TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
EN ROMAN DOSTU BELEDİYE
Yayın Tarihi: 28 Haziran 2022, Salı
Diğer Yazıları

Avrupa konseyi birliğe üye olan veya olması plânlanan ülkelere uzun yıllardır fon aktarmaktadır. Fon aktarma başta çevre ve doğanın korunması, enerji, gıda güvenliği, kültür, sanat gibi fonları çeşitlendirmek mümkündür. AB müzakerelerine konu olan Türkiye’nin Roman yurttaşların kültürel farklılık, sosyoekonomik yoksunluğundan dolayı dezavantajlı gruplar statüsüne alınmıştır. Bu amaçla fonlar kullanılarak eğitim, sağlık, barınma, sağlık, ayrımcılık gibi uygulamalara yönelik çalışmaları sürekli desteklemektedir. Bu çalışmalardan biri de ROMACT projesidir. Amaç; “yerel politika oluşturma, yerel eylemlerin uygulanmasına daha fazla katılım yoluyla Roman nüfusunun yerel topluluklar ile entegrasyonununiyileştirmenin sağlanması, yerel düzeyde iyi yönetişim uygulamalarının yaygınlaştırılması ve Roman vatandaşların güçlendirilmesinin desteklenmesidir.

“ROMACHT” projesi batı Balkanlar; Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Bosna Hersek’te bir hayli zaman yürütülmekteydi, genişletilerek Türkiye’de dahil edilmiştir. Yaygınlaştırılan proje Roman yurttaşlarımıza yönelik yapılacak çalışmalara teşvik niteliğinde olduğu, aynı zamanda farkındalık yaratma amaçlıdır.

Projeye Türkiye’den Konak Belediyesi, Akhisar Belediyesi, Canik Belediyesi, Edirne Belediyesi, Ereğli Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Muratlı Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Uzunköprü Belediyesi yer alıyor. ROMACTED Faz II Projesi 2021- 2024 (48 ay) yılları arasında uygulanacak ve bu süre içinde Türkiye’ye 725.000 Euro kaynak ayrılmıştır.

Son bilgilere göre; Türkiye’den Konak Belediyesi, Akhisar Belediyesi, Canik Belediyesi, Edirne Belediyesi, Ereğli Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Muratlı Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Uzunköprü Belediyesi yer alıyor. Bu belediyeler Roman yurttaşlarımızın bir anlamda yaşamına dokunmak için çalışmalar yapmak için bu projeye dahil olmuşlardır.  Türkiye’de Ankara’da yapılan ROMACT projesine davet üzerine katılmıştım.  Protokol imza töreninde  “nasıl olacak bu iş!” demiştim. Bir yanda hükümetin Roman Stratejik Eylem Planı, diğer yandan bu. Avrupa Konseyi,  merkezi hükümetten umudunu yitirdiğini bu nedenle yerel yönetimleri sürece dahil etmeye çalıştığını söylemek mümkündür. Tüm bu çalışmaların sonunda verilen ödülün adı bana her zaman itici gelmiştir. “en Roman dostu belediye ödülü” Niyet iyi olsa da en Roman dostu belediye ifadesi yerini bulmamıştır. Tamamen itici bir söylem. Yerel yönetimler kendilerine ait bütçelerde rasyonel davranmak zorunda olmanın yanı sıra ,  kökleşmiş Roman sosyal sorunlarına eğilmeleri pek kolay görünmemektedir.   

ÖNCELİĞİMİZ “BİZİM İNSANIMIZ “DEMEK GEREKİR

Yerel yönetimlerin İmkânları sınırlı. Romanlar için “EN” olmak güzel de dostluğu kalıcı tutmak bir hayli zor. Romanlar adına acaba ne kaparsak kâr mı desek? Madalyonun diğer yüzüne de bakmak gerekirse; Romanlara “en” olmak için mutlaka Avrupa Birliği projesi altında çalışmalar yapmak şart değildir. Önce “bizim insanımız” yaklaşımı altında bulunmak gerekir. Ödül Avrupa Birliğinden değil, Roman yurttaşlarımızdan gelmelidir. Hele ki seçimde varlığını hissettirirse asıl ödül burada.

Genel anlamda bakıldığında yerel yönetimlerin imkânları doğrultusunda Roman yurttaşlarımıza yönelik kalıcı politika üretenlerin olduğunu da yok saymamak gerekir. Havsa, Süloğlu, Lalapaşa belediyeleri de Roman yurttaşlarımıza yönelik imkânlar dahilinde çalışmalar yapmaktadırlar. Benim anladığım kadarıyla bu belediyelerin gözü ödülde değil, Romanların gözünde olma düşüncesi ile hareket etmektedirler.

EN ROMAN DOSTU ÖDÜLÜ ALAN BELEDİYELER.

Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yıl: 2013

İstanbul Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü yıl: 2018

Canik Belediye Başkanı Osman Genç yıl:  2018

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur yıl: 2019

Edirne Belediye başkanı Recep Gürkan yıl: 2022

Keşan Belediye başkanı Mustafa Helvacıoğlu yıl: 2022

 

Avrupa birliği bu konuda yeni kampanya başlattı. Belediye başkanlarına ödüller, Roman yurttaşlarımıza yerel politika hayırlı olsun. 725 bin Euro faydalı işlere ayrılsın.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK