TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
TÜRKİYE’DE KİMLİK ARAYANLAR
Yayın Tarihi: 07 Şubat 2022, Pazartesi
Diğer Yazıları

Türkiye’de Roman sivil toplum örgütleri içinde sosyal medya platformlarında “Roman Kimliği” üzerine atıfta bulunarak söylem dili Roman milliyetçiliğine kaymaktadır. Etnik kimlik vurgusu, Kültürel anlamda kullanılması alt kimlik olarak görülebilir. Etnik kimlik vurgusunun hangi koşullar altında kullanıldığı da çok önemlidir. Roman milliyetçiliği bu topraklarda Roman vatandaşlarımızın işine yaramayacağının bilinmesi gerekir.  Kimlik vurgusu, siyasal ideolojiye dönüşmemelidir. Birlikte yaşama kültürünü zedeleyici yaklaşımlardan uzak durulmalıdır. Demokrasinin olanakları kullanılırken bireyselleşmemeli, kimlik ticaretine dönüşmemelidir.  Her bireylerin kimliği bulunmaktadır. Toplumsal kimlik, kültürel kimlik, siyasal kimlik öne çıkan tanımlamalardır. Osmanlı devlet yönetimi altında yaşayan Çingene gruplar hakkında Osmanlı tarafından hiçbir bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmemiştir.

Osmanlı devlet yönetimi, Çingeneleri etnik kimlik statüsünde görmesine rağmen Avrupa topraklarındaki gibi toplumsal dışlayıcı yaklaşım içinde bulunmamıştır.  Osmanlı kendi topraklarında yaşayan Çingeneleri dini inanç olarak “Kıptî-i Müslüm”  olarak sayıyordu, Yani “Müslüman Çingeneler” idi. Dünya coğrafyasına dağılmak zorunda kalan veya bırakılan bu geniş insan topluluğu kültürel farklarından dolayı tabiri caizse başına gelmeyen kötülük kalmamıştır. Bulundukları topraklarda toplumsal nefrete, devlet otoritelerinin katı ve sert uygulamalarına yakıcı ve yıkıcı etkileri altında yok edildiler. Bulundukları topraklarda dikkat çeken kültürel davranışsal özellikler kim olduklarının araştırılmasına neden olmuştur. Avrupa topraklarında bazı Çingene grupları kendilerinin Mısır’dan gelen hacılar olarak tanıtması ile eski Mısır’dan gelen insan topluluğu olduğuna yönelik görüşler ortaya çıkmıştır.

18.Yüzyıllarda Çingeneler hakkında yapılan dilbilimsel çalışmalar neticesinde kökenlerinin Hindistan olduğu kanaatine varılmıştır. Özetle; ata topraklarımız Hindistan’mış. Bu bağlamda; Türkiye’de Avrupa fon kaynaklarından beslenmek için kimlik araştırmasına girenlerin varlığı bilinmektedir. Çingene gruplardan olan Dom’lar, Lom’lar, Abdal’lar Avrupa Birliği’nin isteği üzerine dezavantajlı gruplar statüsünde görülmektedir. Bu sosyal gruplar, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal adaletsizliği altında ezilen kesimlerdir.

Türkiye’de kimlik arayanlar tarihsel adıyla ya “Çingene”, ya da “Roman” olurlar. Sosyal statüsü ekonomisi ile güçlendiğinde kimliği sonar erer. Bu tür kişiler Türkiye’de kimlik ticareti yapmaktadır. Roman, Dom, Lom, Abdal kimliği zaman zaman pazarlama aracı olarak kullanılmaktadır. Bu Roman hak savunusundan çıkmış insan ticaretine dönüşmüştür. Dernek yönetimi olarak bu tür çalışmaların ortadan kaldırılmasına yönelik çabalarımızı farklı platformlara taşıma niyetindeyiz. Sorun insan yaklaşımı, hak temelli çabalar içinde gerçekçi çözüm yolları üretilerek projelerin kullanılmasına ihtiyaç vardır. 8 Nisan Dünya Romanlar Gününde bu tür proje çalışmaları hakkında hazırlayacağım rapor basınla paylaşılacaktır. Çingene/Roman hak savunucu AB fon kaynakları üzerinden sürekli kazanç kapısından çıkarılması gerekir.   Avrupa Birliği projelerinde kimlik arayanlara iki seçenek var. Biri Hindistan, biri Mısır’dır. İlgilenen arkadaşlara duyurulur. Buralara taşınabilirsiniz.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK