Recep ÇINAR
Niye olmasın?
Yayın Tarihi: 28 Ekim 2020, Çarşamba
Diğer Yazıları

İktidar ve yandaş medya ülkeyi güllük gülistanlık göstermeye çalışsalar da gerçekler hiç de öyle değil! Güneş balçıkla sıvanmıyor!

Geçtiğimiz günlerde basında yer alan ekonomi ile ilgili haberlerde, ilginç bir başlık vardı; “AKP ekonomisi ile milletin ekonomisi farklı! Borç aldı başını gitti” şeklinde. (Milli Gazete – 21.10.2020)

 

Haberde verilen bilgilere bakalım. Bakalım da ekonomideki hal-i pür melalimizi görelim!  

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekonomiye ilişkin rakamları paylaşırken merkezi yönetimin brüt borç stokunu kamuoyuna duyuruyor.

Bakanlığın yaptığı açıklamada merkezi yönetimin brüt borç stoku, 30 Eylül 2020 tarihi itibariyle                  1 trilyon 862 milyar 900 milyon TL olarak gerçekleşmiş.

Bu borç miktarının 817,9 milyar TL tutarındaki kısmı Türk Lirası cinsinden, 1 trilyon 45 milyar TL tutarındaki kısmı ise döviz cinsi borçlardan oluşmaktadır.

Son bir ay gibi kısa sürede merkezi yönetimin brüt borç stokunda ise 52 milyar TL artış olmuş. 15.10.2020 tarihli bir başka gazetede ise 9 aylık bütçe açığından söz ediliyor. Haberde, 9 aylık bütçe açığı ve faize ödenenler şu başlıkla verilmiş; “Bütçe açığı 9 ayda 140,6 milyar TL’ye ulaştı, faize 107,8 milyar TL ödendi. Vergilerin 18,6’sı faize gitti.”

81 milyar TL'lik görev zararında ise 73,8 milyar TL ile ilk sırada SGK yer alıyor, Ziraat Bankası         3,1 milyar TL ile ikinci,  Halk bank da 2,3 milyar TL ile üçüncü olmuş. (Sozcu.com.tr – 15.10.2020)

Baksanıza, Dünya Bankası, düşük ve orta gelirli 120 ülkenin dış borç verilerine ilişkin ayrıntılı bir rapor hazırlamış. Düşük ve orta gelirli 120 ülke arasında Türkiye, 2019 sonundaki 440,9 milyar dolarlık dış borçla en çok dış borcu olan 6’ ncı ülke olmuş.  Yani, 120 ülke arasında en borçlu 6 ülke arasına girmiş. Tabi bu, bir sene önceki durum! Son bir senede daha neler oldu neler!  

Mesela, taze bir haberde hastanelere son iki yılda 183 milyar TL ödenmiş!

Bunları yazarken moral bozma gibi bir niyetim de lüksüm de yok. Ama gerçekler bilinmezse daha çoook aldanırız, yanlışlara düşeriz.

Bütün bunlarla beraber vatandaşın ekonomik sorunları  “askıda ekmek” ile geçiştirilmeye çalışılıyor. Hal bu ki, bir kısım halk utancıdan, bir kısmı da boyu yetişmediğinden uzanıp askıdaki ekmeği alamıyor!

Aslına bakılırsa 18 yıldır Ekonomi de Eğitim de, üretime dönük yatırımlar da… her şey askıya alındı!

 

Kendilerine ise Devletin hazinesinden servet kapısı açıyorlar! Baksanıza, Meclis’e sunulan 2021 yılı bütçe yasa teklifinde 2021 yılında partilere Hazine’den ödenecek tutar da belli oldu. Verilecek tutarlar, son gerçekleştirilen genel seçim sonuçlarına göre belirleniyor. 2018’de yapılan genel seçimde aldıkları oy oranları ile bağlantılı olarak; AKP,  CHPHDPMHP ve İyi Parti’ye toplam 481 milyon 790 bin TL Hazine yardımı yapılacakmış.

 “Ekmek askıda” ile vatandaşın ekonomik sorunları giderilecekse,  bir de “Maske askıda” yapılsın da belki o zaman “Pandemi”  sorunu da çözülmüş olur!  

Niye olmasın?

Dostça kalın…

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
RÜYALARIMIZ
Recep ÇINAR
Eğitim çıkmazı!         
MEHMET DENİZ
ÇALIŞMA HAYATINDAN BEKLENTİLERİMİZ
Selçuk Duranlar
DÜNYA BORU HATLARI
NURAN İKİZ
ŞEYTAN
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
CELİL ÖZCAN
EDİRNE'NİN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
Ahmet Acaroğlu
ÖĞRETMENLERE  SEVGİLERİMLE 
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER