M. ENİS ŞENSEVER
  Kadına Bakış Uluslar arası Karma Sergisi (1)
Yayın Tarihi: 12 Mart 2022, Cumartesi
Diğer Yazıları

      Sanatın Yedi Rengi Derneği SAYRET ve Trakya Üniversitesi işbirliği ile KADINA BAKIŞ adlı 8 Mart Dünya Kadınlar günü uluslar arası karma sergi, Mehmet Akif ERSOY Eğitim Binası Fuaye Salonun da açıldı. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü ve SAYRED Derneği adına Doç. Dr. Aylin GÜRBÜZ tarafından düzenlenmiştir. Pandemi sonrası diyebileceğimiz yüzyüze etkinlikler kapsamında açılan yeni bir sergi diyebiliriz. Aynı zamanda Trakya Üniversitesinin kuruluşunun 40. Yılı kapsamında yer aldığını da belirtelim. Sergi, 8 – 17 Mart 2022 tarihleri arasında öğrencilerin ve Edirneli sanat severlere açık kalacaktır.

 

      Bu günün anlamına da değinirsek, kadınlar günü dünya da ilk kez  8 Mart 1857 tarihinde, Türkiye de ise 1921 de kutlanmıştır. 8 Mart 1857 tarihinde ABD nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları için tekstil fabrikasında greve başladı. Polisin grevi dağıtmak için sert müdahalede bulunması, işçilerin fabrikada kilitlenmesi ve arkasından çıkan yangında barikatlardan kaçamaması sonucu çoğu kadın 129 işçi can verdi. 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında ( Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara ZETKİN , 8 Mart 1857 tarihinde ölen kadın işçiler anısına 8 Mart ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi. Oy birliği ile kabul edildi. İlk kutlamalar  değişik tarihlerde tarihlerde ilk baharda gerçekleşiyordu. 8 Mart olarak saptanışı 1921 de Moskova da, 3. Uluslararası  Kadınlar Konferansında gerçekleşti. Birinci ve ikinci dünya savaşı arasında bazı ülkelerde yasaklandı. 1960 ların sonunda ABD de de kutlanmaya başlandı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart ın Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak kutlanması kesin olarak kabul edildi. Türkiye de ilk kez 1921 de iki kız kardeş Rahime SELİMOVA ve Cemile NUŞİRVANOVA nın girişimi ile gerçekleşti. 1975 de Birleşmiş Milletler Kadın On yılı ilan edildi. Bu tarihte Türkiye de Kadın yılı Kongresi yapıldı. 1984 den buyana 8 Mart Dünya Emekçi  Kadınlar Günü kadın örgütleri tarafından kutlanmaktadır. Eğitim Fakültesi Dekanı sayın Prof. Dr. Sevinç Sakarya MADEN hocamızda açılış konuşmasında kısada olsa tekstil işçisi kadınların çalışma koşullarına karşı bir hak arayışından doğan 8 Mart gününden bahsetti. Kendisine de teşekkür ediyoruz.     

                 

      Ancak kimi kesimlerde ısrarlarla emekçi ibaresi es geçilip kadınlar günü gibi içeriğinden koparılarak ve çarpıtılarak kutlanmaktadır. Kadınların da üretimin her aşamasında her meslek içinde yer alması kadın erkek ayrımı gibi tuhaf ayrımı da boşa çıkartmaktadır. Olabilecek en saçma şey pozitif ayrımcılık gibi yanlış uygulamalardır. Bu sergi için sayın Doç. Dr Aylin GÜRBÜZ hanıma, kadın sanatçıların katılımı ise ben çekileyim dedim. Hayır, öyle bir şey yok sizde katılabilirsiniz dedi. Gördüm ki erkek katılımcılarda var. Çok memnun oldum. Sanatta bilimde sanayi ve tarımda her alanda üretim içinde eşitlik ilkesi ile kadın ve erkek ayrımı yoktur. Emekçi tanımı ise salt para kazanmanın, çalışma hayatının ötesinde bir gönül işidir. Yapılması gereken işler olduğun da gücümüz tükenince iman gücüyle çalışırız tamamlanması için deriz ya. Emek vermek, emeğini ortaya  koymak baş koymak gibi bir şeydir. Sanat dünyasının da gerçek emekçileri vardır. Gönül erleridir onlar. Ülkesi için çalışan tüm emekçilere selam olsun. Bu sergiden yola çıkarak, sanatçının da emeklisi de olmaz, öğretmenin de emeklisi olmaz.

     Geniş katılımlı bu sergide katılımcı sanatçılar konu ayrımı olmaksızın kendi üslubunda teknik uygulama farklılıkları ile yer almışlar. Kadına Bakış, günün adına bir atıf olarak değerlendirilmelidir. Özellikle kadın teması ile değil kadının da var olduğu bir mutabakat içinde sergi organize edilmiştir. Sergilerde kadın ve erkek sanatçıların yansıtma biçimi olarak sanat nesnesi, sanatsal objenin ele alınış biçemi gibi bir düşüncede oluşabilir. Kadın yada erkek ayrımı yapmadan sanata yansıyan estetik biçimlendirmede feminen- dişil yada maskulen – eril formlar gibi yorumda yapılabilir. Nesnel olarak gerçekleşen yapıtlar öznel bir bakışın dışa vurumudur. 21 yy ile birlikte sanatın felsefesinden çok bireysel düzeyde estetik düzen, plastik açıdan ele alınır olmuştur. Genelliklede görsel elemanların organizasyonu, yüzeyin yada formun uygulanış konsepti ile kendini ifade etmek olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla emekçi kadın imgesi vurgusundan öte kadın ya da erkek ayrımı yapmaksızın sanatsal yaratı bağlamında birazda içerikle çelişe bilen salt biçimlendirmenin öne çıkmasıdır. Görsel medya ve teknolojik gelişmeler, edebiyat, müzik, resim, heykel, mimari ve film vb gbi sanat pratiklerine de yansımıştır.  ‘’Sanat artık tümüyle bireysel beğeniye ve onu eşsiz kılan farklılığa bağlıdır’’ ( Ayla AYKUT- Sanat Eğitiminde estetik) Belki de burada kısaca  Postmodern etiklerden de söz edebiliriz. 1917 de, Rudolf PANNWİTZ in ‘’ Avrupa kültürünün bunalımı ‘’ adlı kitabıyla ortaya atıldı. 1947 de Arnold TOYUNBEE ulusal devlet anlayışından globalizme geçişi göstermek amacıyla bu terimi kullandı. 1960 lardan itibaren geçmişin yüceltilmesi anlamında tarif edilse de, geç modern deyimi, modernizmin disiplini dışında eklektik yönü ile  Liberal ideolojinin küreselci yaklaşımı,  her şeyi bünyesinde asimile edip dönüştürme eğilimini görebilmekteyiz. Kesin bir teması yoktur, kesin bir istikameti yoktur. Bolca göndermelere dayalı figüratif hikayelerden tutun modernizm in soyutuna değin içine alır. Neo Primitivizm, Neo Ekspresyonizm, Op Art, Foto Realizm, Patern Painting ( Desen boyama) Kolaj , Mixed Techniqeue ( Karışık teknik) vb kapsar. Bende bu sergiye gazete kağıdı üzerine tükenmez kalemle desen ve guvaş boya ile müdahaleleri içeren bir çalışma ile katıldım. Sorun sanatsal nesne olarak ele aldığım nesnelerin imgeleridir.  Bu çeşitlilik de bu sergide kendini gösteriyor. Aslında bu olgu bütün sergi ve fuarlarda görülebiliyor. Biçim ve içerik kavramının biçime kaymış olduğu bir gerçektir. Şunu da kabul etmek gerekirse sanatın görünür olması, ete kemiğe bürünmesi biçimin dilinden geçtiğidir. Estetik ve plastik değerlerden yoksun bir içeriğin pek bir anlamı da yok sanırım.

     İsim yapmış sanatçı, akademisyen yada estetik olarak belli bir aşamada ki katılımcılar bağlamında problemleri olan sorgulayan çalışmalar yok değil. Genel anlamda olumlu bir sergi. Yerli ve yabancı 81 katılımcının yer aldığı bu sergi, alfabetik sırayla şu isimlerden  oluşmaktadır. Abdolreza RABETİ / İran, Agim KRASNIQI / Kosova , Ahmet AYTAÇ / Türkiye, A. Arif ALBAYRAK / KKTC, Alpana RATHİ / Hindistan, Alparslan BOLU / Türkiye, Ardian PEPA / Arnavutluk, Ashok KUMAR / Hindistan, Astrit REXHEPİ / Kuzey Makedonya, Aybike KINALI / Türkiye, Aylin GÜRBÜZ / Türkiye, A. Nuran YAPICI / Türkiye, Azimeh BEHDAST / İran, Banu DİZDAR / Türkiye, Berrin BAYRAKTAROĞLU / Türkiye, Candan ÖNAY / Türkiye, Ceren BAYKAN / Türkiye, Derya AVCI / Türkiye, Emel SEZER / Türkiye, Emine YALUR / Türkiye, Fadim AKCA / Türkiye, Fatemeh OWRAKİ / İran, Fatma Seçil KARAYEL / Türkiye, Fatmanur SAVRUK / Türkiye, Fehim HUSKOVİÇ / Bosna Hersek, Ferhat KABAKAŞ / Türkiye, Fevzi ALİ / Yunanistan, Figen GİRGİN / Türkiye, Franco BELLUSSİ / İtalya, Funda Camelmas MEPA / Türkiye, Gabriela ABUD / Meksika,

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK