MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
RAMAZANDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLÜ TUTMAK İÇİN 7 ÖNERİ
Yayın Tarihi: 22 Nisan 2022, Cuma
Diğer Yazıları

Ramazanda yapılan beslenme hataları bağışıklık sistemimizi zayıflatabilir. Çünkü devam eden pandemi ve mevsim geçişi nedeniyle hastalık riskiartmaktadır. Dikkat edebileceğiniz basit adımlarla ramazanda bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için 7 öneri:

1- Farklı besin gruplarına yer verin.Ramazanda özellikle yüksek lifli besinler (kabuklu tüketilen meyveler, kuru kayısı, kuru erik ve hurma, taneli tahıl ürünleri, taze fasulye, bezelye, ıspanak gibi), Omega-3 ve folik asitten zengin besinler (tam buğday ürünleri, kuşkonmaz, ıspanak, bezelye, domates, balık, brokoli, keten tohumu, semizotu, mercimek, ceviz, badem gibi) ve C vitamininden zengin besinler (maydanoz, biber, brüksel lahanası, brokoli, çilek, portakal, limon, kivi gibi) tüketin.

2- Öğün düzenine dikkat edin. İftarla sahur arasında mümkünse bir öğün daha yani iftardan 2-2.5 saat sonra ara öğün yaparak toplam 3 öğün yapılmalı ve sahura mutlaka kalkılmalıdır.

3- Antioksidan almak için ara öğünde meyve yiyin.Meyvelerde bolca bulunan antioksidan moleküller, hücre hasarını önlemeye yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca meyvelerde bulunan yüksek lif oranı sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırarak bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler için uygun ortam oluşturur. Bağırsaktaki yararlı bakterilerimizin sayısı ne kadar fazla ise bağışıklığımız o kadar güçlü olur.

4- Ramazan içeceğiniz kefir olsun. Kefirin içeriğinde bulunan probiyotikler sayesinde bağışıklık güçlendiren belirgin bir etkisi vardır. Bağırsak florasını düzenleyen kefir, ramazan ayında sık yaşanan kabızlık probleminin giderilmesine de yardımcı olur. Ayrıca glisemik indeksinin düşük olması ve yüksek protein içeriği ile midede uzun süre kalarak tokluk hissini arttırmaktadır.

5- Yemek yeme temponuzu yavaşlatın.Uzun süre aç kalma fikri kişide çoğu zaman iştahı ve doyma eşiğini artırmaktadır. Bunun sonucunda oruç tutan kişi normalden çok daha fazla miktarlarda ve daha hızlı yiyebilir. Oysa öğünler yavaş tüketilmelidir. Sağlıklı bir sindirim sistemi için besinler iyi çiğnenmeli, yemekler ufak lokmalar biçiminde yavaş yavaş ve konuşmadan yenmelidir.

6- Tokluk süresini uzatın.Ramazanda özellikle proteinden zengin gıdalara yer vermeliyiz. Bunların başında yumurta, beyaz peynir, et grubu ve baklagiller gelmektedir. Bu gıdalar uzun sürede sindirildiği için tokluk hissi sağlar. Kavrulmamış fındık, badem ve ceviz, yağlı tohum oldukları için tok tutarlar ve besin değerleri de çok yüksektir.

7- Kızartmadan uzak durun. İftarda hamur tatlıları, çok tuzlu, çok şekerli ve çok yağlı hazır besinler, salam, sucuk, sosis, kavurma, sakatatlar (beyin, karaciğer vb.) gibi işlenmiş ve fazla miktarlarda doymuş yağ içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Kızartma gibi sağlık açısından zararlı olan pişirme yöntemleri kullanılmamalı; yemeklerin haşlama, kendi buharında, fırında, belki ızgara şeklinde pişirilmesine özen gösterilmelidir.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK