NURAN İKİZ
KONT DRAKULA
Yayın Tarihi: 30 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer Yazıları

Hani o filmlere konu olan, Kazıklı Voyvoda. Geçenlerde oturdum filmini seyrettim. Sonra da aklıma takıldı dedim ben bunu bir araştırayım. Bakalım gerçekten filmde anlatıldığı gibi mi?

Aslında arada farklılıklar olsa da vahşet, korku, psikolojik baskı gerçekte de neredeyse aynı. Ama gerçek Drakula’nın yolu Edirne’den de geçmiş. İşte benim ilgimi de burası çekti.

Vlad Tepeş, Nam-ı diğer Kont Drakula 1448'den ölümüne kadar üç kez Eflak Voyvodası olmuş Rumen komutan ve lider. Özellikle düşmanları olarak gördüğü, esir Osmanlı askerlerini ve Bulgar topraklarının Türk sakinlerini kazığa oturtarak öldürtmesi ile biliniyor. Eflak tarihinin en önemli yöneticilerinden biri olarak görülüyor. Ve günümüzde Romanya'nın ulusal kahramanı olarak kabul ediliyor. Hayatı, Bram Stoker'ın Drakula romanına ve Drakula filmine konu olmuş.

Aslında Osmanlı’ya çok yabancı deği l bizim bu Vlad. 1431 yılında, Eflak'ın hükümdarı olan Vlad Dracul'un ikinci oğlu olarak dünyaya geliyor. Babasının Osmanlı karşısındaki yenilgisi ve zamanla devam eden kötü ilişkileri sonucu Vlad ve küçük kardeşi Radu, rehin olarak küçük yaşta Başkent Edirne'ye getiriliyor.

1447'de Macaristan Valisi János Hunyadi Eflak'ı işgal edip küçük Vlad'ın babası Vlad Dracul'u ve ağabeyi Mircea'ı öldürtüyor. Sonra Hunyadi, Vlad'ın ikinci dereceden kuzeni II. Vladislav'ı yeni voyvoda olarak atıyor. Ekim 1448'de Hunyadi Osmanlılara karşı bir askerî harekât başlatıyor ve II. Vladislav da ona eşlik ediyor. Zamanla büyüyen ve kendini geliştiren Vlad, Osmanlı'nın Eflak'taki birliklerinde sözü geçer bir kişi hâline geliyor. Osmanlı birliklerini stratejik olarak yöneterek II. Vladislav'ı, birlikleriyle beraber Eflak dışına püskürtüyor. Vlad'ın askerî dehası Edirne'de de duyuluyor; bu nedenle emrine daha çok Osmanlı askeri veriliyor. Ekim 1450'nin ortalarında Vlad, Osmanlı ve Rumen karışımı birlikler ile önce Moldovya, sonra Macar topraklarına giriyor. Macaristan’ı anlaşmaya yapmaya zorluyor ve Eflak’ı tamamen kontrolü altına almayı başarıyor. Baştan Vladislav’ı kendine isyan çıkarttı diye öldürüyor, sonra da Sakson kasabalarını yağmalatıp yıktırıyor ve gelecekte isminin tanınmasına vesile olacak, en sevdiği işkence türü olan kazığa oturtmayı, ilk defa buradaki kasaba sakinleri üzerinde gerçekleştiriyor. Yanındaki vezirlere ve Eflak halkına korku salıp kendisine itaat etmelerini sağlamak için Vlad, tekerlekli platformlar üzerinde kazıklara oturttuğu yüzlerce sivil insanı Eflak'a doğru götürüyor.

Bu kadar tarihi bilgiye girmek istemezdim ama bizim Vlad’ın Osmanlı ile ilişkileri başlarda gayet de iyiymiş. 1459 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğu'na vergi ödemeyi reddetmiş ve Macaristan Krallığı'yla ittifak yapmış. Eflak gençlerinin Osmanlı Yeniçeri Ocağı'na gitmesini de engellemeye başlamış.1461 yılında Tuna Nehri'ni geçerek Sırbistan'a ve Karadeniz kıyısına kadar ilerleyen Vlad'ın tavır değişikliği ve eylemleri, II. Mehmed Trabzon seferindeyken Rumeli muhafızı olarak Edirne'de bırakılmış olan İshak Paşa tarafından sultana bildiriliyor. Neyse 1462 yılında III. Vlad'ın ordularının yenilmesiyle Eflak yeniden Osmanlı Devleti'ne bağlanıyor. Vlad tutuklanıyor. 12 yıllık sürgün dönemi sırasında Eflak’ı yeniden ele geçirmek planlar yapıyor.  1476 yılında arasını düzeltmiş olduğu III. Ştefan ile birlikte Eflak'a dönüyor ve voyvoda ilan ediliyor. Aynı yıl 300 askeriyle birlikte yeniden Osmanlı ordularına yeniliyor ve öldürülüyor. Öldürülen III. Vlad'ın kesilen başı öldürüldüğünü ispat etmek için İstanbul'a II. Mehmed'e gönderiliyor. Bedeniyse 1461 yılında yaptırmış olduğu Comana Manastırı'na defnediliyor. Öldürdüğü düşmanlarının kanlarını kadehlere koydurup içen Vlad'ın bir vampir olduğu rivayeti Almanya, Macaristan ve Rusya'da yayılmış. Tüm bunlara rağmen Rumen halkı onu yıllarca bir kahraman olarak görmeye devam etmiş.

Vlad Tepeş Romanya’nın Braşov şehri yakınlarında bir kalede yaşamış yıllarca. Adı BRAN KALESİ. Turistlere açık olan kalede Tepeş’in düşmanlarına işkenceler uygulamakta kullandığı birçok alet bulunmakta. Çivili koltuktan, insan şeklinde ve mekanizma ile sıkıştırılabilen tabuta benzer kutulara kadar birçok obje ve yaşarken kullandığı söylenen eşyalar var.

Kale şu anda turistlere açık bir müze olarak hizmet vermekte, Kraliçe Marie tarafından toplanan mobilya ve sanat eserlerini sergileniyor. Turistler kendi başlarına ya da bir rehber eşliğinde kale içinde tur atabiliyorlar. Tepenin aşağısında geleneksel Romanya köylülerinin yapılarının (kulübe, ahır, vs.) sergilendiği bir açık hava müzesi bulunur.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK