MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
ÇİKOLATA VE KADIN SAĞLIĞI
Yayın Tarihi: 02 Eylül 2022, Cuma
Diğer Yazıları

Birçok kişi için çikolata denildiğinde akan sular durmaktadır. Hüzünlüyken, mutluyken, sınav stresindeyken, sinirliyken, gururlanırken kısaca hayatımızın her anında kendine yer bulan, vazgeçilemeyen çikolata, sağlıklı olup olmadığı konusunda kesin karar verilemeyen ve çeşitleri itibariyle de farklı görüşlerin olduğu bir besindir.

Vatanı Mezoamerika olan, MÖ 460’dan günümüze kadar tüketilen kakao ve çikolata, Mayalar tarafından “Tanrının Yiyeceği” olarak adlandırılmıştır. Kakao, kakao ağacının meyvesinden elde edilen yağlı tohumun kurutulmuş ve fermente edilmiş ürünüdür. Çikolata ise kakao özü ile kakao yağı ve şekerin kombinasyonundan oluşmaktadır. Bu kombinasyondaki kakao özünün oranı çikolatanın koyuluğunu yani bitterliğini belirlemektedir. Kakao özü aslında birçok biyoaktif bileşeni barındıran kompleks bir besindir. Kakaonun yağsız kısmında vitaminler (B1, B2, B3, B9 ve K), mineraller, lif ve polifenoller bulunur. Bu polifenoller, hücre hasarına yol açan serbest radikallere karşı koruma sağlayarak antioksidan özellik gösterir. Antioksidan etkinlikleri sayesinde kalp ve damar hastalıkları ve şeker hastalığına karşı koruyucudur. İyi huylu olarak nitelendirilen kandaki HDL kolestrol düzeylerini artırdığı da bildirilmektedir. İçeriğindeki kafein ve teobraminin, kan-beyin bariyerini geçerek ve beyinde belirli reseptörlere bağlanarak mod ve bilişsel işlevleri iyileştirmektedir.

Çikolata tüketimi kadınlarda erkeklere göre çok daha fazladır. Tüketimi sonrası hissedilen iyi hal ve sakinlik ise mutluluk hormonu olarak bilinen, dopamin ve seratonin seviyelerindeki artış ile ilişkilidir. Menstrüasyon döneminde çikolata isteğinin, bu süreçte azalabilen magnezyum düzeyleri ve hormonal değişiklikler ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca menstrüasyon döneminde artan enerji gereksinimi de çikolata tüketme isteğini uyarabilir. Bu dönemde azalan östrojen seviyeleri, duygusallık ve mutsuzluk yaratabilir. Çikolata tüketildiğinde ise artan seratonin ve dopamin salınımı kadınların daha iyi hissetmesine destek olur.

Çikolatanın temeli olan kakao çekirdeğine sanayide uygulanan farklı proseslerin kakao üzerine farklı etkileri olmaktadır. Daha fazla fermente olan kakao özünde daha yüksek oranda flavonoidler bulunurken, çekirdeğin kavrulma süresi uzadıkça antioksidan kapasitesi azalmaktadır. Öze eklenen süt ürünleri, şeker vb. katkılar biyoyararlılığını olumsuz etkilemektedir. Kakaonun mutfakta içecek olarak pişirilmesi ve dondurulması, polifenol içeriğini ciddi anlamda değiştirmez. Ancak fırınlama ile kek yapımı sonrasında antioksidan aktivitesinin %45’i kaybolmaktadır.

Bitter çikolata diğer çeşitlere oranla daha fazla kakao içerdiği için sağlığa etkisi çok daha fazladır. Bunun nedeni kakaonun çok güçlü bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Beyaz çikolata eldesinde kakaonun kendisi değil yağı kullanılır. Bu yüzden diğer çeşitlere oranla çok daha yağlı ve kalp sağlığına etkisini yok denecek kadar azdır.

Sonuçta kadınlar çikolatayı seviyor burası net. Özellikle bitter çikolatanın yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak beslenme düzeninde yer almasında ve sağlığı geliştirici etkilerinden faydalanılmasında bir sakınca yok. Önemli olan tüketim miktarı ve sıklığını dengelemek!

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK