Şükrü Akıllı
ATA'mızın Edirne Ziyaretinin 90. Yılı
Yayın Tarihi: 21 Aralık 2020, Pazartesi
Diğer Yazıları

Edirne’miz bugün tarihi bir gün daha yaşıyor.

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye birçok kez ziyaretleri olmuştur. Son olarak Cumhurbaşkanı iken 21 Aralık 1930 tarihinde 5 gün süre ile Edirne’yi ziyaret ederek incelemelerde bulunmuştur.

90 yıl önce Ata’larını coşku ile karşılayan, onu misafir etme onurunu yaşayan Edirneliler bugün de anma ve kutlama törenleri ile Atatürk’e hoş geldin diyecekler.

Edirne de yaşayıp da tarihi Edirne Belediye Binasına gitmeyen yoktur herhalde. Bu bina zamanın Belediye Başkanı Dilaver Bey tarafından yaptırılarak 1900 yılında hizmete açılmıştır. 120 yıllık mazisi olan belediye binasında padişahlar, krallar, başbakanlar, sanatçılar, konsoloslar, misafir edilmiştir. Bu tarihi bina dili olsa da konuşsa.

İşte Atatürk Edirne’yi ziyaret ettiği 21-25 Aralık 1930 tarihlerinde bu binada misafir edilmiştir. Bu tarihi anıyı saklayan oda belediyenin üst katında meclis salonuna açılmaktadır. Belediye çalışanı olarak yıllarca orada hizmet verdim. Atatürk’ün kaldığı odayı çalışanlar Atatürk Odası olarak biliyorduk, kapalı dururdu. Hizmet birimi olarak kullanılmıyordu.

1978 yılında Belediye Başkanımız Güngör Mazlum’du. Ben de onun en yakınındaki çalışandım. İkili görüşmemizde “21 Aralık Atatürk’ün Edirne’ye geliş yıldönümüdür. Bu nedenle kaldığı odayı Ata’mıza yaraşır bir şekilde düzenleyelim, açılışını da o gün törenle yapalım. Sen bu konuda hemen çalışmalara başla” dedi. Bu onurlu ve önemli görevi sevinçle karşıladım. Hemen çalışmalara başlanıldı. Bodrum kattaki arşivde o güne ait eşya, kaynak bulabilirmiyiz diye taramalar yaptık. O günleri yaşamış yaşlı insanları araştırdık, Atatürk’e ait anı ve eşyaların araştırılarak temin edilebilmesi için Tarihçi(merhum oldular) Oral Onur, Kütüphane Md. Latif Balmen, Dr. İbrahim Sakaroğlu, Emekli Öğr. Ruhi Su’dan oluşan bir komisyon oluşturduk. Hızlı bir tempoda çok güzel verilere ulaşıldı. Atatürk Odasında ve o günlerde kullanıldığı söylenen yemek takımları, yatak, yorgan, siirt battaniyesi, taban halısı, masa, sandalye, kanepe, gardırop, vazo, telefon, döküm motifli soba, kristal avize, perdeler, gazeteler, Atatürk resimleri temin edilirken odanın boyası ve zemin düzenlemeleri de tamamlandı.

Atatürk odasında bulunan ve belediye binasının açılışını müteakip 1903’te ressam Hasan Rıza Bey tarafından yapılan çok sayıdaki harika tablolaların birkaç tanesi de odaya ayrı bir ahenk ve hava veriyordu.

Evet, 2-3 aylık bir çalışma sonunda Atatürk Odası tüm mefruşatı ve düzenlemesi ile açılışa hazır hale gelmişti. Tabii bu arada Atatürk’ün Edirne’ye gelişi ile ilgili anma ve kutlama programı da ilk defa hazırlanmıştı. Program çerçevesinde 21 Aralık 1978 günü saat 11.00 sularında belediye hizmet binası üst katındaki Atatürk Odası Vali Bekir Öztürk, Belediye Bşk. Güngör Mazlum ve Tümen Komutanı Hüseyin Topa’nında bulunduğu törenle ziyarete açıldı. Edirneliler için, belediye için, emek ve hizmet verenler için onurlu ve güzel bir gündü.

42 yıldır Atatürk’ün Edirne’ye gelişleri ile ilgili anma ve kutlama programlarını layık olduğu şekilde aksatmadan devam ettiren, kutlama etkinlikleri düzenleyen Belediye Başkanlarımıza, çalışanlarına, emek ve katkı veren herkese bu köşemden bir kez daha teşekkür etmek istiyor ve bu anlamlı günde büyük önderimizi ve silah arkadaşlarını şükranla anıyoruz.

 

Gelelim Edirneliler’in Ata’larına Armağanlarına.

Edirneliler Atatürk’e minnet, şükran ve bağlılık duygularının ifadesi olarak 8.3.1934 tarihinde Belediye Meclisince Sarayiçi Mesiresi’ni, İl Genel Meclisi’nce de Ece Doğan Çiftliği armağan etmeye oy birliği ile karar verdiklerini Merhum A. Rıza Ataktürk (Edirne Sesi Gazetesi Sahibi ve iş adamı) Atatürk’ün Edirne’ye gelişleri dolayısıyla yapılan çalışmalar esnasında ifade etmişti. Ve bana “Evlat! Çok güzel çalışmalar yürütüyorsun, basınla da halkla da çok güzel diyalog kuruyorsun. Sana Atatürk’e armağan edilen bu yerlerle ilgili araştırma çalışmamı vereceğim. Sende bir gün yeri geldiğinde yazarsın. Ayrıca biz bu dünyadan göçünce benim bugün kullandığım Edirneli Gözüyle köşemi de sen devam ettirirsin.” diyerek çalışma notlarını bana vermişti.

Edirnelilerin Atatürk’e armağan etmek istedikleri Sarayiçi Mesire’si bugünkü Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı yerdeki Tavuk Ormanı (50 hektar civarında) diğer Ece Doğan Çiftliği’de Tunca Nehri ile Tabyalar arasındaki arazi imiş. Bir bölümü topraksız çiftçiye dağıtıldıktan sonra bir bölümü de bugünkü Tarım Açık Cezaevi’nin bulunduğu yermiş. Bu yerlerin Atatürk adına tapuları çıkarıldıktan sonra zamanın valisi Salim Özdemir başkanlığında ki heyet 25.3.1934 günü Ankara’da Atatürk’ün huzuruna çıkıyorlar, durumu anlatıyorlar. Edirne halkının bağlılık duygularını saygılarını ileterek tapuları takdim ediyorlar ama Atatürk “Aldım, kabul ettim teşekkür ederim. Şimdi bende bu taşınmazları gerçek sahibi Edirnelilere armağan ediyorum” diyerek geri vermiştir.

Heyetin Edirne’ye dönmesi ile Cumhurbaşkanlığı makamının yazılı talimatları üzerine tapu dairesinde tekrar tescil işlemleri yapılır. Sarayiçi Tavuk Ormanı’nın belediye adına, Ece Doğan Çiftliği’nin de hazine adına tapuları çıkartılır.

Bu konuyu da sizlerle paylaşmak istedim.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK