Şükrü Akıllı
Saros’da  kumun kiralanmasında geri adım sevinci
Yayın Tarihi: 23 Mart 2021, Salı
Diğer Yazıları

                 Enez’den başlayıp koru dağları eteklerine kadar uzanan Saros kıyı şeridi Edirne’nin doğal varlıkları arasında çok özel bir yere sahiptir. Kentlerin ve sanayinin kirletici unsurlarından uzak  kalabilmiş Saros kıyıları, pırıl pırıl denizi, kumu, yem yeşil ormanları ile bölgenin yükselen değeridir.

                 Ancak, bu değeri taş ocakları açarak, FSRU Liman Projesi yaparak, kumu parsel parsel rant

kapısı haline getirerek yok etmeye çalıştığımızı üzülerek ifade etmeliyim. Bu yanlışların sonuncusundan geçen hafta vazgeçildiğini öğrenmemiz sevindiricidir. Gelin şu konuyu bir hatırlayalım.

                  Geçen yılın başlarında Saros kıyısındaki en yoğun yerleşim merkezi Erikli sahilinde 1,5 dönümlük kumda 8 adet alan ile Mecidiye Kale(İtalyan)koyundaki, Danişment Özel İdare tesisi ve alanı ile Yayla’daki bir alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ihale yapılmadan pazarlık usulü ile Muğla’da kurulan Muçev Turizm Ticaret Limited Şirketine, 10 yıllığına, 1.8 milyon+Kdv bedelle kiralama yapılmıştı. Bu şirket ile ilgili yargı kararları da dikkate alınmamıştı. Halkın ve STK’ların yoğun tepki ve itirazları oldu. Yüksek sayıdaki dilekçeler bakanlığa iletildi. Adı geçen şirket alt kiracılar bularak bazı yerleri işletti. Kavga ile gürültü ile sezon da böyle geçti.

                    Bölgenin, özellikle Erikli’nin turizm potansiyelinin iyileşmesi adına yıllarca mücadele eden, yöneticilik yapan biri olarak, kiralamaların iptal edilmesi konusunda basın açıklamalarıyla ve konuyu köşeme taşıyarak yazdım ve takipçisi oldum.

 5 şubat 2020 tarihinde ”Saros sahilleri de rant çemberinde” başlıklı yazımın son bölümünde;

    “Halka rağmen, Yargı kararlarına rağmen neden bu şirkete kıyak yapılıyor? Rant kapıları neden açılıyor? Muğla’da yaşananlar, şimdi, önümüzdeki günlerde Edirne’de yaşanacaktır. Yakın zamanda Erikli kumsalında gözlemlediğimiz ‘Şemsiye-Şezlong’ mafyacılığı oynayanlar bir başka güç vasıtasıyla devam edecekler gibi görünüyor. Devletçe 2006 yılında koruma bölgesi ilan edilen, 1 ve 3 derece doğal sit alanlarının korunması gerekirken, halkın serbest kullanımına açık tutma yükümlülüğüne rağmen Bakanlık çareyi kiraya vermekte bulmuştur.

Denizden, kumdan, Güneş’ten yararlanmak üzere sahile akın edecek halk, bu sene kiralanan yerlere girmekte tedirginlik yaşayacaktır. Serbest bölgelerde, hele hele bayramlarda kumda yer bulmak imkansız olacaktır. Yoğunluğun yaşanacağı o günlerde müessif olayların yaşanması da kuvvetle muhtemeldir. Ne olacaktı yani, devlet kaynakları satıldı, satıldı yetmedi, sıra sahillerin kiralanmasına geldi. Gerekçeye bakınız. Efendim; kumsaldaki işgalleri kiralama yaparak engelleyeceğiz. Yıllardır kumsaldaki işgalleri devletçe önleyemedik ise pes vallahi. Böyle bir gerekçe olabilir mi?

    Temel bir insan hakkı anlayışıyla düzenlenen Anayasamızın 43. Maddesi, yönetmelik ve bakanlık idari işlemiyle ticari bir şirkete yaratılan kiralama konusu bir insan hakkı ihlali oluşturmaktadır. Ayrıca bu durum sakin, rahat, herkese kucak açan tatil beldelerimizin özgün yapısını ve özelliğini bozacaktır. Bu gidişata dur denilmez ise kaybeden Edirne ve Keşan olacaktır. Bu durum tatil yapacak halk nezdinde infiale yol açacağı gibi bireylerin kıyılardan istifadesinde ve turizm sektöründe de sıkıntılar yaratacaktır.

Eğer kiralamaların önü açılırsa nerede duracağı kestirilemeyen bir doğal yapı kaybının ve ülkemize gelmesi beklenen turistler üzerinde de olumsuz etkileri olacağı, bunun da net bir toplumsal zararla sonuçlanacağı muhakkaktır.

Netice itibarıyla, Anayasa ve yasalara aykırı olan Saros sahillerinin kiralama işlemi iptal edilmelidir. Halkın şikâyet ve yasal başvuruları beklenmeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçmiş uygulamalara bakarak resen bunu yapmalıdır diye düşünüyorum.” diyerek yazımı sonlandırmıştım.

Şimdi de son gelişmelere bakalım. Geçen hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un Edirne ziyareti esnasında yapılan görüşmelerde Sayın Valimiz Ekrem Canalp il sorunlarını dile getirmiş. Sahil kiralamaları konusunda önemle üzerinde durulmuş olacak ki Muçev’e yapılan kiralamanın iptaline karar verildiği haberlerini aldık. Bu arada sahillerdeki hizmet akışının da Edirne Valiliğine bağlı Çevre Koruma Vakfı’na verilmesi de memnuniyet vericidir. Devir ve fizibilite çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanması bekleniyor. Baharla birlikte çalışmalara başlanacağı bilgilerini de aldım.

Şunu da belirtmeliyim Çevre koruma Vakfı şirket değildir. (Bunu karıştıranlar olduğu için söylüyorum) Çevre Koruma Vakfı Valiliğe bağlı resmi bir kuruluştur. Vakıf Başkanı Sayın Valimizdir. Edirne’deki başarılı çalışmaları onun emirleriyle ve Vakıf müdürlüğünün de insan odaklı sosyal ve çevresel projeleri ile inanıyorum ki Saros kıyılarında yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. Sahil düzenleme projesinin, oyun ve spor alanlarının ekipmanlarla donatılması, dinlenme ve eğlence yaşam alanlarının oluşturulması turizme, halka ve esnaf kesimine önemli bir katkı sağlayacaktır. Umarım “verin parayı alın hizmeti” anlayışında olan mücavir saha sorumlu ve yetkilisi Keşan Belediyesi de Çevre Koruma Vakfı gibi diğer projeleri hayata geçirir. Yöre halkı bu hizmet yarışını görmek istiyor artık.

Madem ki sahil kiralamalarından geri adım atıldı, bir geri adım daha bekliyoruz. 7591 ağacın kesilmesine,12 bin hektarlık orman ve tarım alanlarının ve denizin, dolayısıyla Saros’un yok olmasına neden olacak Sazlıdere FSRU Liman Projesi de iptal edilmeli ve çalışmalar durdurulmalıdır. Bu da bölgemiz için çok önemlidir.

         Sonuç olarak; kent merkezinden en ücra köşedeki köye kadar Edirne’nin sorunları ile yakınen ilgilenen, çözüm üreten, insana hizmeti ön planda tutan, başarılı çalışmalarıyla ve yaklaşımıyla halkın sevgisini ve takdirini kazanan Sayın Valimiz Ekrem Canalp’e anlayış ve hoşgörüsüne olan inancımla bir çağrıda bulunmak istiyorum. Geliniz Saros kıyılarındaki yerleşim alanlarına emrinizdeki kurum ve kuruluşlarla, STK’larla topyekün bir çıkartma yapınız. Coğrafyasıyla, halkıyla buna muhtacız.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK