Şükrü Akıllı
 RANTÇILARA DEĞİL ÇEVREYE SAHİP ÇIKIN
Yayın Tarihi: 05 Haziran 2021, Cumartesi
Diğer Yazıları

Bu gün 5 Haziran Dünya Çevre günü.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da çevre programları hazırlanmıştır mutlaka, çevre konusunda açıklamalar yapılacak, etkinlikler düzenlenecektir. Ama, hiç olmaz ise bu günün hatırına katliamlara, çevreyi tahrip etmeye dur denilebilecek mi? Sanmıyorum!

          Birleşmiş Milletler örgütü 1972 yılında 133 ülkenin katılımı(biz de bu ülkeler arasındayız) ile düzenlenen zirvede 5 Haziran tarihinin Dünya çevre günü olmasını oy birliği ile kabul etmiştir. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi artırmak Dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

           Edirne Belediyesi’nde çalıştığım yıllardı.  Belediye Başkanı  Sayın Güngör Mazlum’un en yakın yardımcısıydım. Sayın Başkan’ın 1978 yılında, Belediyenin ilk defa Dünya Çevre Günü etkinliğine katılması talimatı üzerine aylar önceden çalışmalara başladım. Okudum, araştırdım, inceledim ve bu çalışmalar neticesi Dünya Çevre Günü’ne Belediye olarak ‘Temizlik Kampanyası’ ile katılma kararı aldık. Kutlama programı hazırladık. Temizlik ve çevre sloganlarından oluşan pankartlarla yürüyüş yapıldı.

Daha sonra halkın da büyük bir katılımıyla Belediyenin hemen yakınında tören düzenlendi. Tören sunumunu da bizzat ben yapmıştım. O gün ezberlediğim “Temiz bir çevre orada yaşayanların yüz akıdır” sözünü yeri geldiğinde her zaman ifade etmişimdir. Bu güzel anıyı da paylaşmak ve not etmek istedim.

              Dünya çevre günü şüphesiz mavi gezegenimizi tehdit eden, en büyük çevresel sorunlara dikkat çekmek için önemli bir gün. Doğal kaynakların giderek azaldığı ve Dünyanın pek çok bölgesinde çevre kirliliğinin büyük sorun teşkil ettiği günümüzde doğayı ve çevreyi yeterince koruduğumuzu, sahip çıktığımızı söyleye bilir miyiz?

              Demokrasisi bir türlü gelişememiş, ekonomisi her geçen gün kötüye giden yurdumun, suyu da, havası da, denizleri de, yeşil alanları da kirletilmiş, çarpık betonlaşma alıp başını gitmiştir.

Son günlerde Marmara Denizi’nde görülen deniz salyası yıllardır denize yönlendirilen atıklar nedeniyle oluşmuştur. Bir günlük olay değildir. Bu durum deniz altındaki hayatı da olumsuz etkiliyor.

 Bir düşünün denizlerde balık neden azaldı? Kaldı ki deniz ortamında oluşan mikroorganizmaların insan sağlığını da olumsuz etkilemeyeceği söylenebilir mi? Bilim adamları neden denize girilmemesini öneriyor?!

               Beni çok kirlettiniz, Ölüyorum diyen Marmara Denizi’ndeki bu olayın Meclis tarafından da  araştırılarak gerekli tedbirlerin alınması gerekmez mi? Siyasi iktidar bunu kabul eder mi? Etmez.

Nitekim verilen önergeyi küçük ortağı ile red etmiştir. Hani bunlar çevreci idi?

Son yıllara bakalım. Ülkemizi 19 yıldan beri yöneten AKP İktidarı; doğayı ve insanın doğa ile uyumunu yok sayan, enerji, tarım, madencilik, sanayi ve şehircilik politikalarıyla yaşam alanlarını ve doğasını korumak için mücadele eden halkın demokratik tepkilerine tahammülsüzlük gösterilerek gözaltı, tutuklamalar ve yargılamalar yapılıyor. Yaşanan felaketlerden de ders alınmıyor. Ülkemiz bu politikalar dolayısıyla çevre göstergelerinde Dünya ülkeleri arasında son sıralarda yer alıyor.

                 Ülkemizde doğa katliamına maruz kalmayan bir il kaldı mı Allah aşkına? Nereye baksanız rant uğruna doğa katliamları  olağandışı hızıyla devam ediyor. Halk isyan ediyor. Siyasi iktidar kafaya koymuş, ne hukuk dinliyor, ne yargı kararlarına uyuyor, inatla yapacağım diyor. Güzel ülkemin ciğerleri bir bir yok ediliyor.

İşte size bölgemizden bir örnek. Saros körfezi ülkemizin pırıl pırıl kum ve denizi, doğallığı ile bilinen cennet köşelerindendir. Sazlıdere köyünde FSRU gazlaştırma terminali liman ve boru hattı projesi için geçen yıllarda Çed süreci başlatılmıştı. Halk büyük mücadele verdi. Bilirkişi olumsuz rapor verdi. Mahkemeye gidildi ve kazanıldı. Buna rağmen hukuk bir kenara itilerek, 7591 ağacın kesileceği, 12,92 Hektardan oluşacak kara boru hattı ile orman ve arazileri kapsayacak bu proje için yeni çed raporu hazırlatıldı. Sonuç beklenmeden Botaş proje çalışmalarına devam ediyor. Sazlıdere Gazlı dere olacak, illa da yapacağız deniliyor. Doğa ve deniz yok olacak. Bu ısrarı anlamak mümkün değil.

                 Bu konularda o kadar çok örnekler var ki yazmaya kalksam sayfalar yetmez. Benzersiz doğa alanları yıllardır bu anlayış yüzünden cehenneme çevriliyor. Son olarak Rize’da yaşanan olaylar. Halkın ve muhalefetin yoğun itirazlarına rağmen taş ve toz ocağı açılmasından vazgeçilmiyor.Rantçılara değil halkın sesine kulak verilmesi, çevreye sahip çıkılması gerekirken siyasi iktidar yine bildiğini okumaya devam ediyor.

 Sorumsuz ve çevreye duyarsız yaşamaya devam edemeyiz. Durun artık, yeter diye bir kez daha haykırıyorum. Biz doğaya bu kadar hoyratça saldırdıkça doğa ana da misilleme yapacaktır. Bu anlayışla devam edersek çevreye bedel ödemeye de hazır olmalıyız.

Bu nasıl bir zihniyettir?

                  Lanet olsun bu cehalete!

Yazıklar olsun bu vicdansızlığa.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK