OLCAY DAL
Ne çektin be Baba Kolej!
Yayın Tarihi: 06 Nisan 2021, Salı
Diğer Yazıları

1980’de açıldığında Trakya’nın ilk, Türkiye’nin de 12. Anadolu Lisesiydi. Anadolu Lisesi dediysek ilkokul 5’ten sonra girilen ilk yılı İngilizce hazırlık, 3 yıl ortaokul, 3 yıl lise eğitimi veren Anadolu Lisesi, en zeki çocukların sınavla girebildiği bir okuldu, ülkemizdeki diğer türdaşları gibi.  

Trakya’nın ilk Anadolu Lisesi olması sebebiyle 1985 yılında pansiyonu da açıldı, tarihindeki ilk kaybını yaşadığı yıl olan 1996’ya kadar. O yıl pansiyon binasına Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi açılmıştı zira.

Yıllar geçti, öğrencilerinin akademik başarısı kadar sanatsal ve sportif başarıları da arttı. Türkiye dereceleri, şampiyonluklar, uluslararası projeler. Daha comeniuslar erasmuslar ortada yokken, o Almanya ve Danimarka’daki kardeş okullarıyla projeler yürütüyordu

Ülkemizdeki her Anadolu Lisesi gibi 1997’de ortaokul kısmını kaybetti. 4 yıllık liseye döndü. Şahsi fikrim Köy Enstitülerinden sonra bu toprakların ihtiyacı olan insan tipini yetiştirecek 2. yerli ve milli projeydi Anadolu Liseleri ama 1997 yılı onlar için sonun başlangıcı oldu.

Bütün bu değişimler – her değişim iyiye olmaz bunu da belirtmek isterim – yetmiyormuş gibi 2008’de Edirne Anadolu Lisesi bir gecede Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi oluverdi. Nasıl mı? Tüm liseler tür olarak Anadolu Lisesi’ne çevrilince, 164 yıllık çınarımız Edirne Lisesi de Edirne Anadolu Lisesi olarak anılacak burası da, kafa karışıklığı olmasın en iyisi biz buraya Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi diyelim “öngörüsüyle” oldu bu. Böylece Temmuz 2008’de Edirne Anadolu Lisesi ismini de kaybetti. Yıldırım’da olunur da Yıldırım Beyazıt ismi sevilmez mi, tabii ki sevilir, zaten mevzu o değil.

“Öngörü”ye bakın ki 13 yıldır Edirne Lisesi, kamuoyunda asla Edirne Anadolu Lisesi olarak anılmadı. Edirne Anadolu Lisesi hep Yıldırım’daki Edirne Anadolu Lisesi’ydi, Edirne Lisesi de Edirne Lisesi.

Yıllar yılları kovaladı Anadolu Liselerinde 30 kişilik sınıflar önce 32’ye sonra 34’e daha sonra 36’ya ve en son 40’a çıktı. Sınıfların mevcut fiziki yapıları büyümedi sadece kontenjanları arttı.

Her yıl 4 şube (120 öğrenci) alan okul yine bir gecede sınavla öğrenci alan okullar statüsünü kaybettiğinde yıllardan 2018’di. “Nitelikli” değildi artık. Nitelik neydi bu da çok tartışılır tabi. Bir açıklamaya göre her ilde o yıl mezun olacak 8.sınıf öğrencilerinin 3’te 1’nin girebileceği sayıda öğrenciyi alacak kontenjandaki okul “nitelikli” olabiliyordu ama bu EYBAL olmuyordu.

2012’de geçilen 4+4+4 sistemi nedeniyle, birinci sınıfa 60 aylıklar da kaydedildiği için 8.sınıftan 1,2 milyon yerine 1,8 milyon öğrenci mezun oldu 2020’de, ama EYBAL yine “nitelikli” olamamıştı. Her sene 120 öğrenci alan okul belki de tarihinde ilk kez 210 öğrenci aldı. 

80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin binasındaki depreme dayanıklılık çalışması tamamlanamamıştı ve İlhami Ertem Anadolu Lisesi ile aynı binayı kullanmak zorundaydı. 8. Sınıftan mezun olan öğrenci sayısının Türkiye’de rekor kırdığı 2020’de, 2 lisenin aynı binayı kullanmasından dolayı yer bulunamayan 9.sınıflar için EYBAL bir “Baba”lık yapmış ve gençlerimize kucak açmıştı.

2021-2022 Lise Giriş Sınavı kılavuzunda Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alan okul statüsüne geç de olsa tekrar kavuştu. Bu statüyü hangi bilimsel kritere göre neden ve nasıl kaybetmişti, hangi bilimsel kritere göre neden ve nasıl geri kazandı mutlaka açıklanacaktır. Haberin asıl güzel kısmı bu yıl 90 öğrencinin daha Baba Kolejli olacak olması pardon “nitelikli” Baba Kolejli.

 “Nitelikli” olmaktan çıktığı o günden beri EYBAL  EYBAL’lığından bir şey kaybetti mi? Tabii ki de hayır. Öğretmenleri eskiden 10 öğretiyordu da sonra 7 mi öğretmeye başladı? Hayır, tam aksine 11 – 12 öğretti. Çünkü Baba Kolej lakabını almak kolay olmadı ki bundan kolayca vazgeçilebilsin.

Peki, sınavsız olunan 2018’den beri kim ne kaybetti, kim ne kazandı? EYBAL sınavsız olduğu için özel okullar bir avantaj sağladı mı? 1 ya da 2 matematik netiyle Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi’ni ve ya Edirne Lisesi’ni kaçıran öğrenciler, sınavsız EYBAL yerine özel okullara gitmeyi tercih etti mi?

Seviniyoruz evet çok seviniyoruz, neden? “Nitelikli” olunca ne değişecek? Öğretmenler ikinci ya da üçüncü maaşı mı alacaklar? Tabii ki de hayır. Hak yerini buldu, EYBAL’ın hakkı EYBAL’a geri verildi. Kazanan bu milletin zeki çocukları yani milletin kendisi oldu.

Bir gün bakarsınız tekrar Edirne Anadolu Lisesi de olur.

Baba Kolej’in sınavla ya da sınavsız gelen her öğrencisi biriciktir. Mustafa Kemal’in işaret ettiği gibi fikri hür, vicdanı hürdür, milli ve manevi değerlere sahip dünya vatandaşıdır, yarının lideridir.

Baba Kolej’in yardımcı personelinden öğretmenine ve idarecisine kadar her paydaşının tek derdi çocuklarımız için daha iyi ne yapabilirizdir. Öğretmenler odasındaki ruh, hep o aynı ruhtur.

“Nitelikli”meselesine gelince, en dezavantajlı köyündeki anaokulundan en merkezdeki lisesine kadar Edirne’nin tüm okulları Nİ TE LİK Lİ DİR.  Tekrar ediyorum, en dezavantajlı köyündeki anaokulundan en merkezdeki lisesine kadar Edirne’nin tüm okulları Nİ TE LİK Lİ DİR.

Her öğretmen arkadaşımız, her eğitim çalışanımız köyünden ilçesine, ilçesinden merkezine kadar okullarında canla başla çalışmaktadır.

Yeter ki idareciler yönetici değil lider olabilsinler.

Her eğitim çalışanın aşılandığı bir yıl olması dileklerimle 2021-2022 eğitim öğretim yılının Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi için şimdiden hayırlı olmasını dilerim.  

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
ADANA KEBABI
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Recep ÇINAR
Müzik ve Sülük!
Selçuk Duranlar
E-TİCARET
Seyide ESEN
İlle de ‘Keşan’ olsun…
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
   NATO’dan çıkmak -2
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK