Recep ÇINAR
Dışımız da içimiz de kaynıyor!
Yayın Tarihi: 21 Eylül 2020, Pazartesi
Diğer Yazıları

Maksadımız, elbette kara tablolar çizerek moral bozmak değil. Ama dışarıda ve içerde olup bitenleri görmez veya görmezden gelir de gerekli tedbirleri almazsak sonuç bize pahalıya mal olur.

 

Dış politikada çok önemli gelişmeler yaşanıyor.

 Akdeniz’de doğalgaz ve Petrol arama faaliyetler başlanıldığından beri Yunanistan karşı hamleler yapıyor. Son günlerde Fransa’dan 18 adet savaş uçağı alacağını açıklayan Yunanistan’ın cumhurbaşkanı, Meis adasının Yunan sınırlarına dâhil olmasının 77. yılında bu adaya giderek bir siyasi kışkırtma ve tahrik yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı ayrıca Avrupa ülkelerine çağrı yaparak “Türkiye konusunda birleşik bir tutum sergilemeliyiz” dedi. Onların Türkiye karşısında bir blok oluşturma çabalarını sadece “Tayyip Erdoğan”a karşı bir çıkış gibi algı oluşturan medya kuruluşları ise gerçek tehlikeyi gözden kaçırmak için elinden geleni yaptı.   .

Arap ligi diye bilinen yapı ise Türkiye’yi Suriye, Libya ve Irak konusunda uyardı, hatta aba altından sopa gösterdi!  “Bu ülkelerin iç işlerine karışmayın ve askerlerinizi bu bölgeden çekin” şeklinde açıklama yaptı. Sur’da bir delik açmayı ve bunu genişletmeyi hayal eden İsrail, işbirlikçi yöneticileri devreye sokarak mevzi kazanmaya çalışıyor.

Birleşik Arap emirliklerinin başını çektiği İsrail’le normalleşme adımlarına Umman ve Bahreyn de katıldılar.

Geçtiğimiz haftalarda İsrail ve destekçisi BAE, Yemen’de askeri istihbarat üssü kurmak için harekete geçmişti. Bu girişimin ardından Küresel Araştırmalar Merkezi (Central Global Research) bir rapor yayımladı. Raporda İsrail’in, BAE’de yeni bir askeri üs kurmaya hazırlandığını duyurdu.

Bu arada, Uluslararası Ceza Mahkemesi, 10 vatandaşımızın şehit edildiği “Mavi Marmara” gemisiyle ilgili savcılığın aldığı “İsrail’i yargılamama kararına” karşı yapılan itirazı reddetti. Henüz ses seda yok!                            

 

Dışarıdan silah alıp dışarıya kafa tutulur mu?

İslam Birliği’ni kurup Müslüman ülkeleri bir çatı altında toplamazsan Siyonistler, Müslüman ülkeleri şuursuz yöneticileri eliyle kendisine işbirlikçi yapar ve kazanı da kaynatır!

 

İç Politikaya bakalım!

Geçen hafta İşsizlik rakamları açıklandı. İşsizlik yüzde 13 ten yüzde 13,4 e yükselmiş. Ancak yaşanan işsizliğin bunun çok üzerinde olduğu açık. TÜİK, sıkıntının boyutlarını kamuoyundan saklamaya çalışıyor.

İşsizlik rakamları şöyle hesaplanıyor; İş aramak için son dört hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış olmak gerekiyor. Partizanlık, adam kayırma, torpil mekanizması sebebiyle insanlar iş aramaktan vazgeçiyor. “Nasıl olsa işe giremem” diye düşünenler tekrar tekrar işsizlik başvurusunda bulunmuyor. Böylece bunlar işsiz görünmüyor ve gerçek işsizlik rakamları çıkmıyor.

Geçen yıl Ülkemizde 15 yaş üstü çalışabilir nüfus 61 milyon 426 binden 62 milyon 500 bine çıkmış olmasına rağmen, işgücü (çalışabilir olanlar) 32 milyon 766 binden 30 milyon 632 bine düşmüş! İstihdam edilen insan sayısı 28 buçuk milyondan 26 buçuk milyona düşmüş. TÜİK’ e göre işsizlik son 6 ay içinde, işsizlik başvurusu için başvuru yapması gerekiyor. Yani işsiz olduğu halde bu başvuruyu yapmayan insanlar işsiz sayısına dâhil edilmiyor.

Buna göre, Türkiye’de 15 yaş üzeri 65 milyon 525 bin in 30 milyon 632 bini çalışabilir diye ölçülüyor. Bu da nüfusun yüzde 49’ una karşılık geliyor. Dünyada nüfusa oranla çalışan sayısına baktığımızda;

Avrupa birliği ortalamasının % 63, OECD ortalamasının ise % 65 olduğu görülüyor.                                                      

Yine tek tek ülkelere baktığımızda; Fransa’da %64, Japonya’da %70,  Almanya’da % 72, Macaristan’da ve İtalya’da % 57,Polonya ve Portekiz’de % 60 oranında insan çalışabilir olduğu görülüyor.

Haftanın bir başka önemli gelişmesi ise kredi derecelendirme kuruluşu MOODY’S Türkiye ‘nin kredi notunu düşürdü. Türkiye’nin dış kırılganlıklarının ödemeler dengesinde krize yol açabileceğini bu not düşmesinin sebebi olarak gösterildi. “Düşürürse düşürsün bize ne diyemeyiz.” Çünkü Türkiye mevcut borçlarını geri ödeyebilmek için büyük miktarda dış kaynağa (borç almaya) ihtiyaç duyuyor.  Bu not düşüşü sebebiyle kredi faizlerinin yükseleceği endişesi taşınıyor.

 

Gelirin yarısı yüzde 20’ye gidiyor!

Türkiye’deki gelir adaletsizliği sürdükçe zengin ile fakir arasındaki uçurum da kapanmıyor. TÜİK’in verilerine göre ülkede en zengin yüzde 20’lik grup, toplam gelirden yüzde 46,3 (yaklaşık yarısı) pay alırken, en yoksul yüzde 20’lik grup ise sadece yüzde 6,2 pay alabiliyor. Buna göre Türkiye’de zenginle fakir arasındaki adaletsizlik 7,4 kat olarak ortaya çıkıyor.                                                                                                                                                   

 

Merhum N.F.Kısakürek’in şiirinde dediği gibi, “Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul; Bir kişiye tam dokuzdokuz kişiye bir pul. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa; Yaşasın kefenimin kefili karaborsa!”

 

Açlık sınırı: 2438 TL, Asgari ücret: 2324 TL!

Zavallı halkım,  geçin geçinebilirsen!                                                                                                                                 Dostça kalın…

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
Kadim Dostum Çetin ÇİFTÇİ
Zafer Dereli
DİNLEME KAYDI İDARİ SORUŞTURMADA TEK BAŞINA DELİL SAYILIR MI?
NURAN İKİZ
Kadına şiddet dur durak bilmiyor
Ahmet Acaroğlu
GÜZEL  HABERLER 
Recep ÇINAR
Hadi gel köyümüze geri dönelim!
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Numan Özgür METİN
EDOSK TRAK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Şükrü Akıllı
  SAĞLIK OLSUN DEMEK MÜMKÜN DEĞİL
CELİL ÖZCAN
Devrim şehidi A. T. Kışlalı da adını ölümsüzler listesine yazdırmıştır.
M. ENİS ŞENSEVER
Atatürk'ü ağzına almayan 10 Aralıkçı
Levent Büdüş
 SOKAK HAYVANLARI
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
SERBEST TİCARET BÖLGESİ ve EDİRNE’YE UYGULANABİLİRLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER