M. ENİS ŞENSEVER
Atatürk'ü ağzına almayan 10 Aralıkçı
Yayın Tarihi: 18 Eylül 2020, Cuma
Diğer Yazıları

  CHP’nin 97.kuruluş yıl dönümünde, CHP İstanbul İl başkanı Canan KAFTANCIOĞLU, yapılan toplantıda Atatürk adını kullanmaması dikkat çekmiştir. 9 Eylül günü internet ortamında yapılan Taksim toplantısının onur konuğu oldu. Toplantının ayrıntılarını Sözcü yazarı Serpil YILMAZ gazetesinde yazmıştır. 1,5 saatlik konuşmasında, Atatürk’ e atfen ‘’Gazi Mustafa Kemal’’ ismini kullanmıştır. Eski Meclis başkan vekili Uluç GÜRKAN, Kaftancıoğlu na ‘’Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi?’’ sorusunu sormuştur. Yanıtı da şöyle olmuştur: ‘’Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize dilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendime ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum’

Daha önce de ‘’Mustafa Kemalin askerleriyiz ‘’ sloganına karşı çıkarak ‘’ Yoldaşıyız’’ ibaresini kullanan Kaftancıoğlu için yoldaşlığı ne kadar samimi söylediğini de okurlara bırakarak, arkadan dolanan bir kelime oyunu olarak baktığımızın da altını çizelim.(Resim–3)

       Bu güne kadar uyutulan CHP’liler de bir anda nasıl olduysa Kaftancıoğlu için, CHP’li olmayan CHP’li ifadesini kullanarak tepki vermişler.

GÜNAYDIN…

Genel merkezin tutumuna da eleştiriler gelmeye başlamış. ERDOĞAN‘a Atatürk demediği için eleştiri yapanların kendi il başkanlarına ses çıkarmamalarının da çelişki olduğunu belirtmişler. Uluç GÜRKAN’ın tepkisi ise, ‘’Cevabı hiç anlamlı değil, kasıtlı kullandığını da itiraf ediyor. Bu tutumdan, Kurtuluş savaşı tamam , Cumhuriyet devrimlerine hayır anlamı çıkar. Atatürk ifadesini kendine ait hissetmeyen birinin bırakın parti kademelerinde yönetici olmasını, CHP’ye üye bile olmaması gerekiyor. CHP tüzüğünde birinci maddesi, ATATÜRK’e ebedi kurucu başkanı kabul eder ‘’ diyor. U.GÜRKAN, KAFTANCIOĞLU için bu sözleriyle parti tüzüğüne de karşı gelmiştir, demek istiyor.

        Aynı paralelde T.C. devletine karşı, arkadan dolanarak MACRON’un çıkışına dolaylı değil direk bir destekte Merdan YANARDAĞ’dan gelmiştir. TELE 1’in kapanmasıyla Birgün gazetesinde yazan YANARDAĞ, iç cephede iş birlikçi alçakça çıkışlar başlatmıştır. RAND CORPARATİON raporunda yer alan ABD’nin Türkiye’de iç kargaşa çıkarma stratejisine uygun bir yazı kaleme alarak ‘’Sert mücadeleye hazırlık’’ çağrısı yapıyor. ‘’İhtiyacımız olan şey yaratıcı yıkıcılık ‘’ ifadesini kullanıyor.(resim–4)

 ‘’Neyi nasıl yapacağımızı düşünmek değil, sokağa egemen olan ülkeye de egemen olacaktır.” derken ihanete varan açıklamalar yapıyor. ERDOĞAN’ı kutsamak için değil ama gezi için bir tertip demesine de katılmamak mümkün değil. Alman YEŞİLLER PARTİSİ’nin o dönem başkanı Clauida ROTH,  gezi olayının hemen ardından HDP’ye destek vermesi. Gezi platformu başkanı Mücella YAPICI’nın da HDP’ye katılması ve oy vermesi. Bu dikkat çekici çıkışların ardından ERDOĞAN’ın açıklamaları çok doğru ve yerindedir. M. YANARDAĞ, gezi benzeri ayaklanmanın tarifini yapıyor.

         Gezi, Topçu Kışlası’nın bulunduğu gezi parkında sadece saf bir ağaç korumacılığı olmadığı da ortaya çıkmıştır. Hatta yeniden Topçu Kışlası’nın imitasyonunu gerçekleştirerek kaç yıldızlı bir otel olması da bahanedir. Olay ERDOĞAN’ın devrilmesidir. Neden; FETÖ kumpaslarından kurtulan bir ERDOĞAN, başından beri kurgu olan ERGENEKON davasında başta TSK’nın paralize edilmesi dahil, ekonomide dışa bağımlı sıcak para, borçlanma ekonomisinden dönülmesine de yol açan dönüşümde ERDOĞAN’ın gerçekleri görmesidir. Merdan YANARDAĞ da KAFTANCIOĞLU gibi yıkıcı cephede MACRON’un sözlerine karşı mesajını vermiş oluyor.

         ABD nin FOREİNG POLİCY’ i  – (FP. Dış politikalar dergisi) KAFTANCIOĞLU’nu , ‘’Atatürk’e sadakatin reddi’’ diye tanımlıyor.

İç cephede YUNANİSTAN–TÜRKİYE, Münhasır Ekonomik Bölge(MEB) başta olmak üzere Lozan ve 1947 Paris anlaşmalarına aykırı olarak adalara asker konuşlandırarak silahlandırması ile oluşan gerginlik ortamında, abuk sabuk akla ziyan açıklamalarda bulunan muhalefet. KILIÇDAROĞLU, ’’Mavi Vatan’daki sorun ERDOĞAN yüzünden olmuştur‘’ diyecek kadar gaflet içindedir. Keşke öyle olsa. KAFTANCIOĞLU ile aynı noktada bilinçle söylenmiş, gafletten de öte haince söylenmiş sözlerdir.

        Muhalefetin bu tür açıklamaları. Rand Corporation ve Foreing Policy’e hizmet etmektedir. Bu kadar yakıcı sorunlar karşısında iyi ki CHP Türkiye’yi yönetmiyor. Daha ne söylenebilir ki.

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Enflasyon!
ERCAN KERMAN
İLK YAZI
Recep ÇINAR
Hoş geldin Şehr-i Ramazan!
Ahmet Acaroğlu
DOSTLUK  VE VEFA    
Selçuk Duranlar
SATILIK KONUT PİYASASI
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Şükrü Akıllı
 'ÜLKEMİZ  VE  EDİRNE’MİZİN  SORUNLARI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
DEPREM KİMLİK SORMAZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
DİĞER OMEGA-3 KAYNAKLARI
Zafer Dereli
EYLÜL 1999 ÖNCESİ İŞÇİLİK HİZMETİ OLAN MEMURUN EYT İÇİN ASKERLİK BORÇLANMASI YAPMASINA GEREK VAR MIDIR?
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
MUSTAFA ÇETİN
NEVRÛZ
M. ENİS ŞENSEVER
Ressam Zafer KARAKUŞ 3  
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK
Burak Dipevliler
Burak Dipevliler