MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
YAZA HAZIRLIK DİYETLERİ BAŞLADI
Yayın Tarihi: 13 Mayıs 2022, Cuma
Diğer Yazıları

Baharın gelmesiyle birlikte tıpkı doğanın üzerindeki kış örtüsünü atması gibi biz de kalın giysilerden kurtulup botları, bereleri kaldırdık. Ancak daha ince giysileri giymeye başladıkça geçen senenin yazlık elbise ve pantolonlarıbedenimizi sıkmaya başlamış olabilir. Bozulan moraller, pazartesiden itibaren başlanacak yaza hazırlık diyetleri ile düzeltilir. Tıpkı bir maratona hazırlanır gibi hedefler konulur ve yaza hazırlık maratonu başlar.Fakat detoks suları, içeriği bilinmeyen bitkisel kürler, tek besin diyetleri gibi kısa sürede çok şey vadeden ve devamı gelmeyecek olan alışkanlıklar edinmeye çalışmayın.Çünkü yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı ‘sağlıklı hayat tarzı’nın bir parçası olmalıdır. Bu hayat tarzının içinde beslenme yanında egzersiz, düzenli uyku, sağlıklı bir zihin ve aile-ev-iş üçgeninde dengeli bir enerji dengesinin kurulması yatar. Bu hayat tarzına sahip olan kişiler yaz da gelse kış da geçse, bu maratona katılmayacaklardır. İşte sizi yaz maratonundan muaf tutacak, hayat boyu uygulayabileceğiniz, sürdürülebilirlik sağlayacak öneriler;

1. Yemeklerinizin keyfini çıkarın ama miktarı azaltın. Öğün saatinizde aile veya arkadaşlarınızla birlikte olmak ve lezzetli yemekler yemek keyiflidir. Fakatçok hızlı yemek, televizyon, bilgisayar karşısında atıştırmak veya duygusal durumunuzun inişli-çıkışlı zamanlarında yeme ihtiyacı hissetmek çok fazla kalori almanıza neden olabilir. Yemek sırasında ya da yemek sonrasındaki açlık-tokluk durumunuzu kontrol edin. Midenizi gereksiz yere çok fazla besinle doldurmayın.

2. Çok büyük porsiyonlardan kaçının. Evde küçük tabak veya kase kullanın. Dışarıda yemek yediğinizde küçük porsiyonları tercih edin. Tabağınızı bitiremediyseniz sokaktaki hayvan dostlarımızla paylaşabilir veya paket yaptırıp eve getirebilirsiniz. Tatlı yerine meyve ilk tercihiniz olmalıdır. Tatlı yemek isterseniz, tek porsiyonu yemekte bulunan diğer kişilerle paylaşabilirsiniz.

3. Daha sık yemeniz gereken besinleri atlamayın. Sebze, meyve, tam tahıllar ve süt ürünlerini daha çok tüketin. Bu besinler sağlıklı kalabilmeniz için vücudunuzun ihtiyacı olan potasyum, kalsiyum, D vitamini ve posa gibi besin ögelerini içerir. Öğünlerinizde veya atıştırmalık olarak her gün bu besinlerden tüketmeye çalışın.

4. Süt ürünlerini unutmayın. Süt, yoğurt, peynir, ayran, kefir, cacık gibi besinlerden bir veya birkaçını her gün tüketin. Kalp hastalığı, kolesterol gibi sağlık sorununuz veya laktoz intoleransı gibi duyarlılığınız varsa diyetisyeninizdenfarklı kişisel öneriler alın. Bu besinler kalsiyum içerikleri yanında sindirim sisteminizi de koruyarak bağışıklığınızı kuvvetlendirmeye yardımcı olur.

5. Alışveriş yaparken seçimlerinizi tam tahıllı ürünlerden yana kullanın.Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, beyaz pirinç yerine bulgur tercih edin. Bu besinler hem kan şekeri kontrolünüzü sağlayarak çabuk acıkmanızı engelleyecek hem de ihtiyacınız olan posa, B vitaminleri gibi besin ögelerini sağlayacaktır.

6. Daha çok su için. Her saat başı 1 bardak su içerseniz zamanla alışkanlığınız haline gelir ve su tüketiminizi artırabilirsiniz.

7. Şok diyetlerle sağlığınızı tehlikeye atmayın. Bunlar sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı oluşturmaz. En etkili zayıflama diyeti kişinin yaşam tarzına, psikoloji ve hatta duygu durumuna yönelik olmalıdır. Şok diyetler belirli bir zaman aralığında uygulanıp bırakılır. Çabuk kilo vermeyi sağlayan ve sihirli değnek dokunuşu sağlayan‘mucize’ besin yoktur.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK