Şükrü Akıllı
Bir renk ki dillere destan… EDİRNE KIRMIZISI
Yayın Tarihi: 11 Ocak 2022, Salı
Diğer Yazıları

Yanılmıyorsam 2020 yılı bahar aylarıydı. Sosyal ve sportif organizasyonlarındaki başarısı iletanıdığımız , Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Sayın Bülent Bacıoğlu beni aradı “Çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Trakya üniversitesi bünyesinde Edirne’ye mahsus tarihsel önemi olan Edirne Kırmızı ile ilgili bir toplantımız var. Sizi de aramızda görmek istiyoruz” dedi. Seve seve toplantıya katıldım. Görevlilerin sunumundan sonra, Katılanlar dillere destan bu rengin halka tanıtılması, Kullanılması konularında görüş ve düşüncelerini ifade etti. Öneriler dile getirildi. Daha sonraki  sürecide takip ettim.

                    Trakya Üniversitesi öncülüğünde Stratejik Eylem planı kapsamında çok güzel ve başarılı çalışmalar yürütüldü. Edirne Kırmızısının doğduğu kentin topraklarına yeniden kazandırılmasında öncülük eden,başta Sayın Rektörümüz Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu’na ve emeği geçen tüm Üniversite görevlilerine, Edirne sevdalısı biri olarak en içten teşekkürlerimi iletiyorum.

 Ayrıca,Edirne Kırmızısına sahip çıkan, Katkı sunan, Desteklerini ön planda tutan Sayın Valimiz Ekrem Canalp ve Sayın Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ada teşekkürlerimi arz etmek istiyorum.

                     Geçen hafta Tıp Fakültesi Onkoloji biriminde Eşim’in tedavisi dolayısıyla bekleme yaparken Trakya Üniversitesinin yayın organı olan TRAKYA KAMPÜS gazetelerini incelerken, 12. Sayısı Baş sayfasındaki Edirne Kırmızısı ile ilgili manşeti ve iç sahifedeki detaylı  haber içeriğini dikkatle okudum. Çok beğendim.Gazete yayın yetkililerinin iznine sığınarak  kamu oyu ile aynen paylaşmakta yarar gördüm.

  “””Uluslararası literatürde Fransızca ismi “Rouged’Andrinople” ile anılan, 18. ve 19. yüzyıllarda Avrupa’yı kasıp kavuran, oldukça zahmetli bir boyama sürecini içeren, uğrunda çokça emek ve paranın harcandığı, Avrupalı sanayicilerin deyimiyle sırrının çözülmesi bir zorunluluk haline gelen Edirne Kırmızısı, Trakya Üniversitesi’nin oluşturduğu stratejik plan dâhilinde doğduğu kentin topraklarına yeniden kazandırılıyor…

Edirne’nin kültürel değerlerini ortaya çıkarmak ve gelecek kuşaklara aktarmak gibi bir misyon üstlenen Trakya Üniversitesi, kent ile bütünleşen bir değeri daha gün yüzüne çıkarıyor. Uluslararası literatürde “Rouged’Andrinople” ismiyle anılan Edirne Kırmızısı, Trakya Üniversitesi’nin 2020- 2021 yılı için hazırladığı “Edirne Kırmızısı Stratejik Eylem Planı” kapsamında ismiyle müsemma olduğu kentle yeniden buluşuyor. Edirne’nin unutulmaya yüz tutmuş değerlerinden biri olan Edirne Kırmızısını kent kimliğine kazandırmak adına bilimsel, kültürel, sanatsal ve birçok alanda çalışmalar başlatan Trakya Üniversitesi, rengi, eczacılıktan tekstile, tarımdan tarihe birçok disiplinde değerlendiriyor.

1. Uluslararası Edirne Kırmızısı e-Sempozyumu

Edirne Kırmızısı Stratejik Eylem Planının bir parçası olan “Bilimsel-Akademik Çalışmalar” kapsamında 20 Ekim 2020 Salı günü “1. Uluslararası Edirne Kırmızısı e-Sempozyumu” düzenledi. Türkiye, Yunanistan ve Romanya’dan 6 bilim insanı ve araştırmacının katıldığı sempozyumda Edirne Kırmızısı; turizm, moda, tekstil, kimya, tarih ve eczacılık alanlarında değerlendirildi. Covid-19 önlemleri nedeniyle internet üzerinden gerçekleştiren sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Sempozyum Genel Koordinatörü Orkun Akman, Edirne Kırmızısının ilk kez uluslararası bilimsel bir etkinlikte böylesine geniş kapsamlı olarak değerlendirildiğini söyledi.

Rubiatinctorum bitkisi yetiştirilerek çoğaltılacak

“1. Uluslararası Edirne Kırmızısı e-Sempozyumu”nun ardından çalışmalarına ara vermeden devam eden Trakya Üniversitesi, “BilimselAkademik” çalışmaların ikincisi için harekete geçti ve Edirne Kırmızısı üretiminde kullanılan bir kök boya bitkisi olan Rubiatinctorum’un Edirne topraklarında yetiştirilerek çoğaltılması adına girişimlerine başladı.

 Bitkinin yetiştirilerek bahar döneminde çoğaltılması adına hızlı bir şekilde hareket eden Trakya Üniversitesi, 1995 yılında ANG Vakfı tarafından İstanbul’da kurulan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB) yetkilileriyle irtibata geçerek bitkinin üniversite bünyesine kazandırılmasını sağladı. Trakya Üniversitesi Edirne Kırmızısı Projeler Koordinatörü Orkun Akman tarafından alınan RubiaTinctorum bitkisinin kökleri Trakya Üniversitesi’ne ait seralara ekilerek çoğaltılması adına çalışmalara başlandı.

Edirne ve civarında yetiştiği bilinen ve köklerinden alizarin ve parparin adlı boyar maddelerin elde edildiği Rubiatinctorum bitkisini, bünyesindeki seralarda yetiştirmeye başlayan Trakya Üniversitesi, bir yandan da proje çalışmalarıyla bitkinin bölgemiz şartlarındaki tarımsal potansiyelini ortaya koymayı amaçlıyor. Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan tarafından planlanan bir proje ile Rubiatinctorum bitkisinin Edirne şartlarında 3 yıllık bir süre ile büyüme-gelişme, verim ve köklerindeki boya miktarının belirlenmesi amaçlanıyor. Kökboya bitkisinin tohumlarındaki çimlenme oranının düşük ve bitkinin hasat olgunluğuna gelme süresinin uzun olmasının en başta gelen tarımsal üretim zorlukları olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Tan, bu nedenle çimlendirmeyi hızlandırmak ve hasat süresini kısaltmak için çalışmaya başladıklarını ifade etti.

Gösteri Bahçesi ve Gen Bahçesi

Bahar dönemiyle birlikte bitkinin arazi şartlarında çoğaltılması planlanırken farklı genotiplerin yer aldığı bu bahçede bitkilerden tohum ve kök üretimlerinin yapılması hedefleniyor. Trakya Üniversitesi’ne ait seralarda bakım ve yetiştirme işlemleri süren bitki ile ilgili projelere de başlayan Trakya Üniversitesi yönetimi, ileriye dönük olarak bitkinin ekildiği bir gösteri bahçesi de oluşturmayı planlıyor.

Edirne Kırmızısı’nın logosu belli oldu

Edirne Kırmızısı’na kurumsal bir kimlik kazandırmak için harekete geçen üniversite yönetimi, Türkiye genelini kapsayan ödüllü bir logo tasarım yarışması düzenleyerek rengi yeni logosuyla buluşturdu. Jüri üyelerinin titizlikle yaptığı incelemeler sonucu yarışmanın kazananı, 703 çalışma arasından Özkan Keçili’ye ait tasarım oldu.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Caner Karavit, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi İlter Alkan, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Zehra Atabey, Trakya Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Sorumlusu Öğr. Gör. Kıvanç Ada ve Trakya Üniversitesi Edirne Kırmızısı Projeler Koordinatörü Orkun Akman’dan oluşan seçici kurul özgünlük, temaya bağlılık, genel sunum, renk uyumu, estetik değer, eserin kompozisyonu ve tasarımı parametrelerini esas aldı.

 Rengi bilimsel bir temele oturtmak ve yıllar sonra yeniden Edirne kent hafızasına kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Rektör Erhan Tabakoğlu, “Edirne Kırmızısı salt bir renk olmaktan öte kültürel ve tarihsel bir değer, aynı zamanda kentsel bir turizm ögesidir. Bunu göz önünde bulundurarak başlattığımız çalışmalar sonucu Edirne Kırmızısı, dünyaya açıldığı bu coğrafyada yeniden eski parlak günlerine dönecektir. Üniversite olarak birçok alanda başlattığımız çalışmalar neticesinde rengin kent kimliğine kazandırılması öncelikli amaçlarımız arasında yer aldığı gibi çalışmaların sürdürülebilirliğinin sağlanması da nihai hedeflerimizden biridir. Bu hedef doğrultusunda Edirne Kırmızısı üzerine oluşturduğumuz stratejik planımızı uygulamaya koyarak çalışmalarımızı bir bir hayata geçiriyoruz. Planın devamlılığın sağlanması, renk üzerine oluşturulan stratejinin verimliliğini arttıracağı gibi rengin kent geneline nüfuz ederek rengin sahiplenilmesine de imkân verecektir.” dedi.

 Trakya Üniversitesi’nin 2020-2021 yılı için hazırladığı “Edirne Kırmızısı Stratejik Eylem Planı” dâhilinde yeni projeler önümüzdeki günlerde de artarak devam edecek.”

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
İNSANLIĞIN RUHSAL KIŞI
Ahmet Acaroğlu
KİM  ÖĞRETTİ  ALFABEYİ ? 
Recep ÇINAR
Devlet Adamlarına Öğütler!
Zafer Dereli
FİİLEN ÜST KADROLARIN GÖREVİNİN YAPILMASI O KADROYA SINAVSIZ ATANMA HAKKI VERİR Mİ?
Selçuk Duranlar
KRUVAZİYER TURİZM VE FERİBOT İŞLETMECİLİĞİ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
EMZİRME DÖNEMİNDE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?
NURAN İKİZ
CEP TELEFONLARINA ARAÇ MODU KONMALI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  DAVA ADAMI OLMAK-ROMAN DAVASI
Şükrü Akıllı
DOĞAYA SAHİP ÇIKMAK-KORUMAK BU MUDUR?
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Oz Büyücüsü Filminin Anlattıkları
Numan Özgür METİN
SAKLI GÖL AĞVA ŞİLE GEZİ NOTLARIM
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Deniz BAYAV Atölyesi Resim Sergisi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Hüsnü Sarıgül
Suriyeliler denizde, Mehmetçik Suriye’de
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
ABDULLAH GÜRGÜN
İLHAN KOMAN SAGUSU
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Prof. Dr. Özer ERGÜN
Kurbanda Hijyen ve Gıda Güvenliği Niye Önemli?
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK