TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
BİR MELİH YURDUSEVEN ANISI
Yayın Tarihi: 23 Ağustos 2022, Salı
Diğer Yazıları

Şehrin kimliği, şehri yaratan tarihi mekânlar, doğal güzellikler, sanatsal özellikleri ile ayrı bir görünüm kazanır. Birde şehrin tarihine, kültürüne sahip çıkma olgusu içinde hareket eden tarih araştırmacılarımız mevcuttur. Gerçeği yaşamları boyunca kıymeti pek bilinmez, vefatından sonra kısmen anımsanmaya başlanır.

Son üç yıl içinde salgın hastalık korona nedeniyle çok sevdiğimiz dostlarımız yaşama veda etti. Birde doğal rahatsızlıkları nedeniyle hastalığa yenik düşen sevdiklerimiz oldu. Bunlardan biri Edirne sevdalısı Beyazıt Sansı ve geçtiğimiz günlerde yaşam mücadelesini kaybeden merhum Melih Yurduseven aramızdan adeta sessizce ayrılıverdi. Kendisi ile sivil toplum mücadelemle sıkça sohbetim olmuştu. Kendisini Şükrüpaşa İlkokulu’nda müdür olarak görev yaptığı yıllardan tanırım. Emekli olduktan sonra basınla yolu buluşmuş, uzun yıllar ETV program yapımcılığı, gazete imtiyaz sahibi ve köşe yazarlığı yapmıştı. Benim Milli Eğitim çalışanı olmam nedeniyle bir hayli yakınlığımız oluşmuştu. Çoğu zaman Roman çocukların eğitim sorunlarını, Çingene/Roman sorunları üzerine düşünce alışverişi yapardık.  Edirne Televizyonunda kendi hazırlayıp sunmuş olduğu “YEREL GÜNDEM” programına farklı zamanlarda konuk olmuştum.  Merhumun bir sözünü unutmak mümkün değildir. ‘Meselede samimi olmak, senin samimiyetine, dürüstlüğüne inandığım için programıma çıkarıyorum” demişti. 1 Aralık 2017 tarihinde köşe yazısında şunları yazmıştı:

“Gerçekten de tebrik edilmeye değer bir kardeşimiz. Bilgi birikiminin yanı sıra açık yürekliliği ve doğallığı ile de takdir edilmesi gereken bir isim. Elbette çok eskiden bu yana tanıdığım görüştüğüm ve dost olduğum bir kişi ama Roman sorunları ile ilgili böylesi bir sohbetimiz olmadığı için program boyunca kendisini ağzı açık dinledim. Tabiî ki Televizyon Programcıları için bulunmaz bir konuk.25 yıla yakın bir süredir ekranlarda olan biri olarak böyle donanımlı insanlar ile program yapmanın güzelliğini bilirim ama çok ta sık karşılaşılan bir durum olmadığı için de sevinç büyük oluyor.

Turan Şallı ayni zamanda bir Eğitim Kurumunda görevli olduğu için tanışıklığımız ve ortak noktalarımızda fazla tabiî ki. Perşembe akşamları saat 21.00 de ETV de yayınlanmakta olan ve tarafımdan yönetilen YEREL Gündem Programına davet ettim kendisini ve çok önemli bilgiler paylaştık ekrandan. Hazırlamış olduğum soruları sormama fazla gerek kalmadan açıklamaları için de birçok konuya cevap vermesi ve Roman sorunları çok iyi bilip çözüm yolları konusunda kafa yormuş bir kişi oluşu programın zenginleşmesine neden olup izlenirliğini de arttırdı sanırım. Onun için kutluyorum Turan Şallıyı ve kendisi ile bu konuda daha birçok programlarda buluşmayı istiyorum. Çok önemli sayılacak konulara değindi Şallı. Devletin ve siyasilerin Romanlara bakış açılarını ifade ederken kimsenin Roman toplumunu oy potansiyeli olarak görmemesini, sadece göbek atan günü birlik yaşayan insanlar olarak ta kabul etmemesini istedi. Öz eleştiri yapmayı da ihmal etmeyerek Roman toplumu olarak ta yapılması gerekenleri tek tek sıraladı. Roman Derneklerinin çalışmaları konusunda bilgilerde veren Şallı, Roman vatandaşların hemen kendilerine bir makam arama yolunu seçtiklerini belirterek bunun yanlışlığını dile getirdi. Herkesin bir Özcan Purçu olma yolu seçtiğini dile getiren Şallı, böyle bir düşüncenin yanlış olduğunu, şayet kişiler bunu hak ediyorlarsa zaten olayın kendiliğinden gerçekleşeceğini belirterek, Romanlar olarak kişiliğimizi hiçbir zaman elden bırakmamamız gerekir” demişti.

Yerel gündem programına en son 2019 yılında katılmıştım. Bir hayli güzel bir program olmuştu. “İleri de böyle güzel konuları işleriz” demişti. Bir müddet sonra Melih Hocamın kalp rahatsızlığı artmaya başlamıştı. Kendisini telefonla arayarak hal hatırı sormayı ihmal etmezdim. Hastaneye yattığında 13. Gününde telefona eşi çıkmıştı. Bana teşekkür etmişti. “Melih Hocayı sevmeyenler kadar sevenleri de varmış” demişti. Gazetecilik mesleğini az çok dostlarımın durumundan biliyorum. Çok zor meslek, hele ki doğruları yazmak. İçimden geldiği gibi yazmak adına; Melih Hocam, mekânın cennet olsun, seni unutmak mümkün değil.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK