Şükrü Akıllı
Erikli’de evsel atıklar önce göle sonra denize!?
Yayın Tarihi: 17 Haziran 2021, Perşembe
Diğer Yazıları

Saros körfezinin bölge ve ülke turizmine olan katkısı, devlet ve kurumlarca önemsenmediği sürece bu bölge sorunlarıyla boğuşulmaya devam edilecektir. Zaten Erikli’de bu durumu 1998 yılında gören bilinçli insanlar çözümü kendi dayanışmalarında aramışlar ve kurdukları kooperatif ile bugün yüz bin nüfusa yaklaşan bir turizm beldesi yaratmışlardır. Devletin ve Belediyenin yapması gereken aklınıza gelen tüm hizmetleri 5.000 üyesinin maddi destekleriyle gerçekleştirmişlerdir. Yorulmuşlar ve kooperatif ile bu kentin yönetilemeyeceğini anlayınca tüm kazanımlarını da 2018 yılı Ağustos ayında Keşan Belediyesi’ne devir etmişlerdir.

 Yüzde yüz,  bir destekle devir ederken umutları, beklentileri  büyüktü. Ancak  kendi olanakları ile getirdikleri suya henüz devir işlemlerine dahi başlanmadan, hiçbir katkısı olmayan Belediyenin %100 aşan zam yapması ile umutları bir anda suya düştü.  Tepkileri dikkate alınmadı. Yine de Belediye Başkanının toz pembe vaatlerinin gerçekleşmesini beklediler. Üç yıl geçti. Umutları bir kez daha yok oldu. Bekledikleri değişim ve hizmetlerden eser yoktu. 50 km uzaktan su getirilmesi bu yıl sağlanacaktı ancak o da henüz gerçekleşmiş değil. Temiz su musluklarından akmadan fahiş katılım payları gündeme düştü.

Erikli halkı isyanlarda ”30 yıllık birikimimizi devir ettik karşılığı bu mu?”diye soruyorlar.

Neyse bu konuya önümüzdeki günlerde daha teferruatlı değiniriz.

Gelelim bu günün önemli sorununa.

                 Saros körfezinde 1998 yılında Erikli’de ilk biyolojik arıtma ve kanalizasyon şebekesi yukarıda da ifade etiğim gibi Kooperatif tarafından hizmete girdi. Bu halk dayanışmasıyla gerçekleşti. Devlet ve Belediye katkısı yoktu. Çevre ve halk sağlığı kriterlerine uygun işletilmesi de aynı şekilde sağlandı. Çevre yasası ve yönetmelikler gereği  deşarj izinleri alındı. Bu kapsamda 38 kriterlere de uyum sağlanarak Saros’ da ilk defa iki yıl süreyle uluslararası çevre ödülü olan ‘Mavi Bayrak’la birlikte ülke bayrağımız dalgalandı. Biz emek verdik ama bu gurur Erikli halkınındır.

 Biyolojik arıtmanın kooperatif yönetimleri sürecinde  zor da olsa başarılarak, çevre yasası ve su kirliliği Kontrol yönetmeliklerine uyularak  evsel atıkların yani kanalizasyon atıklarının deşarj izinleri Çevre İl Müdürlüğünden alınmış idi. Bu önemli bir başarıdır. Uzmanlaşmış çevre mühendislik firmalarının ayrıntılı çalışmaları, denetim ve kontrolları ile bu iş sağlıklı bir şekilde yürütülmüştü.  Hatta arıtmadan çıkan atık su ile arıtma çevresindeki Ağaçlar ve yeşil alanlar sulanabiliyordu.

                  Alt yapı ve belediyecilik hizmetlerinin devir edilmesinden sonra ne oldu diye soracak olursanız? Ne yazık ki beklenen olmadı!  Kooperatif yönetimlerinin çevreye ve insan sağlığına gösterdiği hassasiyeti yerel yönetim yani mücavir saha sorumlusu Belediye gösteremedi. Çünkü Erikli’deki Biyolojik Arıtma Tesisi’nin deşarj izini  yoktur.Yıllardır 7.000’i aşkın konutun evsel  ve kanalizasyon atıkları arıtmadan geçerek önce göle sonra denize ulaşıyor. Gölün tabanı ve kanalın denize ulaştığı önemli bir saha balçık çamuru ile kaplıdır.  Göl kıyısındaki çirkin manzaraların yanı sıra gözlenen oluşumlar bir tehlikenin işaretidir. Göl çevresi sinek ve haşerenin üretim merkezidir. Buralarda su ürünleri avlanması ve denize girilmesi sağlıklı değildir.

 Kaldı ki arıtmadan, deşarj izni olmadan göle ve denize verilen atık sular yeraltı sularının kalitesini bozacak şekilde yüzeysel sulardan süzülme yoluyla kuyulardan şebekeye verilen suyu insanlar evlerinde kullanmaktadırlar. Bu ne gaflettir? Bu ne vurdum duymazlıktır? Tüm bunlar nasıl çevre ve Belediyecilik anlayışıdır? Lafla peynir gemisi yürütmesini beceriyorsunuz da, neden bu konularda hassas değilsiniz? İnanın bunları derin kaygı ve üzüntü ile karşılıyorum.

                   Deşarj izninin neden alınmadığını veya alınamadığını sorduğumda hiçbir görevliden ve sorumludan cevap alamadım. Yasalara saygım ve halk sağlığına verdiğim önem dolayısıyla buradan yetkili ve sorumlulara bir kez daha sormadan vicdanım rahat olmayacak!

                 -Çevre ve insan sağlığı yönünden tehlike oluşturduğu apaçık ortada iken sorumlu kurum tarafından deşarj izini bu güne kadar neden alınmamıştır? Belediyeler çevre kanunu ve yönetmelik hükümlerine uymak zorunda değil midir?

                 -Kooperatif yönetimlerini sürekli denetleyen, cezai müeyyide uygulamakla tehdit eden, baskı kuran çevre yetkilileri bu kontrol ve denetimlerini karşılarında Belediye olunca ,neden yapmamışlardır?  Bu ihmal nasıl izah edilecektir?

                 -Arıtılmış evsel atık suların tam arıtma ilkelerine, ayrıntılı mühendislik çalışmalarına uygun olarak, çevre yasalarına ,Yönetmelik ve tebliğlere göre sağlanması gereken deşarj standartlarına neden uyulmamıştır?

                -Halk sağlığı, çevre ve deniz neden bu denli hafife alınmıştır?

               -Deniz sularının genel kalite kriterlerine uyum esasları yapılmış mıdır? Yapılmış ise uygunsuzluklar ilgili kurumlara bildirilmiş midir? Kamu yararına bu soruları çoğaltmak mümkün.

                Tüm bunlar araştırılmalı, soruşturulmalı ve gerekenler zaman geçirilmeden mutlak yapılmalıdır. Yoksa çevre için, insan için, halk sağlığı için söylenenler hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK