NURAN İKİZ
DEĞİNMELER-2
Yayın Tarihi: 30 Mart 2022, Çarşamba
Diğer Yazıları

Geçtiğimiz hafta da köşemde yazdığım gibi Gazetemizin bir Whatsapp İhbar Hattı var. Gelen şikayetlerden yola çıkarak derlediklerimi sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

 

DİREK ÇARŞISI

Edirne’de iki tane direk çarşısı var. Biri Balıkpazarı Caddesi’nin hemen yanında, diğeri ise Karaağaç’a giderken köprü başında. İlkini ben de biliyordum da ikincisini gelen mesajla farkettim. Bir çarşının adına neden “direk” derler? Merkezdekini araştırmak lazım, mutlaka bir anlamı vardır ama set boyundakinin adının takılıp terkedilen elektrik direklerinden aldığı belli. Sahi neden yapılmıştı o alan, ne oldu da betonlar döküldü, taşlar döşendi, ne oldu da söküldü ve kurumlar tarafından terk edildi. Yapılan onca yatırıma yazık değil mi? Haa bu arada ihbar hattına gelen şikayette bu alanın Cuma günleri bazı kişilerce otopark olarak kullanıldığı ve bunun karşılığında parklanan kişilerden para alındığı öne sürülüyor. Elçiye zeval olmaz, mutlaka bir gün bir yetkiliye denk gelir ve gereğini yapar diye düşünüyorum.

 

EDİRNE SANAYİ SİTESİ

Bu kez şikayet bir müşterimizden geldi. Sanayi Sitesinin devasa dükkanlarında sabah işyerleri açıldığı gibi yakılan sobalar sayesinde Saat: 08:00-10:00 arası ortalığın kör duman olduğu söyleniyor. Hatta bazı sobalarda yakıt için kullanılmayan artık materyallerin yakılmasıyla nefes alınamayacak duruma geldiği oluyormuş. İnşallah bir an önce doğalgaz dönüşümü olur da oradaki çalışanlar için de daha yaşanılabilir bir ortam oluşur. Sonuçta o duman, o kirli hava ve yanan madde kokuları rüzgâr ile sanayi sitesinin hemen karşısındaki 1. Murat Mahallesi ve hemen arkasındaki İstaston mahallesini de ziyadesiyle etkiliyordur sanıyorum.

 

CUMA PAZARI’NDAKİ ETİKETLER

Yangından önce Alipaşa Çarşısı’nda fiyat etiketlerinin neredeyse tamamı yunanca, o zamanki para birimleri Drahmi cinsinden yazılıyormuş. Edirne’nin yerli halkı ne kadar bu durumu yadırgasa da şartlar bu durumu gerektiriyormuş. Sabahın erken saatlerinde Mercedes Taksilerle Edirne’ye gelen zengin Yunan bayanların sadece Alipaşa Çarşısı’nda akşama kadar alış-veriş yaptıklarını duydum. Şimdiyse aynı durum Cuma Pazarı’nda Bulgar vatandaşlar için geçerli. Daha Edirne’de bizler kahvaltımızı edip gidene kadar vatandaş Haskova’dan, Kırcaali’den hatta Plovdiv’den gelmiş. Bizim pazarcılar gibi akşamdan çıkıyorlar yola galiba. Eee bunun sonucu da bir bakıyorsunuz Pazar etiketlerinde Bulgar ayarı. Hatta bazıları abartıp sadece Leva cinsinden yazıyormuş fiyatları. Böylece alacağımız fiyatı bulmak için ya sekiz ile çarpmamız gerekiyor ya da satıcıya sormamız.

 

ATATÜRK BULVARI’NDAKİ AYDINLATMA DİREKLERİ

En çok eleştiri gelen yer burası. Aynı yolu hergün ben de kullanıyorum. Aslında benim fikrim muhteşem. Gece led ışıklandırma ile bu yoldan geçmek, insana bambaşka bir duygu veriyor. İhtişamlı bir girişimiz oldu Edirne olarak. Aklıma yıllar önce karlı bir havada Aldo D'orfani tarafından çekilmiş Karaağaç Yolu’nun o meşhur ve muhteşem fotoğrafı geliyor. Ama maalesef ki her şeyin bir bedeli var. Kimbilir ne kadar elektrik tüketiyordur. Bence tam da elektriğin zamlandığı bir döneme gelmesi Recep Gürkan’ın talihsizliği oldu. Eleştirmek kolay. Hem güzellik isteyeceksiniz hem de bedeli olmayacak. Mümkün mü?

 

Bu haftalık da bu kadar. Kalın Sağlıcakla..

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK