Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
Yayın Tarihi: 24 Ekim 2020, Cumartesi
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazımda 10 Ekim 2020 Cumartesi günü günübirlik Ormanya-Maşukiye-Sapanca doğa gezim hakkındaki izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Sabah 06:00`da Edirne’den hareketimizle gezimiz başladı. Daha önce 2019 yılının Ocak ayında yine günübirlik olarak Sapanca, Kartepe, Maşukiye doğa gezisine katılmıştım. Bu bölge Karadeniz iklimiyle Akdeniz ikliminin kesişim noktasında bulunduğu için her iklimden de etkilenmiştir.

Gezimizin ilk durağı Ormanya doğal yaşam parkı oldu. Burası 2 bin dönümlük alan üzerine kurulmuş 6 farklı alan mevcut, bunların arasında vahşi yaşam alanları, çocuklara özellikle velileri ile birlikte gezebilecekleri hayvanat bahçesi, kamp alanları, yürüyüş parkurları var. Ayrıca girişin hemen sol tarafındaki alanda 50 adet kadar çadır burada kurulumuna izin verilebiliyor. Ayrıca 30 adet kadar karavanla, izin alınıp ateş yakılmadığı sürece belli bir ücret karşılığında bir haftaya kadar kalınabiliyor. İçerisinde farklı yürüyüş parkurları mevcut. Toplamda 3-4 farklı yürüyüş parkuru, takriben 26 Km’lik bir yürüyüş parkuru mevcut içerisinde… Burada özellikle hayvanat bahçesinde hayvanları doğal yaşamda belli sınırlar içerisinde yakından görmek ve fotoğraflamak çok güzeldi. Film seti olarak hizmet veren, sinemalarda gördüğümüz meşhur Hobbit evler çok güzeldi. Ben bu evlere hayran kaldığımı belirtmek istiyorum. Evlerin önünde vatandaşlar hatıra fotoğrafı çekilmek için adeta birbirleriyle yarışıyorlardı.

Daha sonra Maşukiye merkeze doğru yola çıktık. Maşukiye çok güzel bir yer; eşsiz doğası ve huzurlu ortamı ile özellikle hafta sonları İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa’ya yakın mesafede olduğundan dolayı ziyaretçi akını oluyor. Özellikle kış aylarında Kartepe’ye olan yakınlığı nedeniyle kayak yapmaya gelenler Maşukiye’de çevredeki otel pansiyonlarda konaklayıp bu eşiz doğanın keyfini sürüyor. Ayrıca şehrin gürültüsünden kurtulup harika bir doğa turu yapıp keyifli zaman geçirmek isteyenlerin de gözde tercihi oluyor. Özellikle buraya gelmişken sabahları serpme kahvaltı ve kiremitte soslu alabalık ve kaşarlı mantarı mutlaka denemenizi öneriyorum. En son gezimizin son durağı Sapanca Gölü’ne doğru hareket ettik. Sapanca Gölü Sakarya ili ile Kocaeli ili sınırları arasında bulunan, ülkemizin önemli göllerinden birisi. Önemli olmasının bazı sebeplerinden bir tanesi Sakarya ve Kocaeli ilinin su ihtiyacının bu gölden karışlanıyor olması. İçerisinde 70`e yakın kuş türü bulunmakta.  Farklı mevsimlerde göçmen kuşlar da dahil olmak üzere çok hayvanı konuk eden göl, 16 Km uzunluğunda 5 Km genişliğinde. Her mevsim muhteşem manzarası olan gölde balık tutarak, tekne ve deniz bisikletiyle tur atarak sahilde yürüyüş yapıp göl manzarasına karşı çayınızı ve kahvenizi içebilirsiniz. Benim için şansıma güneşli ve güzel havada pandemi döneminde güzel keyifli bir doğa gezisi oldu. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
RÜYALARIMIZ
Recep ÇINAR
Eğitim çıkmazı!         
MEHMET DENİZ
ÇALIŞMA HAYATINDAN BEKLENTİLERİMİZ
Selçuk Duranlar
DÜNYA ÇELİK ÜRETİMİ
NURAN İKİZ
ŞEYTAN
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
CELİL ÖZCAN
TEKKE VE ZAVİYELERİN KAPATILMASININ 95. YILI KUTLU OLSUN
Ahmet Acaroğlu
ÖĞRETMENLERE  SEVGİLERİMLE 
Şükrü Akıllı
KITLIK VE SUSUZLUĞUN SORUMLUSU BELEDİYE DEĞİLDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER