M. ENİS ŞENSEVER
Mezunlar Buluşması I. Karma Resim Sergisi (3)
Yayın Tarihi: 02 Nisan 2022, Cumartesi
Diğer Yazıları

Eğer bu resim alıntı değilse çok başarılı bir kompozisyon. Bu kadar keskin hatlar içinde ve kırmızı gibi tehlikeli rengin basın kullanımı cesaretini gösteriyor.  Kimonolu bu genç kız portresinde temiz yüz hatları var.  Yüz anatomisi de doğru oturtulmuş.  Grafik sanatlarda uğraşanlar bilirler. Renk ve biçimi öylesine sade ve çarpıcı kurgulayacaksınız ki, diyelim bir Afiş olsun, sokak da onca görsel içinde durup kendine baktırsın denir.  Sümeyye bu kadar çarpıcı olarak  fotografik  imgeyi de yakalamış. Kendisi için Portreci diyebilirim. Eline sağlık.( Resim -5)

Fatmanur SAVRUK için de yukarıda arkadaşlarına söylediğim şeyleri söyleyeceğim.  Başına taç koyan iki el yorumu.  Fransızca bir tabirle, Dörtte Üç  3/4(Trois quarts ) Profilden Portre çalışma. Çeyrek profilden de diyebiliriz. Tonlama olarak temiz bir yüz ve yüzün oranları, doğru ve yerli yerinde. Gözler, burun ve ağız çok iyi bir gözlemin sonucu. Bir küçük eleştri  olsun. Yüzün sol çenesi belki bir refle sonucu bizi yanılta biliyor diye düşünüyorum. Ancak, Abdullayev in ardından başarılı diğer üç portreci den biride diyebilirim. Buradan da portre ile ilgilenen diğer mezun öğrencilere de sözüm olsun. Portetist denilen, portreci ressamları niteleyen bir tabir kullanılır. 19 yy da ünlü portre ressamı J.A.Dominique  INGRES, Rafaello yu izlemiştir. Çizginin de en önemli unsur olduğunu söyleyen usta ressam desenleriyle öne çıkar. Bu özelliği taşıyabilen resimleri için hepsini tebrik ediyorum. . ( Resim -6)

Aylin HANAY ın Dijital baskısı ise bir bilgisayar disiplinini gerektiriyor. Zaten bunu görüyoruz. Temiz  ve uyumlu renk diyaloğu içinde rahatsız eden bir şey yok. Gri fon, pembe ve mor örüntülü çalışmada tamamlayan unsur olmuş . Yine sol tarafta  düşey siyah çizgiler işin grafiksel boyutunu yansıtıyor. Buda çok yerinde bir müdahale diye düşünüyorum. Fonda ki dairesel form ve yeşil yapraklar da hareket kazandırmış. Asıl hareketi hafif yukarıya dönük bakan kızın başının duruşundan kaynaklanıyor olmasıdır. Kendisine de bu çalışmasını tuval üzerine pentürünü de denemesi  gerektiğini söyledim. Hatta Hiper Realistler gibi Fotoğraftan, daha doğrusu kendi tasarımının aynısını boyamak değil, üzerinde oynayarak bilgisayar tasarımını yeniden oluşturmak gibi. Dijital kolaylığa kapılmadan fırça, sıpatula  yada bir başka araçla üretmek. El melekelerini ve alışkanlığımızı  bırakmamak gerek. Kolay gelsin diyorum.( Resim – 7)

Dilek AKTAY ın MATİS vari düzenlemesi, Habibe Nur ARSLAN ın yeni figürasyona dayalı yorumları ilerisi için vaat eden, gelişime açık resimler olarak bakabiliriz. Mehtap KODAMAN ın Tamgalardan yola çıkarak simgesel bir dünyanın içindeki yolculuğunu izlemek lazım. En son görüştüğümde odasında Güney Sibirya da bu gün 80 bin civarında çok az bir nüfusa düşmüş HAKAS Türklerinin bir destanı olan Altın Arığ üzerinde çalıştığını gördüm.  Özelliği kadın destancı olmasıdır. Kadın kahramanlar ve Anaerkil aile yapısına da bir göndermede bulunarak ışık tutacağı kanısındayım.  Diğer bir özelliği de yazılı edebiyattan önce sesli olarak kültürün taşınmasında HAYCILIK geleneğidir.  Çalışmasını genel olarak beyendim.  Tamamen imgelemden destan da geçen olguları kompoze etmek için başlamış.  Girift bir örgü içinde, bu serüvenden daha neler çıkaracak göreceğiz. Evren Karayel GÖKKAYA ise, Kent görünümleri, mahalleden ilginç sokak sahnelerini konu ediniyor.  Bu gün için biraz varoş olarak tabir edeceğimiz eski ahşap ve kagir evlerin yoğun olduğu bir mahalle kültürünü yansıtan resimleri. Pencereden pencereye sokağın ortasında asılı çamaşırlar. Eski Tarlabaşı sokaklarında görmeniz mümkündü!.  Jean DUBUFFET. ‘’ Elimizde olanı ve hoşumuza gideni, gündelik yaşamı, karşımıza çıkan her şeyi alalım. Bırakalım elmayı, onun üzerine yeterince fazla konuşuldu zaten ( NEWTON a gönderme yapıyor)Kent sokaklarını alalım’’ demiştir. Bunun üzerine söze ne hacet.  Evren Karayel bunu yapıyor zaten. Bu alanda, fırça hakimiyeti ve seçtiği konulara olan içten bakışı ile kendine yer edindi diyebilirim. Eski kuşakların, birazda Hikmet ONAT ın benzer kent içi resimlerindeki boya ve fırça kullanışı açısından esinlenmeler i. Buna dair izlenimciliği, sağlam biçime oturduğu için kişiliğini buluyor olmasıdır.( Resim -8)

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK