M. ENİS ŞENSEVER
Deniz BAYAV Atölyesi Resim Sergisi (2)
Yayın Tarihi: 08 Haziran 2022, Çarşamba
Diğer Yazıları

Rabia TUĞRUL un ( Resim – 1) ve İremnur ELVERDİ nin ( Resim – 2 ) portrelerine  bu bağlamda yer verdim.  Günümüz resminde figüratif resmin içinde kalıp tasvirci anlayışla birlikte daha illüstratif ve grafiksel kompozisyonlar da denenmektedir.  R. TUĞRUL da, Atıf YILMAZ ın kızı ressam Kezban  Arca BATIBEKİ tarzında resmetme eğilimini de gözemlemleyebiliyoruz. Klasik pozdan öte İfadenin ağır bastığı anlatımsal boyutta gezinmeler üzerine yorumlar da girmiş. Bir Palyaço makyajı çok şeyi dışa vuruyor. Denemelerden de yanayız, yeni arayışlara ve çıkışlara yol açsın.

      İremnur ELVERDİ nin çalışması ise Barok döneme dair bir gönderme içeriyor. J.H. FÜSSLİ  nin ( Lady Macbeth . 1784)resmine oldukça yakın bir anlatım. Elinde tek mumlu bir şamdan taşıyan kadın figürünü resmetmiş.  ELVERDİ nin resminde de benzer ışık – gölge ( Chiaroscuro) ve düşen gölgelere yer verilmiş. Loş ortamda oluşan derin ve koyu  gölgeler. ( Tenebriz) Birde F. GOYA da gördüğümüz Kapriçyo ( Capriccio) resimlerine, gravürlerinde gördüğümüz tuhaf yüzleri arka planda kullanıyor olması. Karabasan gibi düşlerine giren bir anlatımı resmetmiş. İlginç bulduğumu söyleyebilirim. M. da. Caravaggio (Aziz Matta ya çağrı. Snt. Luigi del Francesi Kilisesi. Roma) tarzında ki ışık etkisiyle oldukça karanlık ortam da ele yansıyan aydınlanma gibi alttan gelen aydınlanma ile ( Sürrealist sinemanın çok sevdiği ışık kullanımıdır) burnun düşen gölgesine rağmen biraz daha gözleme ihtiyaç var sanıyorum. Ancak denemesi bile çok güzel.  Şunu da eklemek gerekirse, ışığın türü, miktarı ve yönü etkili olur.  Yumuşak modleli, kontrastların ve gölgelerin hafif olduğu resim ve portreler de ışığın endirek olarak aydınlattığı ortamlarını Romantizm de ve Sembolistlerde daha çok görebiliyoruz. Empresyonistlerde ise günün değişen saatlerine bağlı izlenimlerin gözlemlenmesi ve fırça izi sürüşüne de bağlı olarak tasvirden öte ışık çok önemli bir faktördür.  Işığı sıcak ve soğuk renklerle kullanan izlenimcilik de açık hava resmine de bağlı olarak Baroksal loş ortamlar olmadığından sert  kontrasta dayalı ışık-gölgeci anlayış da geçerli değildir.

      Diğer çalışılan konu olarak manzara resimlerini görmekteyiz.  Yine belirtmek gerekirse, manzara yada peyzaj da tür olarak resim sanatına sonradan girmiştir. Dış mekan olarak Rönesans öncesi izafi olarak arka plan kavramı içinde algılanmıştır. Nesnel bir gözleme dair değildir. Ön planda konuya bağlı bir hikaye söz konusudur. Bu bir Manzara resmi değil konuya bağlı dış mekan tasviri içinde Eksteriyör

( Exterior-Fr.) olarak adlandırılır. Tür olarak daha sonra başlı başına çalışma biçimine dönmüştür. GİORGİONE. Venüs / Dresden..LEONARDO DA VİNCİ. Kralların secdesi/ Uffizi- Florransa . Eksteriyör örnekleridir.  P. BRUEGHEL in Kermes adlı tablosun da (Viyana) sokak da dans edenler ve eğlenenler, arkada uzayıp giden sokak ve evler. Bu da bir Eksteriyör örneğidir.  J. F. MİLLET nin Başak toplayanlar tablosunu da buna örnektir.

     Yine J. CONSTABLE . İlk yaz fısıltıları gibi konulu resimleri de konulu dış mekan resimleridir. Fakat peyzaj giderek konuya rağmen öne geçmeye başlamıştır.  Romantiklerde ve Sembolistlerde de aynı konulu dış mekan resimlerini görebilmekteyiz.  Elimizde ‘’17 yy dan günümüze, manzara resimleri sergisi ‘’ katalogu var ( Wuppertal  Von Der Heydt Müzesi Koleksiyonu) Kapağında Adrian Lud wig RİCHTER in Kırdaki Kız .1826 tablosu yer almış. ( Konulu dış mekan resmi) Bu resimde arka planda gördüğümüz  göl ve dağlar,F. HODLER in göl ve dağları konu alan bağımsız peyzajını n bir benzeridir.  Peyzaj ( Paysage) doğadan içinde öykü – hikaye bulunmayan kır görünümlerini konu alan resim türüdür.  Nedense deniz gibi görünümleri n dışındadır. Denizi konu alan resimlere de MARİN denir . (Marina – Liman) T. GERİCAULT nun ‘’ Méduse ün Salı’’ konulu resmi bir Marin örneğidir. Romantizim içinde yer alır. Manzara yada Peyzaj resmi, İzlenimcilerle  ( Empresyonizm)bağımsız bir tür olarak ayrılmıştır. Açık hava resmi ( Plain Air ) yoğun olarak ilgi alanı   oluşturmuştur. Atölye gibi kapalı mekanlardan doğrudan doğruya doğa içinde çalışılan resimlerdir. Manzara resmi,19 yy da BARBİZON ekolüyle de başlatıla bilinir. Fransa da Fontainbleau yakınlarında ki Barbizon köyünde ressamların manzara resmi çalışmaları yapmasıyla bu adı almıştır. Tabi birde İtalya ve Venedik de VEDUTA denilen  geniş panoramik kent görünümleri resimleri de vardır

      Realistler de, Romantizmin çoşumculuğu ile Romanesk i karıştırmadan, us dışı bir bakışla düş ve metafizik unsurlarda barındıran, peyzajı da içine alan konulu resimlere de yer verilmektedirCasper David FRİEDRİCH in ‘’Rügen adasında Kireç yalıyarları’’ konulu resmini örnek verebiliriz. John MARTİN in, 1852 de yaptığı ‘’ O’ nun öfkesinin büyük günü’’ adlı eseri, dehşet görünümlü korkunç bir bir hava  atmosferini yansıtır.

       Mehmet Ali DEMİR in resimlerinde bu kadar dehşet içermeyen daha sevecen, hava ve bulut temalı bir çalışmayı resminde görebiliyoruz. Gün batımında güneşin kızıllığının vurduğu bulutların suya yansıması.  Hem izlenimci  hem de Romantik bir tavır olarak değerlendirebiliriz.  Severek içten bir çalışma olmuş. ( Resim – 3 ) J.M.W. TURNER in 1838 tarihli ‘’ Savaşan Temeraire’’ çalışması, deniz konulu köle gemisi resmidir.  Empresyonizme kapı açan resimler diye adlandırılır.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
İNSANLIĞIN RUHSAL KIŞI
Ahmet Acaroğlu
KİM  ÖĞRETTİ  ALFABEYİ ? 
Recep ÇINAR
Devlet Adamlarına Öğütler!
Zafer Dereli
FİİLEN ÜST KADROLARIN GÖREVİNİN YAPILMASI O KADROYA SINAVSIZ ATANMA HAKKI VERİR Mİ?
Selçuk Duranlar
KRUVAZİYER TURİZM VE FERİBOT İŞLETMECİLİĞİ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
EMZİRME DÖNEMİNDE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?
NURAN İKİZ
CEP TELEFONLARINA ARAÇ MODU KONMALI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  DAVA ADAMI OLMAK-ROMAN DAVASI
Şükrü Akıllı
DOĞAYA SAHİP ÇIKMAK-KORUMAK BU MUDUR?
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Oz Büyücüsü Filminin Anlattıkları
Numan Özgür METİN
SAKLI GÖL AĞVA ŞİLE GEZİ NOTLARIM
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Deniz BAYAV Atölyesi Resim Sergisi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Hüsnü Sarıgül
Suriyeliler denizde, Mehmetçik Suriye’de
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
ABDULLAH GÜRGÜN
İLHAN KOMAN SAGUSU
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Prof. Dr. Özer ERGÜN
Kurbanda Hijyen ve Gıda Güvenliği Niye Önemli?
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK