Numan Özgür METİN
EDİRNE 4. LAVANTA TARLA GÜNLERİ
Yayın Tarihi: 22 Haziran 2021, Salı
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular, bu yazımda bu yıl 11-15 Haziran 2021 tarihinde 4’üncüsü düzenlenen Edirne Lavanta Tarla Günleri hakkında izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Edirne Valiliği himayesinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen Lavanta Tarla Günleri bu yılda renkli görüntülere sahne oldu. 11 Haziran Cuma günü saat 15.00 te Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü lavanta bahçesinde tören düzenlendi. Ziyaretçiler COVİD 19 tedbirleri kapsamında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak etkinlik alanına alındı. Yan flüt sanatçısı Zehra KORUCU enstitü bahçesinde mini bir konser verdi. Açılış töreninde Edirne Valisi Ekrem CANALP ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü müdürü Doç. Dr. Adnan TÜLEK’in konuşmalarının ardından lavanta tarlasında ilk hasat Edirne Valisi Ekrem CANALP ve açılış törenine katılan protokol tarafından yapıldı. Lavanta Tarla Günleri açılışında lavanta yağı da çıkarıldı.

Bu yıl ilk kez lavantadan yapılan şerbet katılımcılara ikram edildi. Daha sonra törene katılan vatandaşlar lavanta bahçesinde gezinti yaparak tarlada çeşitli objelerle ve Rumeli Kostümleri ile renk katan modellerle bol bol anı fotoğrafı çekildi.

Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu sanatçıları Edirne Huzurevi sakinlerine Enstitü bahçesinde muhteşem bir konser verdiler. Edirne Kültür ve Turizm Müdürlü Kemal SOYTÜRK Karaağaçtaki lavanta tarlasında özellikle maske, mesafe hijyen tedbirleri alarak şehrimizde hem şehirde yaşayan Edirneli vatandaşlarımız, hem de şehir dışından gelen vatandaşlarla doğal fotoğraf stüdyosunda bir çok etkinlik düzenlediklerini belirtti. Ben de 11-15 Haziran tarihleri arasında etkinlikleri fırsat buldukça takip ettim.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün lavanta tarla bahçelerinde 4 gün boyunca Karaağaç'taki tarlada birbirinden farklı kültür, sanat,  söyleşi, müzik, gastronomi, spor, resim, meddahlar, kurgusal fotoğraf atölyeleri eşliğinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinliklere çocuklarıyla gelen aileler açık havada güzel vakit geçirip etkinliklere yoğun ilgi gösterdiler. Pandemi sürecinde evlerinde sıkılan yerli ve yabancı turistler çeşitli illerden gelerek sabahın erken saatlerinden itibaren tarlaya adeta akın etti. Etkinliklerde yerli ve yabancı turistler zaman zaman yoğun yağışa rağmen çeşitli objelerle tarlada fotoğraf çekilip müzik eşliğinde yağmur altında doyasıya eğlendi. Yağmur sonrası gökyüzünde beliren gökkuşağı harikaydı.

Tarlanın köşesinde kurulan stantlardan kadınlar ile yerel esnafın ürünlerine vatandaşların ilgisi yoğundu. Bu yıl lavanta gazozu vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Bu yıl da lavanta bahçesinde gelin damat, mezuniyet, sünnet, nişan fotoğrafı çekilmek isteyenlerin ilgisi vardı.

Edirne'de lavanta tarlasında sabahın erken saatlerinde Yoga eğitmeni Tuğçe TARANCI eşliğinde bir grup mis kokulu lavantalar arasında yoga yaptı. 12 Haziran Cumartesi günü Pavli Atölyenin kurucusu ve sanat yönetmeni Gülşen GÜRSES`in Düş bahçem Edirne isimli kurgusal fotoğraf atölyelerine katıldım. Benim için keyifli bir gün oldu güzel fotoğraflar çektim. Düş bahçem Edirne isimli atölyeye İstanbul, İzmir ve Çanakkale’den fotoğraf sanatçıların ilgisi yoğundu. Çeşitli kurgular lavanta tarlasında gün boyu devam etti.

En çok ilgiyi Lavanta dallarıyla süslenen elbiseli model gördü fotoğraf sanatçıları en güzel kareyi yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarıştılar. Lavanta dallarıyla süslenen elbiseli modelle fotoğraf çektirmek isteyen vatandaşlar da sıraya girdiler. Bu yılda 11-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen 4'üncü Lavanta Tarla Günleri'nin son günü renkli görüntülerle son buldu. Bu güzel etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyorum. İnşallah seneye COVİD 19 pandemisinden tamamen kurtuluruz önümüzdeki sene daha coşkulu ve kalabalık olur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıkla kalın.

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Sarı gelini üzdüler
Recep ÇINAR
Nemelazım!      
Ahmet Acaroğlu
BELEDİYELER VE FESTİVALLER
ERCAN KERMAN
İKİ KAVUNA BİR BİRA
Nuri Böcekbakan
Rebîu'l-Evvel Ayı  Mevlid Kandili
Uzm. Psk. Nergis ÖZDİNÇ
ÇOCUKLARDA SORUMLULUK BİLİNCİ OLUŞTURMAK
Şükrü Akıllı
ADALET KASRININ YALNIZLIĞI
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
GENÇLİK İKSİRİ KEFİR
Numan Özgür METİN
KAVALA ALEXANDROUPOLİ (DEDEAĞAÇ)GEZİ NOTLARIM
Selçuk Duranlar
EDİRNE GÜMRÜK KAPILARINDAKİ YOLCU SAYISI
Zafer Dereli
TOPLU SÖZLEŞMEDE TEAMÜLÜN DIŞINA ÇIKILMIŞ GÖRÜNÜYOR
Burhan Aytekin
Yaşadığımız Coğrafyada Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarı Saltuk ile başlar
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  TOGG MU AÇ MI?
M. ENİS ŞENSEVER
   Mezuniyet Sergisi
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Asma  Ağacının Dallarının Sarılması Gibi…
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
ŞAHVER HÖBEK