Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Yayın Tarihi: 10 Kasım 2020, Salı
Diğer Yazıları

Bugün 10 Kasım..

           Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, tüm dünyaya örnek olmuş büyük devlet adamı, Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ü  ebediyete intikalinin  82. Yılında, giderek büyüyen bir özlemle anıyoruz.

 82 yıl önce Atatürk’ün vefatı üzerine, yerel basında, ulusal basında ve Dünya basınında neler yazıldığı konusundaki merakımı gidermek ve okuyucularımızla paylaşmak için araştırma ve inceleme yapmak üzere, İl halk Kütüphanesi yetkililerinin yardım ve katkılarıyla arşive indim. Tarih kokan o günkü gazetelerden elde ettiğim bilgi ve haberleri tarihe kayıt düşmek üzere sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum.

1938 yılında Edirne’de basın–yayın hayatını sürdüren bir gazete var. Edirne Postası. O tarihlerde her gün yayınlanamıyormuş. 11 Kasım tarihli sayısında Ata’nın ölümünü ”Büyük Şef Atatürk’ümüzü kaybettik. Fakat onun büyük eseri yaşıyor ve yaşayacaktır. Türk milleti bıraktığı emanetin ebedi bekçisidir”manşeti ile duyururken baş sayfadaki resmi tebliğde şöyle deniliyor. Aynen naklediyorum. “Müdavi ve müşavir tabiplerinin neşredilen son raporu Atatürk’ün dünyaya gözlerini kapadığını bildirmektedir. Bu acı hadise ile Türk vatanı büyük yapıcısını, Türk milleti Ulu Şefini, insanlık büyük evladını kaybetti. Milletimize içimiz yanarak bu tarife sığmayan zıyaından dolayı en derin taziyelerimizi sunarız. Şurasını da her şeyden evvel beyan etmeliyiz ki ölmez olan onun büyük eseri Cumhuriyet Türkiyesi’dir. Türk gençliği onun kıymetli vediası olan Türkiye Cumhuriyetini daima koruyacak ve onun izinde yürüyecektir. Kemal ATATÜRK Türkün tarihinde ve gönlünde daima yaşayacaktır” deniliyor.

            Arşiv çalışmalarımda Ulusal basından Ulus gazetesini bulabildik. Gazetenin 9 Kasım Çarşamba günkü sayısının baş sayfasında  yayınlanan  9 kişilik Prof. ve Dr.lar heyeti raporunun 2. Maddesinde ”Bugün saat 18.30‘da hastalık birden bire normal seyrinden çıkarak şiddetlenmiş ve sıhhi vaziyetleri yeniden ciddiyet kesbetmiştir. Hararet derecesi 36.4, Nabız muntazam 100, teneffüs 22 dir” deniliyor.

Ulus gazetesinin Atatürk’ün ölümünün ikinci günündeki  sayısında  manşetten ”Başımız sağ olsun- Millet Ağlıyor- Göz yaşlarımızı artık ekmeğe katık ediyoruz” ifadeleriyle Atamızın vefatı haber yapılırken tüm sayfalarında fotoğraflarla anlatım yapılıyor,

Ulusal basında yer alan diğer gazeteler arşivde olmadığından, sadece Ulus gazetesinden yararlanabildim. Bilindiği üzere Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünyanın önünde saygı ile eğildiği bir liderdi. Şimdi gelin dünya basınındaki gazetelerin manşetlerine bir bakalım.

& İngiliz Gazeteleri- “Atatürk adı kadar..muasır hiçbir isim büyük bir saygı telkin etmemiştir” sözleri ile Atatürk’e sayfalar dolusu yer verirken bir başka İngiliz gazetesi Onun iradesi altında Türkiye Avrupa heyetinin kıymetli bir azası haline geldi” manşeti ile Atatürk’ten övgü ile söz etmektedir.

& Fransa Paris-soir gazetesi “ Kemal ATATÜRK “ başlığı ile “Muzaffer bir komutan, Türklerin Babası, Yeni Türkiye’yi yarattı, Sultanları kovdu, kadınlara hürriyet verdi, fesi kaldırdı, memleketinde radikal bir inkılâp yaptı”ifadeleriyle ve fotoğraflarla Ata’mıza sayfalarında yer vererek taziyelerini iletmişler.

& Yunan Gazeteleri “Atatürk’ün adı, Dünya tarihinin kahramanları arasında silinmez bir şekilde kalacaktır” başlığından sonra şu ifadeler yer alıyor. ”Biz Yunanlılar onun Türk-Yunan dostluğuna ve teşriki mesaisine sarsılmaz inancını heyecanla hatırlayacağız. Eğer Türkiye büyük kurucusunu kaybediyorsa, Yunanistan da büyük ve emin bir dostunu kaybediyor. Yunan milleti dost ve müttefik Türk milletinin matemine bütün kalbiyle iştirak etmektedir”.  denilmektedir.

& Macar Gazeteleri “Atatürk, ebedi  uykusunu müsterih olarak uyuyabilir. Zira eserinin dirilen milletine saadet yolunu açtığını biliyordu” başlığı ile baş sayfasında haber yapıyor.

& Bulgar gazeteleri “Bu müstesna ve büyük adamın ölümünden sonra Dünya, eskisi kadar enteresan değildir” manşeti ile Ata’nın ölümünü halkla paylaşıyor.

& Alman gazeteleri “ Türk milleti en büyük oğlunu kaybetti” baş sayfa manşeti ile Türk milletinin büyük acısına samimi olarak iştirak ettiklerini ifade ediyorlar. İcraat adamı olan Atatürk memleketin ihya ve imarını dahili islahatla ve komşularla takip edilen bir dostluk politikasıyla temin etmiştir. Beyanlarında bulunuyorlar.

& Polonya gazeteleri “ Atatürk büyük vatanperver ve askeri dehadır”manşeti ile hatırasına heyecanlı yazı ve fotoğraflarla gazetelerde yer vermişlerdir.

&Çekoslavak gazeteleri “Atatürk arkasında, istikbalinden emin bir devlet  bırakmıştır”manşetini atarak, Türk milletinin acılarını paylaşmışlar, Atatürk’ün şahsında yeni Türkiye’ye ruh veren bir adam kaybolmuştur. Böyle bir insana sahip oldukları için Türkleri gıpta ediyoruz diyorlar ve günlerce Atatürk’ün başarılarından söz ediyorlar.

& Sovyet Gazeteleri “ Atatürk’ün ismi Türkiye’nin bütün kurtuluş hareketine bağlıdır” başlığı ile kurtuluş hareketinde Atatürk’ün başarısı  bütün dünyanın askeri makamları yüksek takdir ve tasvibine mashar olmuştur demekteler. Devrimlere, Atatürk’ün dünya görüşlerine çok sayıda makalelerle ve fotoğraflarla yer vermişlerdir.

& İtalyan gazeteleri “ Türkiye’de yeni bir zihniyet yaratan adam” başlığı  ile ölüm haberini verirken, Atatürk  fotoğrafları ile yazı ve makaleler yer almıştır.

& Norveç Gazeteleri “Devlet reisleri arasında biricik vaziyete sahip olan Atatürk’tür” manşetini baş sahifelerinde haber yaparken, Atatürk sayesinde Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu, Cumhuriyetle emin bir yolda yürüyerek kalkınacağını,  dile getirmişler.

& Romen Gazeteleri ve bu köşeme sığdıramayacağım diğer ülke gazeteleri de,  Atatürk’ün ölüm haberine baş sayfalarında yer verirlerken, devlet başkanlarının, yöneticilerinin yoğun bir şekilde taziye mesajları da ilettiklerini görmekteyiz. Bu da gösteriyor ki bütün dünya basını, Büyük Önderimizin vefatından oldukça etkilenmişlerdir.  Atatürk’ün ebedi aramızdan ayrılışı ile, yediden yetmişe Türk halkı günlerce gözyaşı dökerken, yas tutarken, insanlık aleminde de onulmaz bir yara uyandırmıştır.

 Sağlığında olsun, vefatından sonra olsun, içimizdeki bazı bedbahtlar Atatürk için ihanet zinciri tohumları hep atmıştır. İtibarsızlaştırma, karalama kampanyalarına tevessül edenler, onun hedeflerini engellemeye çalışanlar, onu yok etmeye çalışanlar, hakarete varan düzeyde eleştirenler olmadı mı? Elbette oldu. Tarih bunlara şahittir.

                Son yıllarda da, adını kitaplardan, cadde ve meydanlardan silme gayretlerine,

Onun en büyük eserim dediği Cumhuriyetin temel taşları ile oynanmasına, onu unutturma gayretlerine üzülerek tanık oluyoruz. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar, gaflet ve delalet içerisinde olanlar tarihin karanlık sayfalarında kaybolup gideceklerdir.

                Türk ulusu Ata’sına, devrimlerine, Cumhuriyet değerlerine, ilkelerine ve onun manevi şahsiyetine her zamankinden daha büyük sevgi ve bağlılıkla sahip çıkacaktır. Atatürk’ün ölümsüzlüğü nesiller boyu devam edecektir. Onu yaşatarak yaşayacağız.

                ŞÜKRAN, GURUR VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.

 

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
BEKA  MESELESİ  ÖNEMLİDİR 
Zafer Dereli
DERECE YÜKSELMESİNDE YENİ DERECENİN AYLIĞI NE ZAMAN ÖDENMELİ?
Recep ÇINAR
Adalet ve Liyakat
ERCAN KERMAN
AMERİKAN RÜYASI
NURAN İKİZ
Acının çaresi
Levent Büdüş
YAŞ YETMİŞ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (instagram : 360beslenme)
Sabahları limonlu veya sirkeli su içmek zayıflatır mı?
TURAN ŞALLI
    KEŞAN DA ATLI ARABALAR DÖNEMİ SONA ERECEK Mİ?
Şükrü Akıllı
E  M  E  K  L  İ        
Selçuk Duranlar
DÜNYADA DENİZ ÜRÜNLERİ
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
CELİL ÖZCAN
ZÜBEYDE HANIM’I SAYGIYLA ANIYORUZ.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER