M. ENİS ŞENSEVER
İkinci Mahalle Resim Sergisi (2)
Yayın Tarihi: 01 Aralık 2021, Çarşamba
Diğer Yazıları

Bu sergilerdeki ölçüt (kıstas) öncelikle kaç kişinin geldiği değildir.  Duyan zamanı olanın şöyle bir uğradığı, merak etmişse eğer, hele ev hanımları uğramışsa, şöyle bir izlemiş olsa bile resimler hakkında,  aklında bir soru işareti oluşması, yolun yarısını geçmesidir bence.  Tabi bu sosyal çevrelere göre  değişkenlik arz eden bir durum.  AS Kafe de ki gözlemimim de ise bu mekânı paylaşanların bilgi ve kültür seviyesi ile ilintili olarak belli bir düzeyi olan kişiler olduğunu söyleye bilirim. Kış mevsimine girdiğimiz için kapalı alanda gerçekleştiği için genelde hanımların sözleşerek geldiği bir mekân burası.  Resimlerle birlikte iç içe olan masalarda otururken, kayıtsız kalmaları da zaten olası değil.  Aslında   Kimseye de gidip sormadım resimler hakkında  ne düşünmüyorsunuz diye. İnsanlar gelip giderler, oturup çay içip sohbet ederler. Zaten ilgisini çekip soracak olan insan size geliyor. O zaman yapacağınız konuşma,  anlatım yerini bulur. Öğlede oldu zaten.

       Bu sergilerden insanların haberdar olması, merak etmeleri ve gelip izlemeleri, bu çok önemli bir karşılıklı kazanımdır diye düşünüyorum. Hani sanatı halkın ayağına getireceğiz diye konuşulur ya, belki de bu mahalle sergileri de böyle bir şey. İkinci mahalle resim sergisi olan AS Kafe’de,  resim kursuna da giden bir grup hanım resimlerin tekniği hakkında sorular sordular. Kolaj tuval ile tuval üstüne guvaş boya uygulamalarım hakkında bilgiler verdim. Sonra aklıma geldi ve terabantin, keten yağı ve yapıştırıcı medyum vb gibi malzemeyi de getirip sehpanın üzerine koydum.  Karışım olarak terkibini de üzerlerine yazarak sergilemek oldu.  

      27 Kasım Cumartesi günü OZAN AĞACI grubunun da etkinliği vardı. Şair,  yazar ve müzisyenlerden oluşuyor. Bu gurubun toplantısının da yapıldı bu salonda resimlerle iç içe, tam da düşündüğüm bir atmosfer oluştu.   Bu Mahalle resim sergilerin çok faklı konsepti üzerine devamını dilediler.  Grubun önderi Sayın İlhan ACARSER, sayın Özlem AĞIRGAN ve Emine KAYNAK MAZLUM da anı defterine düşüncelerini yazdılar. Her ayın son Cumartesi günü toplanan bu grup ile bir etkinlikte bir araya gelmek belki de mahalle etkinliğinin en güzel örneğini oluşturuyordu.(Resim–5)

     Bir yandan devam eden tadilat çalışması sırasında dikkatsizce yapılan kaynak işleminin sonucu yaşanan bir talihsizlik oldu. İnsanların itfaiyeyi araması yangının büyümemesi için gösterilen dayanışma. Tedbir olarak doğal gaz vanasının kapatılması. Elektrik sigortasının şalterinin indirilmesi ve çıkan dumanın salona da girmesi ve yanık kokusu…

“Hocam resimleri toplayın bence, şimdi su sıkmaya başlayınca etraf göl olacak” demeleri. Resim panolarını güvenli bir köşeye çekmek için yardımcı olan sayın Cengiz OKALANER . Dedik ya işte mahalle kültürünün önemli bir parçası olan dayanışma olgusu. Ülke dayanışmasına giden yolun yapı taşlarının mahalleden başladığının en güzel kanıtıdır bence. Neden mahalle sorusunun cevabı burada yatıyor.

    İlk serginin Anı defterine yazı yazan Öğretim Üyesi sayın  Dr. Ülkü VARLIK bey’in notu da çok anlamlıydı. Bunu ‘’Bir serginin ardından‘’ yazımda paylaşmıştım. Benim için yazdığı ‘’Ağrı Dağı’nda Piyano Resitali veren Fazıl SAY‘’ esprisi. Bunu ben de paylaşmaktan onur duydum.  Edirne için Ağrı Dağı benzetmesi,  örtülü bir küçümseme gibi algılanmaması düşüncesindeyim. Ancak çay bahçelerinde ve mekânlarında sergi açma fikrine elit bir yaşamın dışında ve yanında bir ilgi alanı oluşturuyor olmak adına söylenmiş sözler olarak bakmaktayım. Şunu da eklemek gerekirse, bu sergiler sosyolojik olarak bir gözlem ve test etme, bir deneyim alanı olmuştur.  Bu testin içine kendimi de dahil ediyorum. Bu yüzleşme içinde gördüğüm kadarıyla eleştirilerimin yanı sıra kendimi de bir boy aynası içine koyuyorum.

     81 ilimizde, Milli Eğitim ve üniversitelerimizin yer aldığı kurumlarımızda ki akademisyen ve öğretmenlerimizin, sanatçı hocalarımızın, sanata gönül veren dostlarımızın ‘’Mahalle resim sergisi’’ gibi, bu tür organizasyonları, hatta aynı adla gerçekleştirmelerini dilerim. TGB’li ve TLB’li  gençlerin de bu tür organizasyonlara destek vermeleri, bu işi organize edecek arkadaşlarımıza da yardımcı olmaları, hem de ülke kültürüne katkısı oranında  çok iyi olacaktır diye düşünüyorum. Bu sadece TGB nezninde kalmamalı.  Ülke kültürüne sağduyulu yaklaşımlarıyla üniversiteli ve liseli gençlerin de kişisel ya da kurumsal kimlikler ile destek vermelerinin çok önemli olacağını düşünüyorum.

    Ben bu etkinliği Edirne’de kişisel olarak yapmaya başladım. Takdire edersiniz ki, afiş, davetiye, broşür, pankart, taşınması gibi harcamalar da dahil, gönüllülük esasıyla yapıyorum.  Hatta kendi özel panolarımı kullanıyorum. Ama aynı şeyi herkesten bekleyemeyeceğimiz çok açıktır.  O nedenle diğer illerimizde, keşke Edirne’de de destek sağlanarak yapabilsek. Sanat yolu ile halkımıza olan katkının bedelini imece olarak karşılayabilsek. Mahalle resim sergileri mahalle bazında bir prototiptir. Bunun içine heykel, seramik gibi farklı sanat disiplinlerini de sokmak yerinde olacaktır diye düşünüyorum. Hatta mahalle sanat çalıştayları da neden olmasın diyorum. Tabi bu son öneri daha profesyonel bir organizasyon işi gibi duruyor. Çalıştayları elit ortamda otel fuayeleri ve mekânları ile üniversite yerleşkesi gibi mekânlar yerine halkın da ulaşabileceği ortamlara taşıyarak gerçekleştirmek, mahalle resim sergilerinden ilham alarak yapamaz mıyız? 

    Mahalle sergilerinin yurt geneline yayılması temennisi ile sevgi ve saygılarımla.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK