Numan Özgür METİN
EDİRNE 4. LAVANTA TARLA GÜNLERİ
Yayın Tarihi: 22 Haziran 2021, Salı
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular, bu yazımda bu yıl 11-15 Haziran 2021 tarihinde 4’üncüsü düzenlenen Edirne Lavanta Tarla Günleri hakkında izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Edirne Valiliği himayesinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen Lavanta Tarla Günleri bu yılda renkli görüntülere sahne oldu. 11 Haziran Cuma günü saat 15.00 te Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü lavanta bahçesinde tören düzenlendi. Ziyaretçiler COVİD 19 tedbirleri kapsamında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak etkinlik alanına alındı. Yan flüt sanatçısı Zehra KORUCU enstitü bahçesinde mini bir konser verdi. Açılış töreninde Edirne Valisi Ekrem CANALP ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü müdürü Doç. Dr. Adnan TÜLEK’in konuşmalarının ardından lavanta tarlasında ilk hasat Edirne Valisi Ekrem CANALP ve açılış törenine katılan protokol tarafından yapıldı. Lavanta Tarla Günleri açılışında lavanta yağı da çıkarıldı.

Bu yıl ilk kez lavantadan yapılan şerbet katılımcılara ikram edildi. Daha sonra törene katılan vatandaşlar lavanta bahçesinde gezinti yaparak tarlada çeşitli objelerle ve Rumeli Kostümleri ile renk katan modellerle bol bol anı fotoğrafı çekildi.

Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu sanatçıları Edirne Huzurevi sakinlerine Enstitü bahçesinde muhteşem bir konser verdiler. Edirne Kültür ve Turizm Müdürlü Kemal SOYTÜRK Karaağaçtaki lavanta tarlasında özellikle maske, mesafe hijyen tedbirleri alarak şehrimizde hem şehirde yaşayan Edirneli vatandaşlarımız, hem de şehir dışından gelen vatandaşlarla doğal fotoğraf stüdyosunda bir çok etkinlik düzenlediklerini belirtti. Ben de 11-15 Haziran tarihleri arasında etkinlikleri fırsat buldukça takip ettim.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün lavanta tarla bahçelerinde 4 gün boyunca Karaağaç'taki tarlada birbirinden farklı kültür, sanat,  söyleşi, müzik, gastronomi, spor, resim, meddahlar, kurgusal fotoğraf atölyeleri eşliğinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinliklere çocuklarıyla gelen aileler açık havada güzel vakit geçirip etkinliklere yoğun ilgi gösterdiler. Pandemi sürecinde evlerinde sıkılan yerli ve yabancı turistler çeşitli illerden gelerek sabahın erken saatlerinden itibaren tarlaya adeta akın etti. Etkinliklerde yerli ve yabancı turistler zaman zaman yoğun yağışa rağmen çeşitli objelerle tarlada fotoğraf çekilip müzik eşliğinde yağmur altında doyasıya eğlendi. Yağmur sonrası gökyüzünde beliren gökkuşağı harikaydı.

Tarlanın köşesinde kurulan stantlardan kadınlar ile yerel esnafın ürünlerine vatandaşların ilgisi yoğundu. Bu yıl lavanta gazozu vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Bu yıl da lavanta bahçesinde gelin damat, mezuniyet, sünnet, nişan fotoğrafı çekilmek isteyenlerin ilgisi vardı.

Edirne'de lavanta tarlasında sabahın erken saatlerinde Yoga eğitmeni Tuğçe TARANCI eşliğinde bir grup mis kokulu lavantalar arasında yoga yaptı. 12 Haziran Cumartesi günü Pavli Atölyenin kurucusu ve sanat yönetmeni Gülşen GÜRSES`in Düş bahçem Edirne isimli kurgusal fotoğraf atölyelerine katıldım. Benim için keyifli bir gün oldu güzel fotoğraflar çektim. Düş bahçem Edirne isimli atölyeye İstanbul, İzmir ve Çanakkale’den fotoğraf sanatçıların ilgisi yoğundu. Çeşitli kurgular lavanta tarlasında gün boyu devam etti.

En çok ilgiyi Lavanta dallarıyla süslenen elbiseli model gördü fotoğraf sanatçıları en güzel kareyi yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarıştılar. Lavanta dallarıyla süslenen elbiseli modelle fotoğraf çektirmek isteyen vatandaşlar da sıraya girdiler. Bu yılda 11-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen 4'üncü Lavanta Tarla Günleri'nin son günü renkli görüntülerle son buldu. Bu güzel etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyorum. İnşallah seneye COVİD 19 pandemisinden tamamen kurtuluruz önümüzdeki sene daha coşkulu ve kalabalık olur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıkla kalın.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK