M. ENİS ŞENSEVER
Mezunlar Buluşması I. Karma Resim Sergisi (4)
Yayın Tarihi: 04 Nisan 2022, Pazartesi
Diğer Yazıları

Eşi Öner Kamil GÖKKAYA da biraz daha peyzaj ağırlıklı olup fırçası ile resmetme anlayışı olarak Evren ile paralellik taşıyor sanki. Göknur YAVUZCAN ın balıklı suluboyası. Çok temiz ve kuru teknikle uygulama çalışması. Dairesel bir formun içinde suyun derinliklerde ışığın az oluşu ve suyun kalınlığının oluşumu ile mavi ve turkuvaz tonların ortaya çıkışını güzel yansıtmış.  Neden kuru teknik dedim. Eğer suluboya kağıdını nemlendirip kurumadan çalışılırsa fırça izini göremessiniz. Boya nemli yüzeyde dağılır. Bu tarzda çalışan Saadet GÖZDE ye bakılmasını tavsiye ederim.  Bir çok suluboyacı sanatçımız var. Önce ABC sinden girelim. Asker Ressamlar kuşağından  Hoca Ali RIZA ilk bakılacak ustalarımızdandır. Biraz savruk çalışmasına rağmen isim yaptığı için Cafer BATER e de belki bakılabilir. Neden bu örnekleri paylaşıyorum. Çünkü en zor teknik Suluboya çalışmaktır. Guvaş boya gibi kapatıcı olmadığından transparan olup şeffaf bir boya malzemesidir. Beyaz boyası yoktur. Beyaz kağıdı ışıklı alan kabul edip en açık tonlardan en geriden yani hava perspektifi olarak düşünerek geriden ön plana doğru tonları sürüp bırakarak kurumasını bekleyerek çalışılır. Koyacağınız en son tonlardan emin olarak koyu tonları sürüp bırakırsınınız. Tuval gibi fırçayla oynayamazsınız. Bu açıdan bakıldığında çok sabır ister. Göknur un suluboyasına bu gözle bakılırsa başarılı bir uygulama olarak yorumlayabiliriz.  ( Resim -9)

Hanife KİRİŞ in düşsel fantastik kurgusu gerçekten sanatçı eğiliminde.  Dokulu  zemin üzerine  Yusufçuk böceği denemeleri etkileyici. Bu türde aklımıza Ergin İNAN geliyor. Bakılabilir. Arka fonda kaotik bir zemin. Üzerinde Formu belirgin kılan detaylı diyebileceğimiz canlı  böcek tasvirleri . Bu konuda denemeleri olacaktır. Günümüzde tasvirin ötesinde kavramsal olarak kombine çalışmalar çokca görülüyor.İzlemek gerekir. ( Resim -10)

Banu DİZDAR gibi mitolojik konulara gönderme yapan arkadaşlarda var. Genellikle taş heykeller olunca ışık ve gölge tesiri öne çıkıyor. Buradan nereye evrilir bilemiyoruz. Bildiğimiz bir şey var, beyaz ve taş oluşu modleci hacimleme olgusu ile DALİ yi anımsatan dışavurumcu sürrealist ifade arayışlarında yeni bir yol açabilirler. Tuğba BAYRAKDAR ın da yeni figürasyon içinde sayabileceğimiz, biçimi yorumlayış tarzı erken özgün anlatılara kapı açıyor sanki.

J. MİRO esintili çantaları. Arka planda İki boyutlu bir düzlem ve dış konturları içinde emprovize , doğaçlama yaklaşımlar.  Bunu biraz H. MATİSSE de Biraz Fikret MUALLA da görebildiğimiz sansasyonel biçim arayışları. Korkusuzca demeleri çok güzel. Olumlu buldum.  Bir şart koyalım. Nesnelerin varlığını iyi tanımadan biçim bozmaları tehlikeli sularda dolaşmamıza neden olur.  İyi gözlem yapalım. ( Resim -11)

Alkan BAYRAKTAR ın monotip, tek basımı ise soyut ekspresyonizme dayalı bir deneme olmuş.  Sürrealist M. ERNST in Dekalkomineleri aklıma geldi. İki cam arasına konulan boyanın belli bir basınçla sağa sola kaçışı ile oluşan lekeler. Bunu sonra bir resim kağıdına transfer etmek gibi. Kağıdı üzerine koyup bir merdane yada kaşık yardımı ile oluşumu kağıda taşımak gibi. Zaten iki camı sıkıştırmadan da cam üzerinde doğaçlama biçim ve çizimler oluşturup aynı yöntemle kağıda taşımak.  Eğer Alkanın okul dönemi çalışması ise evet. Tabi bir özel dokunuş da yaşdaşım ve öğrencim olarak Emel SEZER hanımın çalışmasına değinelim. Uzak doğudan, daha çok Kore sanatında görebileceğimiz çizgi üslubu. Bir farkla ki onlar çok özel fırça ve fırça tutuşu ile yapa geldikleri bir milli sanatın icracıları. Ancak kalem değerleri ile konturcu anlayışı ben hocam Neşet GÜNAL da gördüm. İlk işleri Fransa da F. LEGER in konturlu figürasyonuna dayalı etkilenmeleriydi. 1950 tarihli Yaşama neşesi. Çini deseni ve Yağlı boyası. 1951 tarihli Kadınlar konulu yağlı boyası. Sonra 1951 tarihli Üç güzel resmi. 1956 tarihli Bağ Bozumu resmi ve desenleri. Konturcu anlayış figürün kapladığı alanı çevresinden koparmak ve ayırmak içindir. CLOİSONE tekniği olarak adlandırılan aslında Vitray dan resme geçen bir terimdir.  Formu Fondan konturla ayırma işi demektir. Lineer – çizgiye dayalı çalışmalar için kullanılır. Ayrıca Sembolist ressamların yöntemi olarak da bilinir. Edvard MUNCH da, Paul GOUGİN de, Paul RANSON da görebiliriz. Renkli fon kağıdı yada Graft kağıdı gibi yüzeylerde hem kontural deseni hem de beyaz guvaş boya ile hacimlemelere giderek etkili işler ortaya koyabiliyoruz. Benimde önceden beri kullandığım bir yöntemdir.  Bu tarz uygulamaları derslerimde de denenmesi için öğrencilerime taşımışımdır. Emel hanımda severek bu tarzı uyguluyor ve geliştiriyor.  Eline sağlık diliyorum.

( Resim -12)

       Aslında tüm katılımcılar, yönünü belirleyen çoğunlukla öğrencilik dönemi işleriyle karşımızdalar. Genç mezunlar umut vaat ediyor. İlk mezunlarımızın da yavaş yavaş resimlerinde belli bir düzeye gelerek oturuşmaya doğru bir eğilimin olduğu da görülebiliyor. Bunu da kanıtlıyorlar. İyi bir sanat eğitimcisi önce yetenekleriyle kendini var etmiş olmalıdır. Bir kere bunun altını çizelim. Hepsini tek tek kutluyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. 

BİTTİ

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK