TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
SAVAŞA HAYIR! EMPERYALİZME HAYIR!
Yayın Tarihi: 28 Şubat 2022, Pazartesi
Diğer Yazıları

Kimlikleri yaratan özelliklerin ana öğesi ekonomik zenginlik, siyasal makam, sivil toplum görünürlüğü, kültürel kimliktir. Burada yine Sokrates’in “kendini tanı!” yaklaşımını daha belirgin bir hale getirmekte, sorgulamaya yöneltmektedir. Kişilerin zaman zaman kendilerini kimlik olarak sorguladıkları, köken aradığı her zaman olmuştur. Kimlik sorgusu toplumsal bir derinlik kazanıp,  siyasal bir sorun olarak devlet mekanizmasının önüne sorun olarak çıktığında, siyasal gerilimlere kaydığı dünya tarihinde çok görülmüştür. Bunun son örneğini Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edilmesinde görmekteyiz. Savaşın çıkma nedenlerinin bir parçası kimlik ve tanınma çabalarıdır. Ukrayna hâkimiyetini uzun bir zamandır tanımayan Rusya yanlısı ayrılıkçı düşünceler, bazı siyasal nedenlerle bütünleşerek Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme nedenlerine dayanak oluşturmuştur. Avrupa’nın göbeğinde meşru olmayan bir savaşın acı sonuçlarını hep birlikte üzüntü ile izlemekteyiz.

Bu savaşın çıkmasının ana mimarları NATO ve AVRUPA BİRLİĞİ’dir.

Türkiye Cumhuriyeti topraklarının bütünlüğüne bakıldığında; kimimiz Balkanlardan, Kafkasya’dan, Orta Asya’dan gelen milletlerin torunlayız. Bizleri Türkiye Cumhuriyeti topraklarına sürükleyen sürgünlerin ana temeli TÜRK’lük bağı ve inanç dünyamızdır. Türkiye’de maalesef son zamanlarda kimlikler üzerinden siyaset geliştirildiği, kültürel kimliğin birleştirici unsurlarının yitirilmeye çalışıldığını fark etmemek mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyetinde kimlik siyasetinin öne çıkması hiçbir kimliğe fayda sağlamayacağı, daha da ayrıştırma zeminine kaydığını hissetmemek mümkün değildir

Avrupa Birliği’nin ilgi alanlarından biri de kimlik politikasıdır. Kimlik politikasını bazen siyasal, kültürel, ekonomik olarak işler, bazen de demokrasi şemsiyesi altında götürür. Bunlar özenle dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Emperyalist devletler günümüzde demokrasi yalanları altında güçsüz devletleri işgal etmekte,  insanların yaşam hakkını ellerinden almasına neden olmaktadırlar. Kimliklerin her biri vatan topraklarına sahip çıkması, emperyalist güçlerin siyasi oyunlarına alet olmaması gerekir. Demokrasi insan odaklıdır. Topla, tüfekle insan kayıplarıyla demokrasi gelmez. Sokrates’in “kendini tanı!” felsefesi  kişilerin kimlik savaşları için söylenmemiştir. Bireylerin kendini nasıl görmek, tanımlama isteği düşüncesi altında yerleşen bir felsefi bir düşüncedir.

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Ulus hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir” Sözleri halen önemini korumaktadır.

Büyük Türk milletinin içinde farklı kimliklerin olduğu bilinmektedir.  Bu kimliklerin kültürel zenginlikle yoğrulması ve her zaman olduğu gibi, birlikte yaşama kültürü içinde yoğrulmasının önemi ve değeri ortaya çıkmaktadır. Emperyalist yalanlara boyun eğmemeli, kimlik siyaseti değil, birlikte yaşama siyasetinin geliştirilmesine ihtiyaç bulunmaktadır.  Ayrılıkçı düşünceler hiçbir kimliğe fayda getirmediği açıkça ortadadır.  Türkiye’mizde halkların kardeşliği içinde savaşa hayır! Emperyalizme hayır!  Diyoruz.

 

 

 

 

 

 

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK