Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
Yayın Tarihi: 24 Ekim 2020, Cumartesi
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazımda 10 Ekim 2020 Cumartesi günü günübirlik Ormanya-Maşukiye-Sapanca doğa gezim hakkındaki izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Sabah 06:00`da Edirne’den hareketimizle gezimiz başladı. Daha önce 2019 yılının Ocak ayında yine günübirlik olarak Sapanca, Kartepe, Maşukiye doğa gezisine katılmıştım. Bu bölge Karadeniz iklimiyle Akdeniz ikliminin kesişim noktasında bulunduğu için her iklimden de etkilenmiştir.

Gezimizin ilk durağı Ormanya doğal yaşam parkı oldu. Burası 2 bin dönümlük alan üzerine kurulmuş 6 farklı alan mevcut, bunların arasında vahşi yaşam alanları, çocuklara özellikle velileri ile birlikte gezebilecekleri hayvanat bahçesi, kamp alanları, yürüyüş parkurları var. Ayrıca girişin hemen sol tarafındaki alanda 50 adet kadar çadır burada kurulumuna izin verilebiliyor. Ayrıca 30 adet kadar karavanla, izin alınıp ateş yakılmadığı sürece belli bir ücret karşılığında bir haftaya kadar kalınabiliyor. İçerisinde farklı yürüyüş parkurları mevcut. Toplamda 3-4 farklı yürüyüş parkuru, takriben 26 Km’lik bir yürüyüş parkuru mevcut içerisinde… Burada özellikle hayvanat bahçesinde hayvanları doğal yaşamda belli sınırlar içerisinde yakından görmek ve fotoğraflamak çok güzeldi. Film seti olarak hizmet veren, sinemalarda gördüğümüz meşhur Hobbit evler çok güzeldi. Ben bu evlere hayran kaldığımı belirtmek istiyorum. Evlerin önünde vatandaşlar hatıra fotoğrafı çekilmek için adeta birbirleriyle yarışıyorlardı.

Daha sonra Maşukiye merkeze doğru yola çıktık. Maşukiye çok güzel bir yer; eşsiz doğası ve huzurlu ortamı ile özellikle hafta sonları İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa’ya yakın mesafede olduğundan dolayı ziyaretçi akını oluyor. Özellikle kış aylarında Kartepe’ye olan yakınlığı nedeniyle kayak yapmaya gelenler Maşukiye’de çevredeki otel pansiyonlarda konaklayıp bu eşiz doğanın keyfini sürüyor. Ayrıca şehrin gürültüsünden kurtulup harika bir doğa turu yapıp keyifli zaman geçirmek isteyenlerin de gözde tercihi oluyor. Özellikle buraya gelmişken sabahları serpme kahvaltı ve kiremitte soslu alabalık ve kaşarlı mantarı mutlaka denemenizi öneriyorum. En son gezimizin son durağı Sapanca Gölü’ne doğru hareket ettik. Sapanca Gölü Sakarya ili ile Kocaeli ili sınırları arasında bulunan, ülkemizin önemli göllerinden birisi. Önemli olmasının bazı sebeplerinden bir tanesi Sakarya ve Kocaeli ilinin su ihtiyacının bu gölden karışlanıyor olması. İçerisinde 70`e yakın kuş türü bulunmakta.  Farklı mevsimlerde göçmen kuşlar da dahil olmak üzere çok hayvanı konuk eden göl, 16 Km uzunluğunda 5 Km genişliğinde. Her mevsim muhteşem manzarası olan gölde balık tutarak, tekne ve deniz bisikletiyle tur atarak sahilde yürüyüş yapıp göl manzarasına karşı çayınızı ve kahvenizi içebilirsiniz. Benim için şansıma güneşli ve güzel havada pandemi döneminde güzel keyifli bir doğa gezisi oldu. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK