TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
KIRKPINAR VE ROMANLAR
Yayın Tarihi: 05 Temmuz 2022, Salı
Diğer Yazıları

İlimizin tarihi kültür miraslarımızdan biri olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 661. güreşleri tarihin sayfalarında yeniden yazıldı. Edirne’nin bayramı, düğünü olan Kırkpınar Er Meydanı pehlivanlarla doldu taştı. Rekor sayıda güreşçi çayırda boy gösterdi. Eski iddialı güreşçiler “z” kuşağı güreşçiye yenildiler.  Cengizhan Şimşek çayırda adeta Şimşek etkisi yaratarak bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin kazanan başpehlivanı oldu. “Z” kuşağının gücünü gördük.

Bu yıl Kırkpınar’da çok farklılığı da gördük. Edirne Belediye Başkanlığımız Sarayiçi Mevki’inde bulunan tarihi köprülülere bir yenisine ekleyerek ana girişte bulunan tarihi  köprünün yanına demir aksamlar üzerine inşa edilmiş köprü inşa ettirdi, rengini Edirne Kırmızısı’ndan mı,  Çingenelerin sevdiği kırmızıdan mı aldığı bilinmese de renk tercihi doğru bir seçim olmuş. Bu yıl başka neler gördüğümüze gelince; girişte tarihi köprüye varmadan önce yol kenarlarında bulunan satıcılar kaldırılmış Sarayiçi alanında bir hayli yakışıklı hale getirilmiş.

İlimizde Romanlar bu yıl istenilen düzeyde Kırkpınar Sarayiçi Mevki’inde güreşlerin yapıldığı son gün olan pazar günü eski güzel günlerinden eser yoktu. Son gün Romanlar için eğlence piknik özelliği taşırdı. Bu yıl az sayıda katılanlar yanına yiyecek alabildiler, eskisi kadar mangalın dumanı etrafı saramadı.

İki yıl pandemi nedeniyle Ağaköşkü’nün arka bölümünde kalan ormanlık bölümüne insan girişi olmadığından doğa kendini yeniledi. Romanlar ve diğer yurttaşlar ekonomik olarak kendilerini yenileyemedi. Kırkpınar güreşçilerinin bolluğu sahanın dışında ticaret yapan kimselere ticari bolluğu yaratamadığı görüldü. Ağaç altına kümelenmiş akrabalara soruyorum  “durum nasıl?” diye “aga gördüğün gibi eski güzellik kalmadı, iki kızanı iki oyuncağa bindirmek zorunda kaldım 80 lira, dondurma, çikolata derken 150 lira.  Birinden 100 lira borç aldım. Kızanlar laf anlamazlar ha bire bir şey istiyorlar” dedi. Sarayiçi Mevki Roman vatandaşların azlığı ile birlikte diğer insanların varlığı da yeterince yoktu.

Yıllar önce Edirne’nin yakın köylerinden yüzlerce köylü vatandaşımız traktörler ile Sarayiçi’ne gelirlerdi. Kimileri güreş sahasına girer, kadın ve çocuklar Romanlarla yan yana piknik yaparlardı. Aralarında yiyecek ikramı bile yapılırdı. Köylüler çevirme yemeden köye dönmezlerdi. Eskiden Sarayiçi’inde  en az 5-6 çevirmeci bulunurdu. Bu yıl çevirmecilerden sadece biri faaliyette idi. Sakız Recai mekânı modern hale getirmiş ama insanların çevirme alacak mecahali kalmadı. Yakından geçenler kokusunu almak bile zordu. 20-25 yıl önceleri bereketli yıllardı. Köylü hasadını tamamlamış cebinde para ile şehre inerdi. Şimdilerde köylü de zorda, şehirli de zorda.

ŞAKŞAKÇILARA GÖRE ORTALIK GÜLLÜK GÜLİSTANLIK SANKİ SARAYİÇİ PADİŞAH GÜL BAHÇESİ 

Lunaparkın bir köşesinde Romanların bayram ve panayır günleri eski meslekleri olan halkacılık gözüme çarpıyor. Uzun ve geniş bir tahta yüzeyine dağınık olarak serpiştirilen değişik sigara markaları üzerine atılan halkaların içinde kalan sigaraların kazanılması oyunu. Roman kadınlar halka atacak müşteri arıyor. Onlar da halinden memnun değiller.  

Eve dönüşte dost olduğum gazeteci arkadaşım ile ayaküstü sohbet ediyoruz. Kendisine “durum vahim Romanlar bugüne kadar yaşamadıkları zorlukları yaşıyorlar, yoksulluk bizi vurdu” dememe karşılık “bu işin Romanı kalmadı, hepimizi vurdu” demişti. Oysa haber bültenlerine baktığımızda yandaş basına, şakşakçılara göre ortalık güllük gülistanlık, zannedilir ki her yer Sarayiçi padişah gül bahçesi.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK