Selçuk Duranlar
TÜRKİYE LİMANLARI COVİD-19 EKONOMİK ETKİ ANALİZİ (EKİM 2020)
Yayın Tarihi: 23 Kasım 2020, Pazartesi
Diğer Yazıları

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği tarafından Ekim 2020,68 TÜRKLİM üyesi limana gönderilen anket sonuçları yayınlanmıştır.

Anket katılımcısı limanlardan %5’i kuru dökme yük gemi uğrak sayılarında, %4’ü genel yük gemi uğrak sayılarında %50’den fazla azalma olduğunu ifade etmiştir. Limanların %11’i kuru dökme yük gemi uğraklarında, %9’u genel yük gemi uğraklarında sayıca %25 ila %50 azalma olduğunu ifade etmişlerdir. Ekim ayı anketine katılan limanların %43’ü Ro-Ro gemi uğraklarında, %33’ü konteyner gemi uğraklarında, %26’sı kuru dökme yük gemisi uğraklarında, %23’ü sıvı dökme yük gemi uğraklarında, %9’u ise genel yük gemi uğraklarında sayıca %5 ila %25 artış olduğunu bildirmişlerdir. Ankete katılan limanların sadece %4’ü genel yük gemi sayılarında %25 ila 50 artış olduğunu söylemiştir. Limanların %14’ü Ro-Ro gemi uğraklarında, %11’i konteyner gemi uğraklarında, %8’i ise sıvı dökme yük gemi uğraklarında %50’den fazla artış olduğunu beyan etmiştir.

Anketi cevaplayan limanların önemli bir bölümü yüksek oranda hiçbir gemiye kısıtlama getirilmediğini beyan etmiştir. Söz konusu oran konteyner gemileri için %100, genel yük gemileri için %91, kuru dökme yük gemileri için %89, Ro-Ro gemileri için %88, sıvı dökme yük ve ise %79’dur. Eylül anketinde anketi cevaplayan limanların %13’ü Ro-Ro gemilerinde az sayıda gemiye kısıtlama getirildiğini ifade etmiştir.Kruvaziyer gemiler hariç tutulursa Covid-19’un liman operasyonlarına bir etkisi kalmamıştır. Son 4 aydır anketi cevaplayan limanlar baskın bir şekilde gemi operasyonlarında ilave beklemeler olmadığını belirtmişlerdir.

Kara ve demiryolu taşımacılığı üzerine etkisi değerlendirildiğinde, Eylül ayı anketine benzer şekilde yurtiçi bağlantılı karayolu taşımacılığı dışında hinterlant taşımacılığının normalleştiği görülmektedir. Yurtiçi bağlantılı karayolu taşımacılığında ise anketi cevaplayan limanların %7’si 6 saatten az gecikmeler yaşandığını beyan ederken, limanların %4’ü ise 24 Saatten fazla gecikme yaşandığını ifade etmiştir.

COVID-19’un istihdam üzerindeki etkisi bir önceki aya oranla sınırlı da olsa negatif yönde olmuştur. Ekim ayı anketini cevaplayan limanların %5’i lojistik firmalarda çalışan kamyon şoförlerinin önemli sayıda azaldığını beyan etmiştir. Ayrıca anketi cevaplayan limanların %4’ü gümrük hizmetlerinde hizmet veren personelde çalışan sayısının azaldığını ifade etmiştir. Personel sayısının makul derece azaldığını ifade eden limanlardan %13’ü liman başkanlığı personelinde, %12’si gümrük hizmetlerinde, %10’u taşeron firmalarda çalışan mavi yakalı personelin, %5’i lojistik firmalarda çalışan kamyon şoförlerinin, %4’ü acente personelinin, %3’ü ise mavi yakalı liman personeli ile beyaz yakalı liman personelinden oluşturduğunu beyan etmiştir.

Ülke genelinde ulaşılan vaka sayısı bu kış için olumsuz sinyallerin başladığının göstergesidir. Girilen bu süreçten limanların da salgından olumsuz etkilenmesi muhtemeldir. Liman operasyonlarında kış aylarında yaşanacak olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmalıdır.

Sekiz aylık süre için sonuçlar karşılaştırıldığında limanlara uğrak yapan genel yük ve kuru dökme yük gemilerinde azalmanın devam ettiği, sıvı dökme yük gemilerinde sayıca azalmanın sınırlı kaldığı, konteyner ve Ro-Ro gemilerinde ise gemi sayısındaki azalmanın artık durduğu görülmektedir.

Mevsimsel olarak kış ayarının geldiği düşünüldüğünde Covid-19’un çalışanlar üzerindeki etkisinin daha fazla artacağı kesindir.

 

 

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
BEKA  MESELESİ  ÖNEMLİDİR 
Zafer Dereli
DERECE YÜKSELMESİNDE YENİ DERECENİN AYLIĞI NE ZAMAN ÖDENMELİ?
Recep ÇINAR
Adalet ve Liyakat
ERCAN KERMAN
AMERİKAN RÜYASI
NURAN İKİZ
Acının çaresi
Levent Büdüş
YAŞ YETMİŞ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (instagram : 360beslenme)
Sabahları limonlu veya sirkeli su içmek zayıflatır mı?
TURAN ŞALLI
    KEŞAN DA ATLI ARABALAR DÖNEMİ SONA ERECEK Mİ?
Şükrü Akıllı
E  M  E  K  L  İ        
Selçuk Duranlar
DÜNYADA DENİZ ÜRÜNLERİ
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
CELİL ÖZCAN
ZÜBEYDE HANIM’I SAYGIYLA ANIYORUZ.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER