Hüseyin Erkin
FİNANSAL TEKNOLOJİ
Yayın Tarihi: 30 Mart 2021, Salı
Diğer Yazıları

Bilişim(iletişim ve bilgi işleme) teknolojilerinin hızla gelişimi ve yapay zekanın da geliştirilmesi, mühendislik ve tıp bilimleri entegrasyonu insan yaşamı ve ömrü açısından büyük gelişmeler sağladı. Lakin bu gelişmeler ve artan dünya nüfusu dünya nimetleri açısından bir tehlike oluşturmaktadır. En önemlisi genç nüfusun çalışma alanlarını daraltma ve şirketler topluluklarının sayısının azalması tehlikesi oluşacak görünmektedir. Bir çok bilim insanını ve dünyada söz sahibi olanlar bu gidişata tedbirler aşamasındayken, 2019’da ‘COVİD 19’ Pandemisi hızla Dünyada bir tehlike oluşturdu. Bu tehlikenin zuhur etme konusunda birçok söylenti konuşulsa da henüz çıkış sebebi ve nasıl ortaya çıktığı netlik kazanmamıştır. Hala bu bela ile dünya uğraşırken, dünyaya hükmetmek isteyen insanlar ve şirketler, yaratılan bu tehlikeden vazife çıkarma uğraşısındadır. Hatta yaptıkları çalışma ve projelerini önceki yıllarda sinema filmleriyle, kitaplarla, denemelerle zaman zaman insanlara göstermişler ve hissettirmişler ve de uygulamaya devam etmektedirler.

Henüz yavaş gelişen ‘UZAKTAN  ÇALIŞMA, UZAKTAN EĞİTİM’ süreçleri, Covid 19 başlangıcı milat kabul edilirse hızla gelişmekte, yaygınlaşmaktadır.

Bilişim teknolojileri gelişimi, yapay zeka ile birleşince ortaya yepyeni bir ’FİNANSAL TEKNOLOJİ’ endüstrisi çıktı. Gelişmiş ülkeler, uygulamaya başlanan bu yeni finansal teknolojiye hızla adapte olurken ülkemizde de özel ve kamu sektörü bu yeni finansal teknolojiye ayak uydurmaya başlamış ve bununla ilgili kararname ve yönetmelikler çıkarılmaya başlanmıştır. İnsanlık için yeni bir yaşam şekli olacak bu uygulamalar fayda yanında birçok sorunu da beraberinde getirecek görünüyor.

Gelişen bilişim teknolojisi, tıp ve mühendislik uygulamaları sonucunda insan yaşamını kolaylaştırma ve ömrünü uzatma gayretleri hızla yol alırken henüz bilinmeyen sıkıntıları da beraberinde getirecektir. Netekim, Pensilvanya Üniversitesi’nin yayınladığı Wharton adlı son dergide, insan ömrünün uzamakta olduğu ve bu yıl doğan bebeklerin üçte birinin enaz 100 yılı görebileceği vurgulanmaktadır. Daha da önemlisi gelecekte insan ömrü uzaması, emeklilik sürecinin fazla olması, gençlerin işsiz kalması sigorta maliyesi dengesini altüst edeceği görünmektedir. Uygulamaya hızla giren Finansal Teknoloji, başta bankacılık, sigorta gibi birçok finansal yatırım hizmetlerinin kişilerce yapılması sayesinde bu sektörde hızla işsizlik artacaktır. Zaten imalat sektöründe ve tarım sanayisinde daha az insan emeği ve daha az hata ile fazla üretim yapma arzusu 25 yıldan buyana hızla gelişmektedir. Lakin ekonomide üretim tarzındaki bu değişim, sanayide istihdam artışı sağlayamıyor. Pandemi ile birlikte hizmet sektöründeki ‘İstihdamsız büyüme’ gelişmesi işsizlik oranını artırmaktadır. Ülkemizde işsizlik sorunu bu sayede hızla artacak gözüküyor. ‘Atamalar yapılsın, herkese iş sağlansın’ söylemleri de pek gerçekçi çözümler değildir. Elbette devlet yurttaşlarına iş imkânı yaratarak ve geleceğini güvence altına almakla yükümlüdür. Bu yeni dünya düzeninde öncelikle ’işverensiz çalışma’ da üretim tarzını planlayıp bunu yönetmek iktidarların ana hedefi olmalıdır. Devletin de üretimde ve hizmet sektöründe olması gereken yerlerde mutlaka yer alması devletin bekası için şarttır. Covid 19 sonrası yeni dünya düzenine ayak uydurabilmemiz için, başta doğurganlığın azaltılarak tarım başta olmak üzere planlı üretim ve yaşam tarzı için projeler yapılmalıdır. Yerel imkânları zengin olan Edirne bu yeni düzene en çabuk adapte olacak illerin başındadır.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
İNSANLIĞIN RUHSAL KIŞI
Ahmet Acaroğlu
KİM  ÖĞRETTİ  ALFABEYİ ? 
Recep ÇINAR
Devlet Adamlarına Öğütler!
Zafer Dereli
FİİLEN ÜST KADROLARIN GÖREVİNİN YAPILMASI O KADROYA SINAVSIZ ATANMA HAKKI VERİR Mİ?
Selçuk Duranlar
KRUVAZİYER TURİZM VE FERİBOT İŞLETMECİLİĞİ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
EMZİRME DÖNEMİNDE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?
NURAN İKİZ
CEP TELEFONLARINA ARAÇ MODU KONMALI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  DAVA ADAMI OLMAK-ROMAN DAVASI
Şükrü Akıllı
DOĞAYA SAHİP ÇIKMAK-KORUMAK BU MUDUR?
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Oz Büyücüsü Filminin Anlattıkları
Numan Özgür METİN
SAKLI GÖL AĞVA ŞİLE GEZİ NOTLARIM
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Deniz BAYAV Atölyesi Resim Sergisi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Hüsnü Sarıgül
Suriyeliler denizde, Mehmetçik Suriye’de
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
ABDULLAH GÜRGÜN
İLHAN KOMAN SAGUSU
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Prof. Dr. Özer ERGÜN
Kurbanda Hijyen ve Gıda Güvenliği Niye Önemli?
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK