Şükrü Akıllı
ERİKLİ’DE SU KATILIM PAYI TEPKİSİ BÜYÜYOR
Yayın Tarihi: 21 Ağustos 2021, Cumartesi
Diğer Yazıları

Keşan’ın Turizm beldesi Erikli yaz aylarında dolup taşarken bu beldeye Keşan Belediyesi tarafından İller Bankası kredisi ile 27.212.000 liralık proje kapsamında Enez Kocaali köyünden su getirilmesi ve şehir şebeke hattı yenileme çalışmaları da devam ediyor.

Keşan Belediyesi’nin bu Mayıs ayında Meclisinden geçen karara göre Erikli’de yazlığı olan vatandaşlardan  6.625 ile 9.125 TL arasında peşin, 8.932 TL ile 11.432 TL arasında taksitli  ödeme isteniyor. Peşin ödemeler için de bir ay süre veriyor.  Belediyenin bu uygulamalarına ve Belediye Meclis kararına ve Belediye Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Millet İttifakı meclis üyelerinin aldığı karara Erikli halkının tepkisi giderek büyüyor ve kriz haline gelen konu derinleşiyor. 

 

Erikli’de yazlığı olan binlerce halkın, Keşan Belediye Başkanı’nın bu güne kadar kendileriyle bir  toplantı ve görüşme yapmadan, baskı ile ‘ödeme yapmayanın sularını keseriz’ tehditi  ile evlerine bıraktıkları broşürlerle, tebligat dahi göndermeden, proje bedelinin kat kat üzerinde fahiş rakamlarla  su katılım payı ödeme  uygulamasının ve Meclis kararının yeniden gözden geçirilmesi  taleplerine yanıt alamadıklarını ifade ediyorlar.

              Belediye Başkan’na  ve yönetimine verdikleri bu tepkiyi, Belediye Meclisinde verilen karara itiraz etmeyen ve oy birliği ile kararın geçmesini sağlayan Millet İttifakı meclis üyelerine de veriyorlar. Konuyu araştırmadan, incelemeden, danışmadan, yasal yönüne bakmadan neden parmak kaldırdıklarını soruyorlar. Belediye Başkanı’ndan olumlu bir yanıt alamayınca, CHP İlçe Başkanı ve meclis üyelerini, buluşmak, görüşmek üzere Erikli’ye davet ediyorlar.

               Halkın bu taleplerine kayıtsız kalmayan C.H.P. Keşan ilçe Başkanı Recep PEKCAN ve meclis üyeleri geçen günlerde Erikli’ye giderek halkın da büyük katılımı ile önemli bir toplantı yapılmıştır. Toplantı Moderatörü ve Erikli eski yöneticilerinden Şükrü Akıllı açılış konuşmasında, “Erikli halkı günlerdir huzursuz ve tepkili. Nedeni de Belediyenin bizlerden istediği fahiş rakamlardır.  Aslında istenen katılım payı değil proje bedelinin üzerinde rakamlardır. Kendi paramızla su getireceğiz, sonra da bizden yüksek rakamlarla su parası alacaklar. Ülkemizde böyle bir uygulama varsa söyleyin. Uygulama adil değildir.  Yasa ve yönetmelik hükümlerine uyulmuyor. Hukuki dayanaktan yoksundur. İnsan haklarına, Medeni ve Borçlar Hukuku’na aykırıdır. Böyle zoraki bir para tahsil talebi ne vicdana, ne adalete sığar. Çevre Bakanlığı’nca yayımlanan 14 Nisan 2021 tarihli yönetmelik çerçevesinde konu tekrar değerlendirilmelidir. Erikli halkının sesine kulak veriniz. Rica ediyoruz bu konuyu Belediye Meclisi gündemine taşıyınız.” dedi.

Toplantıda söz alan C.H.P.Keşan ilçe Başkanı Recep Pekcan, “Sizlerin sorunlarını, dertlerini dinlemek ve çözüm bulmak üzere buradayız. Belediye yönetiminin meclise getirdiği katılım payı kararı oy birliği ile alındı. Rakam bu gün istenenden daha fazlaydı. Komisyonlarımızda değerlendirdik. Mecliste uzun görüşmelerden sonra bu günkü haline getirdik. Bu kararı biz CHP grubu olarak tek başımıza almadık. Böyle bir çoğunluğumuz da yok. Ama algı yaratarak olayı bizim üzerimize yıkmaya çalışıyorlar. Kabul etmeseydik CHP’liler su getirilmesine karşı çıkıyorlar diyeceklerdi. Nitekim geçen yıl Belediye Başkanı, sizlere toplantıda sahilin kiralanmasında olsun, su getirilmesi konusunda olsun bana engel oluyorlar demedi mi?  Sizler de buna tanık oldunuz. Biraz sonra Meclis tutanaklarındaki konuşmasını okuyacağım. Gerçeği siz de anlayacaksınız.” diyerek sözlerine şöyle devam eti:

“Uygulamayı Belediye Başkanı ve yönetimi yapıyor. Meclis kararında bir ay içinde tahsil edilir diye bir madde yok. Yasa ve yönetmeliklere uymak zorundalar. Hataları görüyoruz, sizleri mağdur eden uygulamalardan biz de rahatsızız. Konuyu grubumuzda ve ittifak ettiğimiz İyi Parti Meclis üyesi arkadaşlarımızla, sizleri dinledikten sonra tekrar ele alabiliriz.  Meclis kararı konusunda ne yapılması gerekiyorsa onları da yaparız.”

Söz alan meclis üyelerinin de gerekli açıklamalarda bulunmasından sonra toplantıya katılan halka söz verildi.

                    Söz alan konuşmacılar, Belediyenin talep ettiği rakamların çok yüksek olduğunu, Kanunlar çerçevesinde makul bir rakam belirlenmesi gerektiğini, araştırılmadan, incelenmeden alınan meclis  kararının yeniden ele alınmasını, Erikli’nin bu günlere gelmesi için 30 yıl boyunca erikli halkının ağır bir bedel ödediğini, tüm kazanımlarını da Belediyeye devir ettiklerini, Belediye yönetiminin bunları görmezden geldiğini, Erikli halkının soyulacak kaz olarak görülmemesi gerektiğini, Erikli’ye gelecek isale hattından Yayla, Danişment, Erikli köyüne de su verilmesinin planlandığını, ancak onlardan herhangi bir ödeme istenmediğini, bu haksızlıkların giderilmesini, çalışmalarda denetim olmadığını, boruların toprakla kapatıldığını, kum kullanılmadığını, sahil kiralamalarına, Sazlıdere köyünde inatla yapılmaya çalışılan FSRU projesine dur denilemediğini, çevrenin katledilmesine  isyan ettiklerini dile getirmelerinin ardından toplantıya son verildiği bilgisi alınmıştır.

 

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
İNSANLIĞIN RUHSAL KIŞI
Ahmet Acaroğlu
KİM  ÖĞRETTİ  ALFABEYİ ? 
Recep ÇINAR
Devlet Adamlarına Öğütler!
Zafer Dereli
FİİLEN ÜST KADROLARIN GÖREVİNİN YAPILMASI O KADROYA SINAVSIZ ATANMA HAKKI VERİR Mİ?
Selçuk Duranlar
KRUVAZİYER TURİZM VE FERİBOT İŞLETMECİLİĞİ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
EMZİRME DÖNEMİNDE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?
NURAN İKİZ
CEP TELEFONLARINA ARAÇ MODU KONMALI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  DAVA ADAMI OLMAK-ROMAN DAVASI
Şükrü Akıllı
DOĞAYA SAHİP ÇIKMAK-KORUMAK BU MUDUR?
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Oz Büyücüsü Filminin Anlattıkları
Numan Özgür METİN
SAKLI GÖL AĞVA ŞİLE GEZİ NOTLARIM
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Deniz BAYAV Atölyesi Resim Sergisi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Hüsnü Sarıgül
Suriyeliler denizde, Mehmetçik Suriye’de
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
ABDULLAH GÜRGÜN
İLHAN KOMAN SAGUSU
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Prof. Dr. Özer ERGÜN
Kurbanda Hijyen ve Gıda Güvenliği Niye Önemli?
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK