CELİL ÖZCAN
FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR NESİLLER YETİŞMELİDİR
Yayın Tarihi: 07 Eylül 2021, Salı
Diğer Yazıları

İlköğretim haftası başladı. Kürsülerde hafta boyunca söylevler verilecek. Ancak hemen belirtelim ki, ille de olacaksa, Türkiye’de İlköğretim Haftası bir bayram haftası olamaz. Çünkü ilköğretimin manzarası, Köy Enstitüleri’nin kapatılışından beri bayram yapmaya değil, gitgide ağıt yakmaya daha çok yakışan görünüştedir.

Anayasamıza göre ilköğretim devlet okullarında parasızdır ama Anayasa’nın bu hükmünün yüzde yüz uygulanacağını müjdeleyen bir tek umut ışığı yakında ve de uzakta yoktur. Kaldı ki kitap, kalem, defter gibi öğrenim araçlarının fiyatları her yıl biraz daha yükselmekte, çocuk okutmak, ilkokulun birinci sınıflarında bile zorlaşmaktadır.

İlköğretimde bir de program sorunu vardır. 1962 de başlayan sistemsiz denemeler hâlâ devam etmektedir. Ezberci ve temrin(tekrarcı) eğitime bağlı olarak ilköğretimde bir nitelik buhranı vardır.

Son yıllarda, 4+4+4 ile başlayan sorunlara bir de düzensiz göç sorunu da eklenince okullardaki sorunlar hızla büyümektedir. Kadrolu öğretmen artışı nüfus artışından her yıl biraz daha geri kalmakta, sözleşmeli ve ücretli öğretmen ile sorun geçiştirilmektedir. İlköğretimden yoksun çocukların sayısı her yıl artmaktadır. Sayısal açıdan ilköğretime devamlılık son yıllarda düşüşler göstermektedir.

TÖS’e göre, Öğrenmenin amacı insanı ve yaşamı yükseltmektir. Başta öğretmeni üzen bu manzaranın iyiye dönüşmesi için; sorunların üstüne iyi niyetle, halkçı anlayışla, Köy enstitülerinde uygulanan ilkelerin, anlayışın, yöntemin ve eğitim öğretim tekniklerinin bugün ilkokuldan üniversiteye her kademedeki bütün eğitim öğretim kurumlarımızda uygulanması ile mümkün olacaktır.

TÖS’ün Kurucu Genel Başkanı Fakir Baykurt’un dediği gibi, “Bulunduğu dersliğin, köyün, mahallenin, kentin, en küçükten başlayarak kötü koşullarını değiştirmeye alışan çocuk, giderek, toplum ve ülkesinin kötü koşullarını değiştirme bilincine ulaşır. Kendisi başkasını sömürmediği gibi, başkasının kendisini sömürmesine de göz yummaz biçimde eğitildiği zaman, ülkesinin sömürülmesine karşı koyar. Sömürmenin sadece klasik yollarla değil, “yeni” yollarla da, yani kredi, yardım vb. yollarla yapıldığının ayırdına varır. Bundan kurtulmak için, öteki toplumların bireyleri gibi, yer altı ve yer üstü kaynaklarını kendisinin işletmesi gerektiğini, bunun için yeni araçlar geliştirmesi, tarımı geliştirip yeni endüstri kurması gerektiğini anlar.

Eğitim-öğretim programları ezbercilikten uzak, iş içinde yaparak, uygulayarak, üretime dönük, akılcı ve bilimsel olmalıdır. Öğretmenler önce Anayasa’da yer alan hak ve özgürlüklerin neler olduğunu öğretecektir; bunları öğretmek yetmez, bunları nasıl, hangi yasalardaki ölçülere göre kullanacağını öğretecektir.”

Ülkemizin Kurtarıcısı ve Devletimizin Kurucusu M.K. Atatürk’e göre; “Eğitim işlerinde ne olursa olsun muzaffer olmak gerektir. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur. Okul, genç beyinlere insanlığa saygıyı, millet ve ülkeye sevgiyi, bağımsızlık onurunu öğretir.”

2021-2022 Eğitim-öğretim yılında, Atatürk’ün gösterdiği hedefe hiç durmadan yürüyen, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmeleri yolundaki görevlerinde tüm eğitim çalışanlarımıza başarılar diliyoruz. Yeni eğitim-öğretim yılımız kutlu olsun.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK