ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
Yayın Tarihi: 29 Mart 2021, Pazartesi
Diğer Yazıları

Çanakkale Savaşlarının 106. Yıl Dönümü Anma Etkinlikleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığının Türkiye genelinde düzenlediği resim, şiir ve kompozisyon yarışması sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. 

Çanakkale Savaşının dünü, bugünü ve yarınına ilişkin duygu ve düşünceleri eğitim-öğretim ortamına yansıtmanın, öğrencilere ulusal ve uluslararası barış, dostluk, kardeşlik duygu ve düşüncelerini kazandırmanın, Çanakkale Savaşı’nın sosyal, kültürel ve tarihi önemini kavratmanın, geçmiş kültürel değerlerle yeni kültürel değerler arasında bağ kurmanın amaçlandığı yarışmaya Türkiye genelinde, şiir, kompozisyon ve resimleriyle binlerce öğrenci katıldı.

Türkiye genelinde derecelendirme yapılacağı için Milli Eğitim Bakanlığı ilk olarak il müdürlüklerinde oluşturulan değerlendirme kurulları aracılığıyla bütün illerdeki il birincilerini belirledi. İl birincilerinin üç ayrı kategorideki eserleri, daha sonra illerini ve okullarını temsilen Türkiye derecelendirmesi için Ankara’ya gönderildi.  Ankara’da üç ayrı kategorideki komisyon tarafından yapılan değerlendirmelerin sonuçları ilan edilerek dereceye giren öğrenciler MEB il müdürlüklerine ve okullarına resmi yazı ile bildirildi.

Bu önemli yarışmanın şiir kategorisinde Edirne birincisi Gazi Osman Paşa Ortaokulu 6-A sınıfı öğrencisi Ülkü Gökçen Aygün olmuştu. “Diyordu Çanakkale” adlı şiiriyle ilimizi temsil eden öğrencimiz, 81 ilin birincileriyle yeniden yarıştı ve yarışma soncunda “Türkiye Geneli Mansiyon Ödülü” kazandı. Kazanılan bu önemli başarıdan dolayı değerli Ülkü Gökçen Aygün’ü, danışmanı Türkçe Öğretmeni Başar Atarbay’ı, Okul Müdürü Müşerref Öz’ün şahsında Gazi Osman Paşa Ortaokulu eğitim ve idari kadrosunu en içten dileklerimle tebrik eder; başarılarının artarak devamını dilerim. Bu başarının Edirne ve aynı zamanda Edirne eğitim camiası için de çok önemli olduğunu biliyorum. Devamının geleceğinden şüphem yok.

Aynı yarışmanın resim ve kompozisyon kategorilerindeki il birincilerinin de Gazi Osman Paşa Orta Okulundan çıkmış olması okul idaresi ve öğretmen kadrosu açısından ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.

Bu başarı, Gazi Osman Paşa Ortaokulu okul idaresinin ve öğretmen kadrosunun ne kadar güçlü,  disiplinli, özverili olduğunun, bir o kadar da gelecek hayatlarına öğrencilerini hazırlarken onların güzel sanatlara ve sosyal etkinliklere yönelmelerine öncülük ettiklerinin bir göstergesidir, kanaatindeyim. Yarışmaya teşvik aşamalarında ve yazım sürecinde öğrencilerine destek olan danışman öğretmenleri Başar Atarbay’ı ve Okul Müdürü Müşerref Öz’ü tekrar kutlar, kendilerine ayrı ayrı şükran duygularımı sunarım.  

Zira Çanakkale, şanlı ecdadımızın adlarını tarihe altın harflerle yazdırdıkları son derece önemli bir zaferdir. Bu zafer, İtilaf devletlerine karşı verilmiş mücadelenin, vatanı için ölümü göze almış ve askerine “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” diyen Mustafa Kemal Atatürk ve eşsiz Türk askerinin çelikleşmiş iradesinin, vatan savunmasındaki kararlılığının da bir göstergesidir.

Japonların çocuklarına vatan sevgisinin önemini daha iyi anlamaları için vatan uğruna göz kırpmadan candan geçilen bir mekân, komutanlarından askerlerine kadar cansiperâne vatan savunmasının bizzat uygulama yeri ve timsalleşmiş örneği olarak Çanakkale’yi takdirle anlatmaları ve kafileler halinde Çanakkale ziyaretleri yapmaları da yine bu sebeplerledir.

Şüphesiz ki Çanakkale, Türk milletinin ve bütün komutanlarıyla Türk ordusunun zaferidir. Hemen şunu da belirtelim ki Çanakkale Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sayfalarına adını altın harflerle yazdıracağı önemli zaferlerinin ve başarılarının da asıl başlangıç yeri olarak kabul edilmektedir. Sekiz buçuk ay kadar süren Çanakkale kara savaşlarının en önemli anlarında Mustafa Kemal Atatürk’ü görürüz. En büyük zaferlerde Mustafa Kemal vardır. 25 Nisan’da Arıburnu, 9 Ağustos Anafartalar, 10 Ağustos Conkbayırı ve 21 Ağustos‘ta ikinci kez kazanılan Anafartalar zaferleri asla unutulmamalıdır. Bu zaferleriyle de bütünleşmiştir Çanakkale. Bu zaferler Kurtuluş Savaşı’nı da müjdeler gibidir.

Türk tarihinin önemli olayları ve şanlı sayfalarda hakkıyla yerini alan zaferler tek tek, bütün detaylarıyla gelecek kuşaklara anlatılmalıdır. Hele ki Çanakkale, destanlaşan kahramanlarıyla, zaferleriyle daha da ayrıntılı olarak anlatılmalıdır.  Çünkü yakın tarihimizin önemli olayları arasında Osmanlı İmparatorluğunu yıkmak ve yeryüzünden silmek için harekete geçen İtilaf devletlerinin son derece önemli bir hamlesidir Çanakkale deniz ve kara taarruzları. Mustafa Kemal’in Türk milletini kurtarıcı hamleleri sayesinde ve ardından topyekün verilecek  “Ya İstiklâl Ya Ölüm!” parolalı Millî Mücadele ile Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş, sonsuza değin kalıcılığını da ilan etmiştir.

Sonsuz teşekkürler Mustafa Kemâl Atatürk…

Sonsuz teşekkürler Çanakkale’nin şanlı komutanları ve askerleri…

Sonsuz teşekkürler Seyit Onbaşılarına, Yahya Çavuşlarına, Nezahat Onbaşılarına ve onların şahsında nice isimsiz kahramanlarına…

Sonsuz teşekkürler Çanakkale’nin şanlı kahramanlarına, şehitlerine ve gazilerine…

Ruhları şâd, mekânları cennet, manevi huzurları daim olsun!

 Millî Eğitim Bakanlığının yıllarca devam edecek bir proje olarak başlattığı bu süreklilik arz eden çalışma ile genç nesillere Çanakkale’yi kalıcı olarak anlatma ve aktarma vazifesinin öncülüğünü üstlendiğini görmekteyiz. Başlangıç tarihinden günümüze kadar bu projeye emeği geçenlere de sonsuz teşekkürler…

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK