M. ENİS ŞENSEVER
Yayın Tarihi: 26 Mayıs 2022, Perşembe
Diğer Yazıları

Denizlerde boğuldular. AYLAN BEBEK simge oldu. Yunanistan ve İtalya, Ege ve Adriyatik denizinde bot batırmaya devam ediyor. Biz sığınmacı işgali altında değiliz. Afganistan da Sovyet Rusya işgali sonrası ABD işgaline uğradı. Bu ülkenin kalkınmak için hiç şansı olmadı. Neden Afganlılar hatta genç Afganlılar geliyormuş. Sinekle uğraşacağımıza bataklığı kurutmak gerekmiyor mu. ABD nihayet çekildi, ama içimizdeki batı aşıkları konuyu bırakıp Taliban la uğraşmaya başladı. Taliban tek değil. İçinde hizipler var. ABD nin kontrolünde olanlar var. Bataklık ABD. Bunu göremediğiniz sürece başımız beladan kurtulmayacak. Şansölye MERKEL, size para verelim sığınmacılar Türkiye de kalsın demedi mi. Para da gelmedi. Bizde kapıları açtık. Edirne kaçak göçmen istilasına uğradı.Yunan askeri Meriç nehrinde kurşunladı. Bunları tarih yazıyor, yazacak. 

      21 Mayıs itibariyle üçüncü ayına giren Ukrayna ya Rusya nın askeri müdahalesi var. Yaşanan bir göç, savaştan kaçış var. Sahi Ukrayna halkı varmı, var. UKRAİN ler diye biliniyor. Milliyetçi kesim batı bölgelerinde yoğunlaşıyor. LİVİV kenti başta geliyor. Ancak Sovyet döneminde Komünist kardeşliği vardı.1954 de N. KRUŞÇEV, Sovyet dostluğun nişanesi olarak KIRIM yarım adasını Ukrayna ya bıraktı. Peki ne oldu. Rus kimliğinden rahatsız olduklarından Nazi işgaline sessiz kaldılar. Ukrayna nın doğusunda Rus kökenli Ukrayna vatandaşları yaşıyor. DONBAS bölgesi başta hala Rusya ile toprak anlaşmazlıkları var. Rus işgali için dışişleri bakanı S. LAVROV, ‘’ Türkiye nin 1974 de Kıbrıs a yaptığını yapıyoruz’’ açıklamasını yaptı. Ne demek istedi. 1963 den 1974 e kadar süren süreç de Kıbrıs da bir RUM devleti inşası vardı. Türkler azınlık olacaktı. Yunanistan da Albaylar Cuntası nın Generali GIRİVAS, Kıbrıs Cumhurbaşkanı MAKARİOS ve şahin N. SAMPSON un EOKA çetesi. Türklere baskı uyguluyorlardı. Türklerin kaçacak yeri de yoktu. Arkada EOKA, önünde Akdeniz. Türk Mukavemet Teşkilatını ( TMT ) kurdular, silahları bile yoktu. Öldürülen Türkler toplu mezarlara gömülüyordu. Aynı şey Ukrayna da yaşandı. Amerika nın PKK ve FETÖ yü finanse edip kullandığı gibi Ukrayna daNEO NAZİ – AZOR TABURLARI nı destekleyip kullandı. ( Neo Nazi Tugayları da deniyor) Fetö nün TSK yı ele geçirme sürecinin benzeri Ukrayna da yaşandı. Biz Fetö ye karşı etkili bir temiziliğe başladık. Subaylarımızın nerdeyse yarısından çoğunu ele geçirmişlerdi. Ancak şu anda Ukrayna ordusu diye gördünüz aslında ABD destekli Neo Nazi Tugayları. Doğu bölgelerinde Rus kökenlilere bası uygulayıp öldürüyorlar. EOKA nın Kıbrıs taki toplu mezarları gibi Neo Nazilerin öldürdüğü Rusların toplu mezarları çıkıyor. Dünya medyasının algısı ile oynandığından bunu göremiyor.

     1990dan 2000 e kadar ‘’ Demokrasiye’’ geçen Rusya da kapitalist küreselci oligarklar etkili oldu. Aynı şey KİEV içinde geçerli oldu. 2000 sonrası PUTİN tekrar devletçi politikalara dönmek zorunda kaldı. GORBAÇOV ile sevinen ABD yine rahatsız oldu. PUTİN li Rusya ya karşı UKRAYNA yı KALDIRAÇ olarak kullanmaya başladı. Bizde ki FETÖ ve Ukrayna daki Neo Naziler, ABD – CİA projesidir. Dolayısıyla renkli (Turuncu) devrimler gelmeye başladı. İlk iş birlikçi adamları sarı saçlarını tepesinde taç gibi ören TİMOŞENKO oldu. Daha sonra MEYDAN olayları yaşandı. Ukrayna halkının seçtiği başkanı ABD darbesi ile devrildi. Rusya ile iyi ilişkiler kurmak isteyen V. YANUKOVİÇ, AB ortaklık anlaşmasını askıya alınca olanlar oldu. KİEV deki MEYDAN olaylarında 100 ü aşkın insan öldü. ABD yanlısı P. PROŞENKO getirildi. Peki PUTİN in itirazı neydi. Neo Nazilerin Rus kökenli doğu bölgesinde yaşayanlara baskı ve şiddet ugulamalarıydı. ABD nin oyununa gelip NATO ya girmek istemeleriydi. Rusya ABD nin görevlisi gibi çalışan ZELENSKY i ve NATO ya üyelik başvurusunu  istemiyor, bunu bir beka sorunu olarak görüyor.

Ancak Ruslar bizim gibi 45 sene beklemedi acımasızca girdi. Bizim Afrin harekatını gözünüzde canlandırın. Üç günde gireceğimiz şehre 1 ayda girdik. Sivil halk zarar görmesin diye. Nasıl terörle mücadele ekipleri koçbaşı ile kapıyı kırıp hücre evlerini bastığında apartmanda kimse zarar görmüyor. Ancak Rus tankları tespit edilen Neo Nazi hücrelerini dikkatsizce topa tutuyor, pire için yorgan da yakıyor. Tabi şunu da belirtelim. Bu teröristlere o ülkenin askeri ve polisi müdahale eder. Ukrayna bunu yapmıyor. Tam tersi destekliyor. Kiev de bir benzin istasyonu. Benzin kuyruğu var araçlar uzayıp gitmiş. Kamera çekim yapıyor. Panaromik çekimde binalar çevrede ki tesisler sapa sağlam. Benzinlikte ağaçlar ve kırmızı sarı açmış laleler. Hiç de savaş var görünümü yok. Kimi yerlerde yıkım var. Çatışmalar, Neo Nazi Ukrayna askerleri ile Rus askerleri arasında belli bölgelerde geçiyor. Tabi Ukrayna halkı çok zor şartlarda yaşıyor ve göç ediyor. Can ve mal kayıpları, askeri araç ve teçhizat kayıpları ekonomik bir yıkım var. Şunu da ekleyelim. MariupoldakiAzovstal Çelik fabrikasında Neo Naziler ve iş birlikçi Fransız Subaylar la direnişteler. Sivilleri rehin almışlar. Kiev in talimatlarını da dinlemiyorlar. Rus kuşatması altında erzakları da bitiyor. 1 ton gıda karşılığında 15 sivili serbest bırakacaklarını söylüyorlar. Demek bir insanın değeri 66 klio gıda. Çok zordalar, sivilleri bırakmaya başlayacaklar.Zelensky, ABD ye adeta yalvarıyor. Nato bize yardım etsin diyor. Nato Genel Sekreteri J. Stoltenberg, destek veremeyiz dedi. Nato üyesi olmadan destek istiyor. Putin bu nedenle rahatsız zaten.15 Mart 2019 tarihinde 51 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırısını gerçekleştiren BrentonTARRANT’da 16 Mayıs 2022 ABD’de New York eyaletine bağlı Buffolo şehrinde öldürülen 10 kişinin katil şüphelisi Payton GENDRON’un ortak özellikleri Kara Güneş simgesini kullanmalarıdır. Aynı simgeyi Neo Naziler de kullanıyorlar. Fakat ZELENSKY bir çok nokta da olayları dahada dramatize ederek basına açılan yerlerde yerde ölü taklidi yapan kolunu oynatan konu mankenleri kullanıyor, ceset torbalarının içinde açık kısmından sigara içen canlı mankenler var. Korku eşiğini aşan kimi Ukraynalılar, biz Neo Nazilerden çok korktuk sesimizi çıkaramadık diyorlar. İşte bu savaşın sırrı burada yatıyor. Bizde klasik bir söz olan  ‘’korkunun ecele faydası yoktur ‘’ diyeceğiz.

     KANDİL in ve APO nun talimatı ve S. DEMİRTAŞ ın uygulamaya koyduğu  6.7.8 Ekim 2014 olayları ile 50 ye yakın yurttaşımızın ölümü, sahte haham Tuncay GÜNEY in ‘’ Ergenekon bir süreçti bitti’’ açıklaması üzerine hem PKK ve hemde FETÖ nün üzerine gidilmeye başlandı. 2015 de her evden HDP ye bir oy bardağı taşıran oldu. Çözüm süreci ve açılıma son verildi, Diyarbakır da yaşan hendek savaşları arkasından 15 Temmuz CİA- FETÖ darbe girişimi geldi.FETÖ tasfiyesi ile biz TSK yı oldukça rahatlattık. Hala kripto varlıklar var, kurumlarda siyasi partilerimizin içinde. Ukrayna aynı şeyi Neo Nazilere karşı bunu yapamadı. İşte Ukrayna halkının yaşadığı acı göçün arka planı budur.

    Birde bizim yaşadığımız tamamen ekonomik nedenlere bağlı iç göçlerimiz var. 1950 lere kadar nüfusumuzun % 75 i kırsal da yaşıyordu. Sanayi kuruluşlarının İstanbul Haliç kıyılarında İzmir de Körfezde kurulması ile yaşanan Anadolu göçüdür. Yeşilçam Filimlerinde görmeye alıştığımız Haydarpaşa garına bir yatak bir tahta bavulla gelen insanların öyküsünü. Zeki ALASYA ve Metin AKPINAR ı unutmak mümkünmü. Gecekondu esprisi böyle gelişti. Varoşlar Anadolu dan göçenlerdi. Yine aynı tarihlerde aynı nedenlerle Almanya ya çalışmaya gidenler. Köyden kalkıp Almanya ya giden çaresiz insanların trajikomik hallerini 1974 de Tunç OKAN, OTOBÜS filminden biliyoruz. Daha İstanbul da Alman Konsolosluğunda başlayan insanlık dışı uygularda çabası. İşçi olarak gidenlerin baş vurusu üzerine bir donu kalana kadar soyup muayeneden geçmeleri. Hayvan seçer gibi ağzının içine ve dişlerine bakmaları. Hatta kimilerinin donlarını açıp tenasül organlarına bakmalarına kadar. Bu göç mü kurbanlık koç seçimimi. Alamancı oldular. Almanya da Türk göçmen Burada ALAMANCI. Birgün döneceğiz diye gittiler, 60 sene oldu. 5. Kuşak artık Almanların entegrasyon sorununu aştılar asimile oldular.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
İNSANLIĞIN RUHSAL KIŞI
Ahmet Acaroğlu
KİM  ÖĞRETTİ  ALFABEYİ ? 
Recep ÇINAR
Devlet Adamlarına Öğütler!
Zafer Dereli
FİİLEN ÜST KADROLARIN GÖREVİNİN YAPILMASI O KADROYA SINAVSIZ ATANMA HAKKI VERİR Mİ?
Selçuk Duranlar
KRUVAZİYER TURİZM VE FERİBOT İŞLETMECİLİĞİ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
EMZİRME DÖNEMİNDE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?
NURAN İKİZ
CEP TELEFONLARINA ARAÇ MODU KONMALI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  DAVA ADAMI OLMAK-ROMAN DAVASI
Şükrü Akıllı
DOĞAYA SAHİP ÇIKMAK-KORUMAK BU MUDUR?
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Oz Büyücüsü Filminin Anlattıkları
Numan Özgür METİN
SAKLI GÖL AĞVA ŞİLE GEZİ NOTLARIM
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Deniz BAYAV Atölyesi Resim Sergisi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Hüsnü Sarıgül
Suriyeliler denizde, Mehmetçik Suriye’de
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
ABDULLAH GÜRGÜN
İLHAN KOMAN SAGUSU
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Prof. Dr. Özer ERGÜN
Kurbanda Hijyen ve Gıda Güvenliği Niye Önemli?
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK