Levent Büdüş
 IRKÇILIK BELASI
Yayın Tarihi: 11 Aralık 2020, Cuma
Diğer Yazıları

İnsana ve insanlığa hatta doğala düşmanların ürettiği adi kavramlardan biri olan Irkçılık, malum futbol maçı yüzünden yine popüler gündeme geldi. Kısaca belirtmeliyim ki insanlar arasında ırk diye bir gerçeklik yoktur; uydurulmuş kavram olaraksa vardır. Bazı magazin profesörlerin dediği gibi abes de değildir ‘ırk diye bir şey yoktur’ sözü. Irkçılık sapıkça üretilmiş siyasi bir kavramdır. Doğada var kabul eden savunucuları ya da yerenleri hem bilimde hem de politik ortamda (sağdan-soldan) bulunur çünkü ırkçılık aynı zamanda bir piyasa tanımı da olmuştur. Bu erk müptelası insanlar daima ırkçılık kavramını lehte ve aleyhte canlı tutmaktadır. Kurdukları uydurma ırkçılık sistemi adeta maymuncuk gibi siyasi her kanlı kapıyı açar; kölelikten sömürüye hatta hür bırakmaya kadar türetilen eylemlerle karşılıklı dokurlar bu belayı yeryüzünde. Hem ırkçı hem de ırkçılık karşıtı gibi görünürler. Açık ırkçıların ne olduğu üç aşağı beş yukarı bellidir ama ya gizli ırkçılar; onlar da dünyadaki insanları bir yere toplayıp ‘ırklara düşman değiliz, ırkçı değiliz’ diyerek özgürlük namına birkaç sosyal hak karşılığı yine savaş ganimeti köleler gibi işyerlerinde, fabrikalarda sömürür dururlar.

Irk var dediğin zaman, zaten “İblisi tele çıkarttım” da demişsindir! Artık başlar savaşın, yağmanın, talanın, insanı sömürmenin kanlı veya rengârenk parodileri. İnsanlığın zihni aydınlanmasın veya iyice kararsın diye herkesi ırkların var olduğuna inandırırlar. Sağ, sol, faşist, liberal, vesaire… Mesele doğaya ve insanlara hükmetmektir. Vurgulayayım: Irk yoktur ve başka söz de yoktur. Tıbbi meseleler evrensel kimliğe haiz bilim insanlarının doğal doğru örüntü ilkelerine dairdir. Kısa değiniyorum.

 

Uzaydan gelse dahi İnsan, İnsandır!

Karanlık çağlardan bu yana politik bir uydurma olan ırkçılık kavramı gerçekte doğada yoktur. Bunu kavramanın en basit yolu dünyanın her yerinde yaşayan insanların birbirlerinden çocuk sahibi olabilmesidir. Eğer biri uzaydan da gelseydi ve bir yeryüzü insanıyla birleşseydi, bebek doğsaydı ve bu bebek yeryüzü bebekleri gibi büyüyüp gelişseydi o uzaylı denilen varlık da uzaylı değil insan olarak tanımlanırdı çünkü uzaydaki gezegeninin doğasından edindiği farklı doğal görünüşüne rağmen özünün insan özdeşi olduğu ortaya çıkardı. Burada bir önemli konunun daha altını çizmeli: ‘özürlü’ veya moda deyimle engelli insan da yoktur, aslında. İnsan daima insandır ve tamdır. Bütün bunların böyle olmadığına insanlar inandırılmıştır; farklılıklar doğallıktır ancak zalim insanlar standartlar üzerlerine hayatlarını ve işletmelerini inşa etmiştir bittabi iktisadidir ve hepsi kâr ile ganimet ile iş gördürmek ile ilgilidir; acı ama gerçek.

Çağlar boyu doğaya uyumlanmalarla oluşan farklı insani ve tabii yansımaların ihtişamı özetle ırkçılık kavramıyla rezil edilmiştir. Bunu yapanlar adeta zehirli sarmaşık gibi insani düşünme melekesini ele geçirmişlerdir. Çeşitli eğitimlerle ele geçirdikleri zihinleri eksiksin, farklısın, utanmalısın veya fazlasın, özelsin, niteliklisin, şusun busun ve bunlara benzer içeriklerle kodlamışlardır.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
İLK YAZI
Seyide ESEN
Komşu Aleks
Recep ÇINAR
Hoş geldin Şehr-i Ramazan!
Ahmet Acaroğlu
DOSTLUK  VE VEFA    
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Şükrü Akıllı
 'ÜLKEMİZ  VE  EDİRNE’MİZİN  SORUNLARI
Selçuk Duranlar
AMAZON ORMANLARI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
DEPREM KİMLİK SORMAZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
DİĞER OMEGA-3 KAYNAKLARI
Zafer Dereli
5510 SAYILI KANUNA TABİ OLANLAR HİZMET BİRLEŞTİRMESİ YAPABİLİR Mİ?
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
MUSTAFA ÇETİN
NEVRÛZ
M. ENİS ŞENSEVER
Ressam Zafer KARAKUŞ 3  
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK
Burak Dipevliler
Burak Dipevliler