Şükrü Akıllı
GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ(2)
Yayın Tarihi: 02 Temmuz 2021, Cuma
Diğer Yazıları

    Dün bu köşemde Saros körfezi sorunlarına değinirken, Keşan’ın AKP yönetimindeki Gönül Belediyeciliği uygulamalarını anlatmaya devam edeceğimi ifade etmiştim. Keşan Belediyesince Enezden-Erikli’ye su getirilmesi projesi ve halktan katkı payı alınması konusunda da kısa bilgiler vermiştim. Şimdi kaldığımız yerden konuya yasal mevzuatlar kapsamında devam edelim.

Erikli, Yayla, Danişmet sahilleri Keşan Belediyesi’nin mücavir alanlarında olan yerlerdir. Nedir mücavir alan: İmar mevzuatı bakımından belediyelerin kontrol ve mesuliyeti  altına verilmiş alanlardır. Bu alanlara her türlü belediyecilik hizmetlerinin verilmesi konusunda da Belediye Meclisi kararı alınmıştır.

Belediye gelirleri yasası genel tebliği uyarınca belediyelerin harç ve vergileri alabilmesi için Yol ve içme suyu götürmekle yükümlüdür. 56 yıldır bunlar yapılmış mıdır?

Hayır.Çöp toplama dışında bir hizmet verememiştir. Ama 15 kalemden oluşan vergi ve harçları tahsil ederek kasasına koymuştur.

Dün de değinmiştim.  27.212.000 Tl.’lik su getirilmesi ve şehir şebeke hattı yenileme projesi  Keşan’da en büyük tarihi bir yatırım projesi imiş. Sayın başkan öyle diyor. On Milyar ilavesiyle toplam maliyet 38 milyar, 12 milyar da  faiz eklenince rakam 50 milyara ulaşıyor. Belediye su bağlantı bedeli olarak 5.200 konut sahibinden, eski abone 3.750 kişiden peşin ödemede 6.625 TL.Taksitli ödemede 8.932 TL katılım payı isterken, yeni abone olacak 1.450 kişiden peşin ödemede 9.125 Tl. Taksitli ödemede 11.432 Tl. ödeme istiyor. Bu kararlarını Belediye Meclislerinden de geçirmişler.

         Rakamlara baktığımızda proje bedelini fazlası ile halk ödeyecek. Projenin tamamını halk ödeyecek ise belediye ne yapacak?! Tabiri caiz ise ne suya, ne sabuna dokunmadan en büyük projeyi hayata geçirdik diye şov yapılacağı muhakkak. Halkın kendi parasıyla getirilen suyu yüksek fiyatla satacaklar. Belediye kamu kurumu mudur, yoksa aracılık hizmeti yapan, komisyon alan bir kuruluş mudur? Seçim öncesi dillerden düşünülmeyen Gönül Belediyeciliğinin hizmet anlayışı bu mudur?

       Şimdi işin bir de yasal yönüne bakalım. Belediye gelirleri yasasına göre belediyeler: Yeni içme suyu şebeke tesisleri yapılması,mevcut şebeke tesislerinin tevsii ve ıslahı halinde yönetmelik ve tebliğler kapsamında gayrimenkul sahiplerinden katkı payları alınır diyor. Lütfen dikkat ediniz harcamaların tamamı halktan alınır demiyor.

Her şeyden önce Keşan Belediyesi’nin belirlediği katılım payı değil, zoraki tahsilattır. Çünkü kamu hizmetinin tamamını vatandaştan alarak finanse etmek amaçlanmaktadır. Kamu hizmeti sunumunda bu sunumun bedava olması, yani karşılığında bir bedel alınmaması kural, alınması ise istisnadır.

İl Belediyesi, yani Edirne Belediyesi iki yıldır su, kanalizasyon,yağmur suyu toplama projesini yapmaya çalışıyor. Katrilyonları bulacak bir proje, onlar da İller Bankası’ndan borçlandı. Belde halkından bir lira istemiş değiller. Merkez ve mücavir saha ayrımı söz konusu değil. Zaten yasa da böyle bir şart koymamış. Ama burada  Rant Belediyeciliği değil, Sosyal Belediyecilik anlayışı hakim.

Bir önemli konu daha, belediyelerin harcamalara katılma paylarına ilişkin 2019 tarihli yönetmelikte 14 NİSAN 2021 tarihli Resmi Gazetenin 31454 sayısında aynı yönetmeliğin bazı maddelerinde değişiklik yapılmıştır. Değişiklik yapılan yönetmeliğin 1. Maddesine göre ALINIR hükmü ALINABİLİR şeklinde değiştirilmiştir. Bu değişikliğin hiç mi hükmü yok. Belki de haberdar değiller. Bu önemli hususu halkı isyan noktasına getiren kararları alanların dikkatine sunmak istiyorum.

Harcamanın büyük bir kısmını Belediye üstlenip çok az bir kısmını vatandaştan istense, o zaman katılım payından söz edilebilirdi. Ama tamamını fahiş bir şekilde istemek yasal düzenlemelerin ihlali anlamına geldiği gibi, yapacakları uygulama ne adalete, ne vicdana sığar. Keşan Belediyesinin yüksek miktarda harcamalara katılım payı talep etmesi hukuki dayanaktan yoksun olduğu gibi, İnsan haklarına, Anayasaya, yasalara, hukukun temel ilkelerine, insan olmanın evrensel değerlerine, Medeni Kanunun dürüstlük ilkesine, Borçlar Hukukuna da aykırıdır.

      Su lüks bir tüketim malzemesi değildir. Sudan faydalanmak yaşamın sürdürülmesi için temel bir insan hakkıdır. Suya erişimin ucuz olması gerekir. Zorla katılım payı istemek Borçlar Hukuku anlamında İKRAH’tır.İ K R A H… Bunun da altını çizmek isterim.

Abonmanlık sözleşmesi yapılmadan katılım payı talep edilmesi mümkün değildir. Önce ben abonmanlık sözleşmesini imzalayayım da halk arkamdan gelsin derseniz yanılırsınız. Katılım payını istediğim gibi belirler,  zorla da olsa alacağım derseniz bir süre sonra hata ettiğinizi anlarsınız. Kişinin bina değerinin %2’sini de geçemezsiniz. Siz ne yapıyorsunuz? Eski abone, yeni abone ayırımı yaparak işinize nasıl gelirse rakam belirleyemezsiniz. Tamamen hukuk dışı bir uygulama. Konut sahiplerinin ödeme güçleri dikkate alınmak zorunluluğu vardır. Katılım payları hizmet götürülmesi ve abonman sözleşmeleri imzalanması koşuluyla alınabilir. Tebligatın yapıldığı yıldan sonraki yılda da ilk ödeme istenir. Bir ay içinde bu iş olmaz. Vatandaş tüketici konumundadır. Dayanağı Tüketici Yasası ve Mahkemeleridir. Eğer bu ülkede hukuk var ise; bu adaletsiz, haksız, vicdanlara sığmayan uygulama mahkeme duvarına çarparak geri dönecektir. Bu yola girilmeden konu tekrar değerlendirilmelidir.

                      Yönetenlerin; toplumu mağdur etmeye, maddi manevi sıkıntıya sokmaya, alın terlerine, çoluğunun çocuğunun rısklarına göz dikmeye, onları mutsuzluğa sürüklemeye asla hakları yoktur.

Tamamlanmamış bir kamu hizmetinden alel acele, yangından mal kaçırır gibi hemen kararlar alınıp halkı sıkıştırmanın, fahiş ücret istemenin, yasalara aykırı uygulamalar içerisine girmenin mantığını anlamış değilim. Yoksa sizin de kasanız tam takır kuru bakır mı? Anlamadığım bir husus daha var. Yasalar incelenmeden halkı huzursuz edecek, onları sıkıntıya sokacak kararlara Millet İttifakı Meclis üyeleri araştırma yapmadan, hukuki bilgi almadan, bir yerlere danışmadan neden parmak kaldırmışlardır? Bunları da kamuoyuna anlatmak durumundadırlar.

 Açın sosyal medyadaki paylaşımlara bakın halk mutlu mu, isyanlarda mı görün bakalım. Geliniz bir de onları dinleyiniz. Belki onay verdiğiniz kararları, Gönül Belediyeciliğine verdiğiniz desteği, zoraki para toplama yöntemini değiştirirsiniz. Bunun da en sağlıklı bir yol olacağını düşünüyorum.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
İNSANLIĞIN RUHSAL KIŞI
Ahmet Acaroğlu
KİM  ÖĞRETTİ  ALFABEYİ ? 
Recep ÇINAR
Devlet Adamlarına Öğütler!
Zafer Dereli
FİİLEN ÜST KADROLARIN GÖREVİNİN YAPILMASI O KADROYA SINAVSIZ ATANMA HAKKI VERİR Mİ?
Selçuk Duranlar
KRUVAZİYER TURİZM VE FERİBOT İŞLETMECİLİĞİ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
EMZİRME DÖNEMİNDE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?
NURAN İKİZ
CEP TELEFONLARINA ARAÇ MODU KONMALI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  DAVA ADAMI OLMAK-ROMAN DAVASI
Şükrü Akıllı
DOĞAYA SAHİP ÇIKMAK-KORUMAK BU MUDUR?
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Oz Büyücüsü Filminin Anlattıkları
Numan Özgür METİN
SAKLI GÖL AĞVA ŞİLE GEZİ NOTLARIM
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Deniz BAYAV Atölyesi Resim Sergisi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Hüsnü Sarıgül
Suriyeliler denizde, Mehmetçik Suriye’de
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
ABDULLAH GÜRGÜN
İLHAN KOMAN SAGUSU
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Prof. Dr. Özer ERGÜN
Kurbanda Hijyen ve Gıda Güvenliği Niye Önemli?
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK