… Buraya lazım tam teşekküllü bir hastane ayrıca hayvancılıkla ilgili bir fabrika… Gün üretimi olduğu için tekstil ve halıcılık geliştirilmeli gürül gürül akan suda balık tesisleri… Koreli Turist gelmiş bisikletinle Kore’den Bahçesaray’a… Ankara’lı, Konya’lı, Bursa’lı, İzmir’li ve de İstanbul’lu Turistler gider Avrupa’ya… Uludağ da kayak yapan Turistlerin altı volfram madeni Eskişehir ve Beypazarı'nın Altı Bor… Bahçesaray Van’ın altı petrol niye olmasın Bahçesaray’ın Zenginleri Van’da… Çok daha zenginleri Ankara’da En zenginleri ise İstanbul’da… Bahçesaray da otel yok öğretmen evi var. Dicle’nin çıktığı yerde hiçbir tesis yok… Seyitler diyarı Bahçesaray’ı tutup ayağa kaldırmalı Bahçesaray’ı kalkındırmak isteyenlere köstek olunmamalı…(Hz. Hüseyin soyundan seyit, Hz. Hasan soyundan gelenlere şerif deniyor)

 Basında geçen 9. Sözcüğü tarihin köklüğüne atılmalı Bahçesaray uygarlıkla anılmalı… Günlük gazete gelmeyen Türkiye’de tek ilçe Bahçesaray… Posofa geliyor günlük gazete Hakkari yede ve de herkesin evinde internet yok ki haberlere baksın… Petrol çıksa Bahçesaray’da 10 yıl sonra duyarsın Van Valisi çok başarılı halkı tarafından seviliyor… Bahçesaray halkı çok misafirperver Valilikle diyalogları zayıf kuvvetlendirilmeli… Hakkari devlet hastanesinde Cilt Doktoru yok tedavi olamazsın göğüs ağrıların varsa göğüs doktoru hiç yok Allaha Emanetsin… İman demek aldatmamak, basiret ise aldanmamak demek. ne aldatacağız, ne de aldanacağız.

Diyarbakır Eğil’de Kur’an- Kerim’de adı geçen Zülküf ve Zekeriya peygamberlerin kabirleri var. Ayrıca 1071’den 300 yıl önce Diyarbakır Ulu Camii’de Müslümanlar orayı feth ettiği için beş vakit ezan okunuyordu. Diyarbakır Lice’de de Kur’an-ı Kerim’de adı geçen Eshab-ı Keyf 7 Uyur’ların mağaraları var. Bunlar 303 yıl uyumuşlar. Allah’ın yardımıyla uyurken sağa sola dönmüşler ve vücutları çürümemiş ama Levi Kıtmir olduğu yerde 303 yıl uyumuş ve de vücudu çürümeden uyanmış. Diyarbakır ne için Kudüs gibi dünyada inanç merkezi olmasın. Terör ile değil inanç turizmi ile anılsın istiyorum.

DİĞER YAZARLAR
Nuri Böcekbakan
ŞÜKÜR SANA ALLAHIM
Seyide ESEN
Kale
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
AZI KARAR ÇOĞU ZARAR OLAN BESİN: KAHVE
Selçuk Duranlar
2023 YILI MART AYI DIŞ TİCARETİMİZ
Recep ÇINAR
Bakalım çifte kutlamayı kim yapacak!                                          
Ahmet Acaroğlu
SİYASET YALAMA OLDU
Şükrü Akıllı
UCUBE SİSTEM ve  SEÇİM GARABETLERİ
Zafer Dereli
MESLEKTEN MEN İLE İLGİLİ CEZADA, UCU AÇIK VE SINIRLARI GENİŞ İFADELER KANUN METNİNDEN ÇIKARILDI
ERCAN KERMAN
   HEP SAĞA GİDEREK, SOLDAKİ EVİ BULMAK
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
‘Rüzgarsız Havada Dönen Fırıldağın Mutlaka Bir Üfleyeni Vardır’
Numan Özgür METİN
ATATÜRK EVİ KIRKLARELİ
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
MUSTAFA ÇETİN
NEVRÛZ
M. ENİS ŞENSEVER
Kaya Sınıfı 2 bölüm
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK
Burak Dipevliler
Burak Dipevliler