M. ENİS ŞENSEVER
1. Mezunlar Buluşması Karma Resim Sergisi (1)
Yayın Tarihi: 31 Mart 2022, Perşembe
Diğer Yazıları

        Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim – İş Öğretmenliği AD nın açtığı ‘’ Mezunlar Buluşması I. Karma Resim Sergisi ‘’ Balkan Kongre Merkezi Fuaye Salonun da 23- 27. Mart 2022 tarihleri arasında sanat severlerin ve Edirne halkının ilgisine sunuldu.  Serginin düzenlemesini Resim-İş Öğretmenliği AD Başkanı sayın Doç.Dr. Figen GİRGİN hanım gerçekleştirmiştir.

         Mart ayı itibariyle tam 2 yıl pandemi koşularında geçti. Temmuz 2021 tarihi ile kısıtlamalar aşamalı olarak kalkmaya başladı.  Yüz yüze eğitime geçilmesiyle 20211-2022 Eğitim ve Öğretim yılında özellikle II. yarıyılında eski yaşam koşulları içinde sanat eğitiminin vazgeçilmez unsuru olan sergi ortamlarını yeniden teneffüs etmeye solumaya başladık. 8 Mart Emekçi Kadınlar günü sergisinin ardından gelen bu mezunlar buluşmasının da ayrı bir renk kattığını söyleyebilirim.

         Üniversitemizin kuruluşunun 40. Yılı adına bir dizi etkinlikler hayata geçiyor.  Desteğini esirgemeyen katkı sunan sayın Rektörümüz sayın Prof. Dr. Erhan TABAKOĞLU nu da kutluyorum . Ayrıca Eğitim Fakültesinin de 30. Yılı olması nedeniyle bu sergi daha bir anlam kazanıyor. Serginin açılışında çok değerli üniversite mensubu öğretim üyelerimiz  konuşmalarda bulundular. Rektör yardımcısı sayın Prof. Dr. Ahmet Hamdi ZAFER hocamızın konuşması mezunlarımızı onurlandırdı. Fakülte Dekanımız sayın Prof.Dr. Sevinç Sakarya MADEN hanımda çok önemli bilgiler verdi.  Fakülte Dekanımızın başkanlığında dekan yardımcıları Doç.Dr. Musa ULUDAĞ ve Doç.Dr. Levent VURAL ile Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği ( EPDAD) tarafından 15.05.2020 tarihinde akredite edilen Fakültemiz, 5 Bölümün Anabilim Dalları’nda çalışmalarına başladılar. Almanca, İngilizce, Okul öncesi, Fen bilgisi ve Matematik Öğretmenliği Lisans programlarında tüm kriterleri sağlayarak uluslar arası akredite oldular. Biyoloji Bölümü Lisans programı ile başlayan bu süreç, Tıp Fakültesi, Hemşirelik, Yabancı Diller Yüksekokulu ile Eğitim Fakültesini de kapsamına aldı. Şimdi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü de bu akreditasyon çalışmaları içindedir. Mezunlar Buluşması .I sergisi de bu kapsamda hayata geçirildi. Bundan sonra her yıl tekrarlanacaktır.  ( Resim- 1)

        Akreditasyon nedir.  Yüksek Öğretim Kurulu başkanlığı tarafından belirli bir alanda, önceden belirlenmiş akademik ve alana özgü standartların, bir yüksek öğretim programı ve yüksek öğretim kurumu tarafından karşılanıp karşılanmadığını ölçen değerlendirme ve dış kalite güvence sürecidir. Akredite olan tüm üniversite ve bölümler evrensel olarak dünyanın her yerinde denklik diplomasına sahip olurlar. Gerçi Trakya Üniversitesi bu denkliği almış bir kurumumuz. Değişen koşullarda bu standartlar yeniden revize ediliyor yada yeniden ele alınıyor.

       Balkan Yerleşkesi diye kısaca tanımladığımız bu alanda çok geniş bir Fuaye Salonumuz mevcuttur.  Şimdi yürüyen duvar diye niteleyeceğimiz tekerlekli panolar ile sahici, gerçekçi bir galeri atmosferine sahip ortamı oluşturdukları içinde rektörlüğümüze teşekkür ediyoruz. Bu hareketli duvar panoları ile istenilen konsepte sergileme düzeni oluşturabiliyorsunuz. Ancak Aplik şeklinde spot ışıklı aydınlatmayıbu mobil sistemde ki panolarda kullanmak kolay değildir. Dolayısıyla akşam saatlerinde ve gece izlence için bir hayli yüksek tepeden gelen ışıkla yeterince aydınlanma imkanı veremiyor.  Ama yinede koşullar elverdiğince yenileme çalışmaları devam edecektir.

       Resim –İş Öğretmenliği  Anabilim Dalı olarak 1996 yılında yetenek sınavına dayalı olarak öğrencilerini alan bölümümüz,  2000 senesinde ilk mezunlarını verdi. 2021 yılında yetenek sınavı ile öğrenci alımı sıkıntılı bir sürece girdi. Yetenek sınavına dayalı 30 asil,30 yedek öğrenci ile devam eden eğitim zora girmiştir. Okullaşma oranı ve MEB in bu branşlarda öğretmen ihtiyacı artan öğrenci sayısına binaen belirlenmiş olsa ve buna göre bu bölümlere öğrenci alımı belirlense çok daha iyi olurdu. Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ( YKS) başarı puanı sıralamasında ilk 800 bin öğrenci arasına girme şartının getirilmiş olması . Yetenek sınavına gelen öğrenci sayısını çok düşürdü. Bu uygulama Eğitim Fakülteleri’ne getirildi. Tabi Güzel Sanatlar Fakültelerinde Sanatta Yeterlilik alınırken Eğitim Fakültelerinde ise Doktora geçerlidir. Görsel Sanatlar eğitimini de Eğitim bilimleri içinde düşünmek çok doğrudur. Ancak Spor ve Müzik eğitimi gibi seçme ve yetenek sınavları da şarttır. Başarı sıralaması tek başına yeterli değildir. Bu bağlamda daha önce 150 sonra 160 puan ile( Bu puanlar zaman içinde değişikliğe uğruyor) iki aşamalı ÖSYS ile ilk aşamasını geçen öğrenciler bölümümüze gelip yetenek sınavlarına girebiliyordu. Şimdi 180 puan ve üstü sanıyorum. Bu durumda 200 ve üstünü dahi alsa yetenek sınavlarına giremeyecekler. Bu başarı puanı sıralaması Güzel Sanatlar Fakültelerinde yok.  Bir başka fakülte öğrencisi dışarıdan Eğitim fakültelerinden Pedagoji sertifikası alma şansına sahip.  Bu başarı puanı sıralanası ile Eğitim Fakülteleri Resim –İş Öğretmenliği programları işlevsiz hale gelecektir. 2021- 2022 eğitim ve öğretim yılı için Resim –İş Öğretmenliği AD na 7 asil öğrenci gelmiş. 4 öğrenci başka Üniversitelere ve bölümlere gidince 3 öğrenci ile eğitime başlamışlar. Bu koşullarda yetenekli öğrenci seçmekte imkansız. Eğer 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için 5 öğrenci gelirse anabilim dalının kapanması gündeme gelecektir.  Hiç istemediğimiz bir durumla karşıkarşıyayız. Bu kurumdan emeklim olmuş bir kişi olarak çok üzgünüm. Başta YÖK olmak üzere tüm yetkililere sesleniyoruz. Görsel Sanatlar eğitimine yeterince önem verilsin.  Bazı yanlışlardan da dönülmesini istiyoruz.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK