Şükrü Akıllı
 GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ!
Yayın Tarihi: 01 Temmuz 2021, Perşembe
Diğer Yazıları

Saros kıyıları yemyeşil ormanları ve pırıl pırıl denizi ve kumu ile iç ve dış turizmi, bölgenin yükselen değeridir, diyoruz yıllardır. Bölge sorunlarını dile getiriyor, eleştirilerimizle birlikte önerilerimizi de dilimizin döndüğü ölçüde ilgili makamlara iletmeye, kamuoyuna doğru bilgiler vermeye çalışıyoruz.

          Ancak ne dersek diyelim Saros Körfezi turizmini önemsemeyen bir anlayış var! 19 yıldır bu ülkeyi yöneten siyasi iktidar tarafından 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Saros Körfezi Kültür ve Turizm Koruma Bölgesi olarak ilan edildi. Bu konuda planlanan çalışmalar 17 yıldır ne acıdır ki tamamlanamadı. Yıllardır gelişmeyi, yapılaşmayı, turizme hizmet etmeyi bekleyen, ülkemin bir parçası, doğa harikası SAROS KÖRFEZİ.

 İktidar biter bu planlar bitmez. Öyle görünüyor. İktidarın yapamadığını dillerine doladıkları Gönül Belediyeciliği yapıyoruz söylemi ile Keşan Belediye Başkanı, koruma planı çalışmaları başlattıklarını söylüyor. Buna da ya Nasip diyeceğiz..

           İşte bu anlayış Saros sorunlarını çözmek yerine yeni sorunlar ekledi. Taş ocakları ile doğa katliamı halen devam ediyor, Sazlıdere köyünü gazlıdere yapma projesini, inadına yapacağız diyorlar. Kamuya ait olan sahillerin, kumun birilerine peşkeş çekilmesi devam ediyor. Hukuku, yargı kararlarını, halkın tepkilerini dikkate alan var mı?

O da yok. Ben yaparım olur anlayışı!

Saros Körfezi’nin bütünü böyle olunca sahil boyundaki yerleşim alanlarının de çözülemeyen sorunları had safhada.

Bu gün yine Saros’un en büyük yerleşim alanı Erikli’ye değineceğim. 1965 yılında Keşan Belediyesi’nin mücavir alanı olan, bugün yaz sezonunun yoğun olduğu dönemlerde Keşan nüfusunu aşan bu güzel belde orada yazlığı olanların emek ve katkılarıyla bu günlere geldi. Suyunu getirdiler, biyolojik arıtmasını yaptılar, su ve kanalizasyon şebekelerini tesis ettiler, yollarının tamamını kilit taşı yaptılar, denizin, uzun plajların, cadde ve sokakların bakımını, ağaçlandırılmasını, araçlarıyla gereçleriyle kısıtlı kadrosu ile 30 yıl boyunca başarıyla yürüttüler.

              Bu süreçte ne devletten, ne yerel idareden hiç yardım alamadılar. Halk da artık yeter deyince 30 yıllık kazanımlarını Keşan Belediyesi’ne büyük umutlarla devir ettiler. Belediye Başkanı; ‘Erikliyi Gelin’ aldık, ona iyi bakacağız, iki sene sonra büyük değişim göreceksiniz, Trakya’nın Bodrumu yapacağız? gibi sözlerle bol keseden attı. Söyledikleri olmadı ama halka olan oldu. Daha devir işlemine başlanmadan halkın kendi harcamalarıyla getirdikleri suya, haksızca yüzde yüzü aşan zam yapıldı. Alın size Gönül Belediyeciliği.

               Şimdi işin esasına biraz daha girelim. Erikli’de yaz aylarında özellikle yoğunlukların yaşandığı günlerde su sıkıntısı yaşandığı bir gerçektir.Bunu bilen kooperatif yönetimleri Mecidiye göletinden su getirilmesi projesi oldukça düşük maliyetliydi. DSİ her şeyi yapmıştı. Gerek benim de içinde bulunduğum yönetim, gerekse daha sonraki yönetimler yıllarca çok emek verdiler bu projenin hayata geçirilmesi için. Son aşamaya gelmişti ki kooperatifin de ömrü bitti. Belediye Başkanı ile geçen yıl yaptığım röportajda “Bu yıl onu halledeceğiz.” demişti. Ancak o projenin bir kenara itildiği anlaşılıyor.  “Su sorununu çözün” diyen halka “Verin parayı getireyim suyu.” dendi. 50 km uzaktan Enez’den su getirmek için kollar sıvandı. İhale yapıldı, çalışmalara başlandı. Beş gün sonra su gelecek deniliyor.

     Erikli girişlerine büyük bir tabela konulmuş, Erikli sahili içme suyu terfi ve şehir şebeke hattı yapım işi diye büyük puntalarla yazılmış, hemen altında da İşin bitim tarihi: 05.07.2021 ,Sözleşme bedeli:27.212.000 Tl. yazıyor. Sayın Başkanın açıklamaları da ilginç, ilginç olduğu kadar da abartılı. Efendim bu proje tarihin en büyük yatırım projesi imiş. Yahu beyler, Erikli halkı 30 yıl boyunca sizin projenizin kat kat üstünde katrilyonlara dayanan projelere imzalarını attılar. Sonra da bütün varlıklarını size bağışladılar. Lütfen bunları da görmezden gelmeyiniz.

                   Su getirilmesi, mevcut su-kanalizasyon şebekelerin ıslahı ve düzenleme projesi, halktan istenen katkı(Katkı demek mümkün değil) payları konusunu yasal mevzuatlar çerçevesinde doğru bilgilerle yarın daha kapsamlı işleyerek kamuoyu ile paylaşacağım.

                    Şimdilik hoşça kalın, sağlıkla kalın. 

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK